سه شنبه, 30 خرداد 1396 ساعت 03:38

اطلاعات تکميلي

  • چهلمین سالگرد درگذشت علی شریعتی برگزار شد :

شریعتی، چهره ای شناخته شده در دنیا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: بنياد فرهنگي علی شريعتي به مناسبت چهلمين سالگرد درگذشت وی عصر روز گذشته مراسم بزرگداشتی مانند هرسال برگزار کرد. اين مراسم ها از شهادت شريعتي در خرداد ١٣٥٦ آغاز شد و تا به امروز ادامه داشته است. مراسم‌هايي كه طي اين چهار دهه مدام دستخوش قبض و بسط‌ ‌‌هاي سياسي، مخاطبان متغير و نقدهاي فكري قرار داشته و هر بار شكلي به خود گرفته است.

شریعتی مفاهیم مارکسیستی را برای جامعه‌ی ایران بومی کرد

به گزارش بنیاد فرهنگی علی شریعتی، ریاض حسن، استاد جامعه‌شناسی در دانشگاه فلیندرز در جنوب استرالیا درباره علی شریعتی گفت: زمانی با دکتر شریعتی آشنا شدم که در سال 1980 درست بعد از انقلاب به ایران آمده بودم. آمده بودم به ایران تا در مورد بنیادهای روشنفکری انقلاب ایران و جوانب جامعه ‌شناختی آن تحقیق کنم. در همان ابتدای تحقیقاتم با ایده‌ها و نظریه‌های دکتر علی شریعتی آشنا شدم. این‌ که چقدر در آگاهی دادن به مردم برای مقابله با نظام‌های سیاسی خاصی مثل نظام شاهنشاهی تأثیرگذار بود ؛ نظام‌هایی که صراحتاً نقدشان می‌کرد. این ماجرا به اولین برخورد من با نام دکتر شریعتی مربوط می‌شود.

وی افزود: برداشت من این است که نظریات شریعتی در منطقه در ابتدا خیلی پیشروانه بوده ولی اخیراً هیچ نشانه‌ای از تأثیرگذاری آثار او ندیده‌ام. این موضوع می‌تواند دو علت داشته باشد. یک دلیل این‌که من کارهایی که در ادامه‌ی نظریه‌های او انجام شده پی‌گیری نکرده‌ام و ندیده‌ام؛ و دیگری این‌که احساس من این است در جهان غرب کسانی که به او ارجاع دهند چندان زیاد نیستند. شاید چون حرف‌های او بیشتر در متن اسلام شیعه است که معنی‌دار می‌شود. من در ابوظبی زندگی کرده‌ام و دریافت من این است که سنی‌ها به ویژه در کشورهای محافظه‌کاری مثل عربستان سعودی، عمان، قطر، و امارات متحده‌ی عربی به شدت نسبت به مسائل شیعیان و به دنبال آن تأثیرگذاری سیاسی ایران حساس‌اند. از این‌ها گذشته من حتی نمی‌دانم که او الان در ایران چقدر تأثیرگذار است. هر آن‌چه که می‌دانم مربوط می‌شود به 30 سال پیش که او متفکر بزرگ روزگار خودش در ایران بود.

این استاد جامعه شناسی گفت: در کل شناخت من از شریعتی از میان چند جلد کتابی است که از او به انگلیسی ترجمه شده که حج یکی از آن‌هاست و دیگری جامعه‌شناسی اسلام است. و من بسیار امیدوارم که چیزهای جدیدتری از او بخوانم. مخصوصا دوست دارم بدانم او در مورد خدیجه چه نوشته است؛ چون تحقیقی در این زمینه دارم انجام می‌دهم. موضوع جذاب در مورد شریعتی این است که چگونه او مفاهیم مارکسیستی را برای جامعه‌ی ایران بومی کرد. و چگونه با استفاده از مفاهیم پایه‌ی جامعه‌شناسی جامعه‌ی خود را تحلیل کرد.

شریعتی؛ جامعه‌شناس مردم‌مدار

مایکل بوروی، استاد دانشگاه برکلی آمریکا و رئیس انجمن بین‌المللی جامعه‌شناسی، با طرح «جامعه‌شناسی‌مردم‌مدار» شریعتی را چهره‌ای از این نوع جامعه‌شناسی دانست. بوروی در سفر پیشین خود به ایران در تابستان 87، و نیز در یادداشتی که برای همایش «اندیشه اجتماعی و جامعه‌شناسی در خاورمیانه» (خرداد 90) نوشته است با طرح «جامعه‌شناسی مردم‌مدار» از شریعتی در ایران به عنوان چهره‌ای از این نوع جامعه‌شناسی نام برده است.

وی در این گزارش نوشت: ایده‌ی من و بسیاری از همکارانم آن است که جامعه‌شناس حرفه‌ای باید از مرزهای دانشگاه بیرون برود، جامعه‌شناسان باید جامعه‌شناسی را به بیرون از دانشگاه ببرند و با گروه‌های مردمی خارج از دانشگاه وارد ارتباط شوند. این چیزی است که من آن را جامعه‌شناسی مردم‌مدار می‌نامم.

 

خواندن 2828 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395