پنج شنبه, 22 تیر 1396 ساعت 04:17

اطلاعات تکميلي

  • در نشست هیات رییسه مطرح شد :

ضرورت آموزش مشتری مداری به فعالان صنف پوشاک

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

زهره احدی

عصراقتصاد: در روزهای گذشته جلسه اعضای هیأت رییسه اتحادیه صنفی پوشاک  با محوریت مشکلات مالیاتی فعالان این صنف برگزار شد. در این جلسه اعضای هیأت رییسه اتحادیه صنفی پوشاک به نقشی که دولت در این زمینه داشته است، پرداختند و در پایان این جلسه نیز با توجه به نزدیکی انتخابات هیات رییسه این اتحادیه از تمام اعضای اتحادیه پوشاک خواستار شرکت در این انتخابات شدند. 

اهمیت بخش خصوصی در رونق بخشی به صنعت پوشاک

ابوالقاسم شیرازی، رییس اتحادیه پوشاک در رابطه با وضعیت صنعت پوشاک اظهار داشت: در سال های اخیر ما شاهد وجود رکود تورمی در کشور هستیم، اما افق و آینده اقتصاد کشور امیدوار کننده است و تقریبا در روزهای پایانی رکود به سر می بریم.

وی تصریح کرد: این رکود در میان سال های  1389 تا 1391 شدت یافت و می دانید که این رکود منجر به کم ارزش شدن پول ما نیز می شود و  تورم این موضوع را بیشتر کرد.

شیرازی در ادامه افزود: دولت یازدهم که روی کار آمد، برنامه هایش این بود که کشور را به طور کامل از رکود خارج کند و رونقی به کسب و کار بدهد و در رونق بخشیدن به کسب و کار قطعا باید سهمی هم برای بخش خصوصی در نظر گرفت.

این فعال اقتصادی با اشاره به نقش واحدهای صنفی پوشاک عنوان کرد: بخش خصوصی هم که شامل واحدهای صنفی پوشاک می شود؛ ما می توانیم تولیدات خود را باکیفیت تولید کنیم و بهره وری آن را بالا ببریم به طوری که هزینه ها کاهش یابد. ما می خواهیم در این زمینه با  پوشاک وارداتی رقابت کنیم. البته این بدان معنا نیست که می خواهیم  دروازه های کشور را ببندیم.

رییس اتحادیه پوشاک در خصوص تاثیر رقابت با برندهای خارجی مطرح کرد: در صورت وجود رقابت، ما نیز می توانیم خود را ارتقا دهیم. البته وارداتی که تا به امروز در کشور مشاهده می شد نیز قابل قبول نیست. آن واردات بی رویه و بی درو پیکری بود که منجر شد تا تولیدی های ما نیز به تعطیلی کشیده شود.

شیرازی خاطرنشان کرد: امروزه دولت تلاش می کند تا با کمک اتحادیه ها دستورالعملی را تهیه کند تا واردات پوشاک ساماندهی و قانونمند شود و در ادامه همین برنامه، برندهای خارجی نیز قانونمند و دارای مجوز فعالیت باشند. بنابراین برای ایجاد فضایی که واردات قانونمند و ساماندهی شود، تولیدکننده نیز به عنوان بخش خصوصی وظیفه دارد که هزینه ها را کاهش دهد.

وی تصریح کرد: ما این رکود را به طور قطع تا پایان سالجاری خواهیم داشت و برای اینکه بتوانیم این 9 ماه را تحمل کنیم باید راهکارهایی برای آن داشته باشیم و در صورت نبود راهکاری مناسب قطعا بسیاری از کسبه ما معدوم می شوند. بنابراین برای اینکه سرپا بمانند باید شرایطی را مهیا کرد. بخشی از این ها نقدینگی دارند و برنامه ریزی کنند که این دوران را بدون دردسر سپری کنند.

رییس اتحادیه پوشاک با اشاره به اینکه برخی از واحدهای صنفی مشکل نقدینگی دارند، تاکید کرد: با این اوصاف به اصناف توصیه می کنم که به قرض روی نیاورند چراکه در این دوران باقی مانده رکود ممکن است از چرخه اقتصادی خارج شوند. راه حل این معضل نیز این است که تا آن جایی که می تواند هزینه های خود را کاهش دهند و از مخارج گوناگون جلوگیری کنند.

وی در ادامه افزود: راه حل آن نیز این است که بهره وری را بالا ببرند و تولید داشته باشد و کیفیت را به کمیت ترجیح دهد، ضمن اینکه هنگامی که می گوییم کیفیت و استاندارد را رعایت کنند، به بازار داخل نباید بسنده کرد و باید تولیداتی که دارند صادرات محور باشد، این وظیفه بخش خصوصی است و ما هم در کنار بخش خصوصی قرار داریم.

این فعال اقتصادی با اشاره به اهمیت فعالیت های دانش بنیان عنوان کرد: ما در اتحادیه پوشاک برنامه ریزی کرده ایم تا بخش تولید و خدمات را دانش بنیان کنیم و از دانشگاه ها در این مسیر کمک گرفته ایم. در حال حاضر، نیز بخش آموزش را راه اندازی کرده ایم  و به  کسانی که در بخش خدمات فعالیت دارد، آموزش می دهیم.

شیرازی خاطرنشان کرد: پس از انتقال دانش به واحدهای صنفی نوبت به آموزش بازاریابی می رسد  و به آن ها مشتری مداری را آموزش می دهیم.

وی در ادامه افزود: در این جهت فروشگاه ها باید به گونه ای دکوراسیون و ویترین خود را تزیین کنند که برای مشتری جذاب باشد و به مشتری احترام بگذارند. این قبیل مسائل هستند که باید آموزش داد و در دانشگاه علم و صنعت این اقدام عملی شده است  وتفاهم نامه ای نوشته ایم و پس از پایان دوره گواهی نامه مشترک اتحادیه پوشاک و دانشگاه پیام نور می دهیم. درمجموع، این قبیل تحولات هستند که می تواند هزینه ها را کاهش دهد.

شیرازی در رابطه با گسترش ارتباط صنعت پوشاک ایران با بازارهای جهانی اظهار داشت: در اولویت ما کشورهای اروپایی قرار دارند، چراکه اتحادیه پوشاک عضو فدراسیون جهانی پوشاک نیز محسوب می شود و درهمین راستا، با کشورهایی مانند فرانسه، ایتالیا و آلمان ارتباط برقرار کنیم.

رییس اتحادیه پوشاک تصریح کرد: در حال حاضر نیز می توانیم به راحتی سکوی فروشی در فرانسه داشته باشیم، امروزه باید تولیدات ما بهینه شود و در ساختار جدید که نوسازی می شود، صادرات محور باشد.  ما نیز به آن ها الگوی استاندارد می دهیم، تولید کنندگان ما نیز چنین رویکردی را در نظر دارند.

شیرازی در خصوص نقش مردم در این زمینه نیز مطرح کرد: در کنار این رویکرد مردم نیز نقشی اساسی داشته اند، رسانه ها در این زمینه به خوبی عمل کرده اند که جای تقدیر و تشکر دارد و رسانه ها سعی کرده اند عرق ملی مردم را برای خرید پوشاک ایرانی تحریک کنند.

وی با تاکید بر تاثیر فرمایشات مقام معظم رهبری در ابتدای سالجاری  اظهار داشت: سخنرانی مقام معظم رهبری در این زمینه شرایط صنعت پوشاک را تغییر داد و عرق مردم برای پوشاک ایرانی بیشتر شد  اما همه این ها باید به گونه ای باشد تا در این چندماه پایانی رکود تولیدکننده خود را سرپا نگه دارد.

شیرازی در رابطه با اهمیت کیفیت تولیدات ایرانی عنوان کرد:در حقیقت، رعایت استاندارد و توسعه صادرات را مورد توجه قرار دهند، چراکه در آینده نیز ممکن است ما چنن نوساناتی را تجربه کنیم اما با داشتن بازار جهانی تولیدات ما پابرجا خواهد ماند.

رییس اتحادیه  پوشاک در خصوص نقش دولت اظهار داشت: دولت باید در همین دوران رکود به کمک بخش خصوصی بیاید و موانعی که بر سر راه تولید کنندگان است، رفع کند. این موضوع می تواند در حوزه مالیات ها نمود بیشتری پیدا کند. 

وی تصریح کرد: دولت باید در زمینه مالیات به واحدهای تولیدی و خدماتی تنفس بدهد . در زمینه خدمات می توان گفت که واحدهای خدماتی نیز باید فرصتی برای جذب مشتری داشته باشند  و لازمه آن چنین است که دغدغه مالیات  و انواع و اقسام عوارض را نداشته باشند تا فروشنده بتواند آن را به مشتری با ارزان ترین قیمت ممکن ارائه کند. باید زنجیره کاملی را شکل داد که در بخش خدمات نیز لازم است..

شیرازی خاطرنشان کرد: مغازه دار اگر بداند که در زمینه مالیات به او اجحاف نمی شود و در زمینه حق بیمه هم دولت به او کمک می کند، تشویق می شود تا نیروی کار جذب کند و این گونه است که اشتغال ایجاد می شود. مسئولان باید در زمینه ورود تجهیزات و تعدیل تعرفه ها اقدامی صورت دهد تا مواد اولیه مورد نیاز نساجی ها به راحتی وارد کشور شود.

وی در ادامه افزود: البته بخش خصوصی نیز باید از خود گذشتگی نشان دهد. در حال حاضر، تولیدکنندگان ایرانی کالای خود را با حداقل سود به فروش می رسانند تا فقط چرخ تولید ایران بچرخد.

این فعال اقتصادی در رابطه با مشکلات مالیاتی اصناف عنوان کرد: در گذشته ما شاهد بی مهری هایی نسبت به اصناف بودیم که از سوی سازمان امور مالیاتی اتفاق می افتاد و همچنان باقی است اما جا دارد که از مسئولان تشکر کنیم چراکه در یک ماه گذشته نگاه دولت و سیاست گذاری ها تغییر  کرده است.

شیرازی در ادامه افزود: در خردادماه سالجاری، دولت هنگامی که مردم باید اظهارنامه را می دادند کمک خوبی کرد و  تعداد برگه قطعی مالیات را نداده بودند، رسیدگی و کمک کرد که از حالت معوق بودن خارج شوند.

رییس اتحادیه پوشاک تاکید کرد: دیگر خبری از مالیات علی الرأس نبود.  

وی در ادامه افزود: بنابراین با این عملکردی که در این در ماه داشته اند باید تقدیر و تشکر کرد ولیکن این منوط می شود به قولی که سازمان امور مالیاتی داده است و باید برگه قطعی دوستانی که اظهارنامه خود را داده اند به سرعت عملیاتی کند و اگر با همین  رویه پیش رود باید تشکر ویژه ای کرد و این اتفاق نشان دهنده تحولی در نظام مالیاتی است. اما برای قضاوت کردن زود است و امیدواریم با توجه به عملکردی که تا به امروز داشته اند، سال خوبی را داشته باشیم.

به مسئله ارزش افزوده رسیدگی کنید

در ادامه این جلسه کامبیز مروتی، نایب رییس اتحادیه پوشاک در رابطه با مسئله ارزش افزوده واحدهای صنفی پوشاک چنین اظهار داشت: حقیقتا واحدهای صنفی فعال در حوزه پوشاک باید از ماجرای ارزش افزوده کنار گذاشته شود، چراکه برخی از اعضای ما ارزش افزوده ای که پرداخت می کنند، دوبرابر مالیات آن ها است و مغازه ای که ده میلیون تومان مالیات می دهد،  ارزش افزوده ای نزدیک به  20 میلیون تومان نیز پرداخت می کند. این روندی که در خصوص مالیات ارزش افزوده دنبال می کنند، انصاف نیست.

 

 

خواندن 908 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395