دوشنبه, 16 مرداد 1396 ساعت 15:07

متولیان اصناف در شورای عالی کار حضور ندارند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: متولیان اصناف در شورای عالی کار حضور ندارند و این خوب نیست.

«علی فاضلی» روز دوشنبه در حاشیه همایش روسای اتحادیه آهن فروشان سراسر کشور افزود: تعامل لازم میان کارگزان نظام و اصناف وجود ندارد و هنوز اصناف در جایگاه واقعی خود قرار نگرفته‌اند.
وی اظهارداشت: سال های گذشته انتقادات مختلفی بر سیستم پرداخت مالیات مطرح و اقداماتی نیز در این زمینه انجام شده است اما همچنان مشکلات پابرجاست و بدون همخمکاری با اصناف نمی توان این مشکل را حل کرد. 
وی تاکید کرد: بخش اعظم مشکلات اصناف در دست دولت نیست و در بسیاری از موارد شاهد خلاء هایی در حوزه قانون‌گذاری هستیم.
فاضلی توضیح داد: یکی از این موارد قانون مالیات بر ارزش افزوده است که این قانون در ابتدا به طور آزمایشی تدوین شده بود، اما نه تنها پس از طی مدت زمان مربوطه از دستور کار خارج نشد بلکه تمدید هم شد و مجلس و دولت اهتمامی به تغییر آن نشان ندادند.
رئیس اتاق اصناف ایران گفت: همواره برای حل مشکلات اقتصادی تلاش‌های بسیاری انجام می شود، اما توفیق کمتری به دست می آوریم که این امر به دلیل تداخل قوانین و تفسیرهای متفاوت است. 
وی با اشاره به اینکه برای اولین بار نمایندگان اصناف در کمیته بررسی مالیات ارزش افزوده حضور داشتند، افزود: در این خصوص لایحه ای تدوین شد و در تاریخ 19 فروردین ماه به مجلس تحویل داده شد و پیش بینی می‌شود ظرف دو ماه آینده در صحن علنی مجلس مطرح شود که با اصلاح این موضوع کمک بسزایی به شرایط موجود خواهد داشت.
فاضلی تاکید کرد: یکی از ایرادات اساسی که در بحث دریافت مالیات بر ارزش افزوده باید مورد توجه قرار گیرد آنکه در موارد متعدد از مبادی مختلفی در زنجیره تامین تا توزیع این مالیات دریافت می‌شود که چنین شیوه‌ای قابل قبول نیست. 
رئیس اتاق اصناف در ادامه با اشاره به گلایه‌های صنوف مختلفی مانند آهن فروشان، اظهار کرد: اصناف متعدد بر این نکته تاکید دارند که میزان درآمد آنها با مالیات محاسبه شده تطابق ندارد که ما دراین حوزه تلاش‌های متعدد داشته‌ایم، اما اصناف هم باید توجه داشته باشند که لازم است در این باره کار کارشناسی انجام شود و مباحث به شکل کارشناسی شده مطرح شود اما هنوز مطالعات کارشناسی شده از تاثیر بنگاه‌های اقتصادی را به دولت ارائه نکرده‌ایم.
آهن فروشان باید 6 درصد از مجموع فروش مالیات بر ارزش افزوده بپردازند 
در ادامه این همایش «محمد آزاد» رئیس اتحادیه آهن فروشان گفت: طبق دستورالعملی که 11 مرداد ماه در سراسر کشور ابلاغ شد آهن فروشان باید 6 درصد از مجموع فروش مالیات بپردازند و در صورتی که اشخاص قبل از سال 96 بدهکار باشند در سال قبل ضرب می شود. 
وی اظهارداشت: این قانون شامل افرادی می شود که از سال 1389 در سایت مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام کرده باشند و در صورتی که ثبت نام نکرده باشند باید تا پایان آذر ماه 1396 اقدام به این کار کنند. 
رئیس اتحادیه آهن فروشان گفت: در سه سال و نیم گذشته صنعت آهن کشور به دلیل کاهش ساخت و ساز دچار رکود بوده بنابراین ضریب مالیاتی 3.5 درصد برای خرده فروشی و 2 درصد برای عمده فروش که یک درصد سود دارد زیاد است و از سازمان امور مالیاتی می خواهیم که حسن نیت بیشتری داشته باشد.

منبع:ایرنا

خواندن 862 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395