شنبه, 21 مرداد 1396 ساعت 13:16

هنرمند نمی تواند به راحتی وارد عرصه اقتصاد شود

این مورد را ارزیابی کنید
(41 رای‌ها)

مهنوش نعیمی

عصراقتصاد: اقتصاد هنر اکنون در کشور ما دغدغه هنرمندان و موضوعی در حاشیه است اما می توان با مطرح کردن هنرمندان و تلاش هایی که دراین راستا انجام می دهند، توجه مردم و مسئولان را جلب کرد. شاید یکی از دلایل عدم رونق اقتصاد هنر در کشور ایران نبودن مخاطب آن اثر هنری و پایین بودن فرهنگ مردم در این زمینه باشد. به همین دلیل به سراغ یکی از هنرمندان کشور که به صورت خودجوش از هنرمندان و آثار آن ها حمایت و در جهت پیشرفت آن ها تلاش می کند، رفتیم  تا از زبان او مشکلات هنر و هنرمند را بشنویم و همچنین با نحوه فعالیت های او و تیم هنری اش آشنا شویم.

سید مرتضی حمیدزاده متولد تاریخ 9 شهریورماه 1370 در مشهد، از سن سیزده سالگی وارد حوزه شعر و ادبیات شد و از شانزده سالگی به صورت حرفه ‌ای در این عرصه فعالیت خود را آغاز کرد. اشعار وی به سه زبان انگلیسی، پرتغالی و فرانسوی ترجمه و در نشریات مختلف ادبی جهان منتشر شده‌اند، که به شرح ذیل است:

1) انتشار یک شعر در کتاب آنتولوژی انجمن دوستان هنر جهانی، وابسته به دانشگاه پورتو پرتغال - ژانویه 2011، 2) انتشار سه شعر در مجله ادبی eFiction آمریکا - ژانویه و مارس 2012، 3) انتشار یک شعر در نشریه آنلاین Zouch کانادا - آوریل 2014 4) انتشار پنج شعر در نشریه FIVE Poetry آمریکا - ژوئن 2014، 5) انتشار دو شعر در نشریه آنلاین Vivimus وابسته به انجمن ادبی کشور ایسلند - جولای 2014، 6) انتشار سه شعر در نشریه آنلاین Maudlin House شیکاگو آمریکا - نوامبر 2014، 7)انتشار کتابم تحت عنوان "Exile Me" (شامل مجموعه‌ای از 34 تا از اشعارم) توسط انتشارات Maudlin House شیکاگو آمریکا با مدیریت سرکار خانم  Mallory Smart، 8) انتشار سه شعر در نشریه A Narrow Fellow وابسته به دانشگاه کنتاکی آمریکا - بهار 2016، 9)انتشار سه شعر در فصلنامه دنور (شماره 51.1)، وابسته به دانشگاه دنور آمریکا - 2016

شایان ذکر است که فصلنامه دنور (Denver Quarterly)، وابسته به دانشگاه دنور آمریکا با ۵۱ سال فعالیت در حوزه ادبیات جهان، یکی از نشریات ادبی معتبر در جهان بوده که سه شعر از این هنرمند در شماره ۵۱.۱ آن برگزیده شده و در سال ۲۰۱۶ منتشر گردیده است.

این شاعر و نویسنده در بهمن 1394 تیم ادبی و عکاسی به نام "اقیانوس بهشت" تشکیل داد که با مدیریت خود شروع به کار کرد. تیم هنری اقیانوس بهشت به صورت خودجوش آثاری مانند شعر و عکس از هنرمندانی که عضو این تیم شده اند را برای نشریات آمریکایی ارسال می کند و البته محدودیتی برای ارسال آثار نقاش ها ندارد. این موضوع بسیار حائز اهمیت است که آثار عکاسان و شاعران کشور به کشور دیگری ارسال و از آن ها در نشریات مختلف نیز استفاده می شود ومی توان امیدوار بود که آثاری مانند نقاشی و مجسمه نیز در سال های آتی به کشور های دیگر ارسال شوند و کم کم فرصت صادرات آثار و ایجاد منبع درآمدزایی برای هنرمندان به وجود بیاید. اقتصاد هنر در صورتی رونق می گیرد که خود هنرمندان نیز به صورت خودجوش برای ایجاد منبع درآمد تلاش کنند.

سید مرتضی حمیدزاده در پاسخ به این سوال که آیا ارسال آثار می تواند منبع درآمدزایی محسوب شود گفت: شاید دروهله اول منبع درآمدزایی نداشته باشد اما در آینده هنری شان بی تاثیر نخواهد بود. به طور مثال یک عکاس با انتشار آثارش در نشریات آمریکایی که زیر مجموعه دانشگاه های آمریکا است، می تواند در آینده برای نشریه ای که خودش می خواهد کار کند و با رزومه بهتری برای ادامه کار پیش برود و این موضوع قطعا به طور غیرمستقیم تاثیرگذار است.

حمیدزاده با اشاره به بازتاب مثبت این اقدام برای هنرمندان کشور بیان کرد: این کار بازتاب مثبت فراوانی داشته و بیش از 21 نشریه آمریکایی که زیرمجموعه دانشگاه های آمریکا بودند آثار اعضای گروه را منتشر کرده اند.

وی در پاسخ به اینکه آیا دولت از این اقدام حمایتی داشته اظهار داشت: این تیم هنری با هیچ نهاد دولتی یا خصوصی برای حمایت یا تحت هیچ عنوان دیگری کار نمی کند و این امور به صورت انفرادی است؛ در واقع این پتانسیل به صورت فردی است و نیازی به این کار نمی بینیم و بودجه این کار هم از جانب بنده تامین می شود و کارهای دوستان را ارسال می کنم. اکثر نشریات آمریکایی ورودی ندارند.

این هنرمند افزود: آثار ارسال شده در حوزه های شعر و عکس هستند که برای نشریات ارسال می کنم. به نظر من وقتی آثار فردی در چند نشریه معتبر منتشر شود درآمدزایی خواهد داشت و نیازی به تلاش نیست. زمانی که شخصی دارای رزومه خوبی باشد کسی او را از دست نخواهد داد.

وی در خصوص نحوه جذب هنرمندان به این گروه تصریح کرد: بنده در محافل ادبی و هنری رفته و اعلام می کنم که چنین تیم ادبی و عکاسی دارم و نشریات آمریکایی را که آثار در آن چاپ شده معرفی کنم. کسانی که علاقه و توانایی داشته باشند جذب می شوند. آثار از دید من بررسی می شوند و اگر قابل ارسال بود از آن ها اطلاعت کامل بیوگرافی را گرفته و برای ارسال اقدام می کنم.

حمیدزاده در تشریح زمینه های فعالیت این گروه ادامه داد: ما محدودیتی برای ارسال آثار نقاش ها نداریم. اما تا کنون وارد عرصه مجسمه نشده ایم و فعلا با این نشریات کار نمی کنیم و برنامه ای هم نداریم.

وی در پایان با اشاره به عدم شناخته شده بودن هنر در کشور خاطرنشان کرد: دلیل اینکه هنرمندان نمی توانند وارد عرصه اقتصاد هنر شوند می تواند عوامل مختلفی از قبیل نبود مخاطب اثر، پایین بودن سطح فرهنگ جامعه، انزوا گزیدن و ... داشته باشد. البته بنده از دید شخصی که در این زمینه فعالیت می کند نظر دادم و کارشناس نیستم.

لازم به ذکر است این تیم هنری در حال حاضر 12 نفر عضو دارد که اسامی آن ها به شرح ذیل است:

  1. شکوفه جباری (نویسنده و کارگردان) 2. مهدی آخرتی (نویسنده و منتقد) 3. آرزو منتظر (نویسنده) 4. معصومه رحمانی (نویسنده) 5. فریما غلامی (گرافیست و عکاس) 6. مروارید عبادی (عکاس) 7. حسین عباس زاده (نویسنده و عکاس) 8. امین خوارزمی (عکاس) 9. سارا امیدوار (عکاس) 10. زهرا خوارزمی (عکاس) 11. یلدا محمدزاده (نقاش) 12. علی نیکزاد (عکاس) 13. محمدعلی میرزایی ( عکاس)

 

خواندن 2222 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395