پنج شنبه, 19 مرداد 1396 ساعت 10:00

اطلاعات تکميلي

  • امین زاده از آخرین دستاورد خود رونمایی کرد :

قوانین پشتیبان منشور حقوق شهروندی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: یکی از مسائلی که در منشور حقوق شهروندی همیشه مورد بحث و سوال بود و می توانست به یک ضعف مهم تبدیل شود، ضمانت های اجرایی برای این منشور بود. به همین منظور دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی در آخرین نشست خبری روز گذشته ضمن ارائه عملکرد خود، از مجموعه قوانین پشتیبان منشور حقوق شهروندی رونمایی کرد.

امین زاده ضمن رونمايي از كتاب ضمانت اجرايى منشور حقوق شهروندي  گفت: چگونگي ضمانت اجراي منشور حقوق شهروندي سوال خيلي از مردم بود. اين قوانين ضمانت اجرايي كه به صورت كتاب چاپ خواهد شد و در اختيار همه قرارمي گيرد هديه ما به مردم خواهد بود.در طول يك سال اخير روي حقوق شهروندي و قوانين پشتيبان كار كرده ايم.

دستيار ويژه رئيس جمهور در امور حقوق شهروندي درباره حضورش دردولت دوازدهم گفت: با من براي حضور در دولت دوازدهم صحبت نشده است، اما در كسوت يك استاد دانشگاه حقوق مردم را پيگيري مي كنم.

وی اظهار كرد: به خودم اجازه ندادم از رسانه ها به عنوان ابزار فشار استفاده كنم.حتي در مصاحبه ها تشويق مي كردم تا اجازه داده شود رئيس جمهور در آرامش افراد تاثير گذار خود را انتخاب كند. من از سال ٩٢ مي خواستم در بخش حقوقي براي ملت خودم حكمراني خوبي را رقم بزنم. انتظار داشتيم كه از صفر تا صد هر اقدام استاندار و وزير يك مشاور حقوقي باشد چرا كه پيشگيري را بهتر از درمان مي دانيم.

امین زاده ادامه داد: با تعاملاتي كه صورت گرفت شاكله سازمان حقوقي دولت را هماهنگ كرديم و اين هماهنگي باعث شد تا اقدامات مناسبي را به انجام برسانيم. يكي از دستاوردها اين است كه براي همه مصوبات دولت بايد مهر حقوقي رئيس جمهور وجود داشته باشد. خط قرمزي براي حضور در كنار وزارت خانه ها و استانداري ها نداشتيم.

وی خاطرنشان كرد كه در بخش حقوقي و قضايي برنامه ششم حكمي را به انجام رسانديم كه قابل ذكر است. بر اساس اين حكم در جهت حفظ وصيانت بيت المال دستور العمل تشويق معاونين حقوقی نوشته شد.

امین زاده با اشاره به نمود تحقق حقوق شهروندي در استان هاي مختلف نير گفت: در آخرين سفر به استان كهگيلویه و بویراحمد رفته بوديم؛ در آنجا متصرفان منابع طبيعي به جاي زندان موظف به آباد كردن بودند.در استان همدان همكاري سمن ها خيلي نمايان بود. در استان هرمزگان كه ٤٠٪‏ اهل تسنن داشتند آن ها را در امور مشاركت دادند.

وي ادامه داد:در استان گلستان استان به سمن ها كمك شده بود نسبت به آموزش كودكان بدسرپرست و بي سرپرست اقدام كنند. در استان گيلان آموزش حقوق شهروندي در تمام سنين بود. در يزد مجازات هاي حبس به غير حبس را داشتيم.استان خراسان شمالي استاني بود كه ٩٦ دهيار زن داشت و بر موضوع انرژي پاك كار مي كرد. در استان قم ،ميز خدمت و پنجره واحد داشتيم . براي امور خدماتي با يك مركز هماهنگ مي كردند.استان كرمان نيز متولي برنامه شهروند نمونه شد.

دستيار ويژه رئيس جمهور در امور حقوق شهروندي در پاسخ به اين پرسش كه در دولت دوازدهم حضور خواهيد داشت يا خير گفت: با من براي حضور در دولت صحبت نشده است.

وي سپس گفت: ما سه قوه جدا از هم داريم. تفكيک قوا به معناي قهر نيست؛ بلكه به مفهوم همكاري است. با تعاملي كه با قضات،حوزه هاي علميه و قوه قضاييه داشتيم منشور حقوق شهروندي را تدوين كرديم. اگر قرار بود منشور حقوق شهروندي به تعارض ميان قوا مي پرداخت مردم آسيب مي ديدند.

امين زاده در ارتباط با ضرورت رسيدگي به آسيب هاي اجتماعي نیز گفت: هفته گذشته از منطقه هرندي و دروازه غار ديدار كردم. عده اي نان شب ندارند اما قمار مي كردند. آدم باورش نمي شود مركز تهران چنين است. گرمخانه ها را ديدم. اما رسيدگي بنياني نيست. اميدواريم مسئولين بعدي بتوانند اين فعاليت ها را براي بهبود شرايط انجام دهند.

قرار بود گروه هاي آسيب شناسي طراحي كنيم كه به داد اين موضوعات برسيم.

وي همچنين تاكيد كرد كه با وحود عدم حضورش در دولت حتما در كسوت استاد دانشگاه پيگير مطالبات مردمي خواهد بود.

امين زاده در ادامه گفت: اصرارما اين است كه توليدكنندگان پوشاك توجه كنند پوشاك بد ارائه نكنند. نبايد بانوان وا سرزنش كرد. بايد لباس فاخر وجود داشته باشد.

وي با تاكيد بر ضرورت توجه به حوزه زنان نيز گفت: در مورد اشتغال زنان هم بايد فعاليت كرد. استخدام امري محدود است اما باید بستر اشتغال زنان هنرمند ما در سراسر كشور را ايجاد كنند. شعار حقوق زن قشنگ است اما در مقام اجرا بايد فرصت هاي اقتصادي را فراهم كرد.

امین‌زاده در پايان خاطرنشان كرد: هيچ فشار رسانه‌اي يا تلاشي از طريق كمپين سازي ها يا تويتر براي حضور در كابينه دوازدهم نداشتم؛ چراكه عقيده داشته و دارم رئيس جمهور در فضاي آرام بايد انتخاب خود را انجام دهد.

خواندن 1043 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395