شنبه, 21 مرداد 1396 ساعت 10:18

اطلاعات تکميلي

  • عضو هیئت علمی دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی :

تحصیلات، تجربه و شناخت ویژگی های اصلی معاونت حقوقی است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: وظیفه اصلی معاون حقوقی ریاست جمهوری، ارائه مشاوره به رئیس جمهور، هیئت دولت و همچنین دفاع از لوایح و طرح های قانونی دولت در مجلس است که البته وظایف جانبی دیگری نیز بر عهده دارد.

رئیس جمهور 18 مرداد ماه، لعیا جنیدی  را به عنوان «معاون حقوقی رییس جمهور» منصوب کرد.

او مدرک کارشناسی رشته حقوق، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته حقوق خصوصی و اسلامی را از دانشگاه تهران با رتبه اول دریافت کرده است.

قبل از منصوب شدن برای معاونت حقوقی ، وی مدیر کل اداره لوایح و تدوین و تنقیح قوانین مقررات در وزارت علوم بوده است. او دانشیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران نیز هست.

در رابطه با دیگر تجارب جنیدی، عصر اقتصاد با میترا ضرابی، عضو هیئت علمی دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی و از دانشجویان حقوقی جنیدی به گفتگو پرداخته است.

ضرابی گفت: طبیعتا همانطور که عنوان این معاونت نشان می دهد، معاون رئیس جمهور علاوه بر داشتن تحصیلات حقوقی باید تجربه حقوقی نیز داشته باشد یعنی شخص با داشتن بالاترین مدرک در رشته حقوق نمی تواند فرد شایسته ای برای این سمت باشد بلکه باید سرد و گرم دادگاه ها، داوری ها، قضاوت و وکالت را چشیده باشد.

عضو هیئت مدیره کانون وکلا جنیدی را جزء دانشمندان کشور در عرصه حقوق، وکالت و داوری دانست و افزود: دکتر جنیدی در این زمینه صاحب تفکر است.

ضرابی در رابطه با معاونت حقوقی ریاست جمهوری بیان کرد: فردی باید به عنوان معاون حقوقی انتصاب شود که نیاز ها را شناخته باشد و نیاز ها، تنها از کرسی دانشگاه شناخته نمی شوند بلکه شخص باید تجربه در این زمینه داشته باشد.

او جنیدی را در زمینه تصدی حقوقی با تجربه دانست و اظهار کرد: خانم جنیدی لیسانس، فوق لیسانس و دکترای خود را با رتبه اول در دانشگاه تهران گرفتند و برای گرفتن فوق دکترا به دانشگاه هاروارد رفت.

عضو هیئت مدیره کانون وکلا افزود: تجربه اصلی ایشان حقوق خصوصی، حقوق تجارت و تجارت بین الملل است و در زمینه داوری نیز صاحب تالیفات و تئوری های حقوقی هستند و بیشترین عرصه وکالتی ایشان در زمینه تجارت خارجی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد افزود: دکتر جنیدی دانشیار دانشگاه تهران در رشته حقوق هست و دانشجویان بسیار گسترده ای را تربیت کرد که در حال حاضر همان دانشجو ها، هیئت علمی های دانشگاه های مختلف هستند.

این حقوقدان با بیان اینکه ماهیت برای جنیدی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اظهار کرد: خانم جنیدی هیچ گاه از اصول حقوق ماهوی جدا نشد و تفکر و تصمیم گیریشان بر مبنای نظام حقوقی ملی و داخلی است و هیچ گاه نظام حقوقی کشور را مخدوش نکرد. مهم بودن ماهیت برای ایشان باعث شده است که فکرشان نسبت به دیگران متمایز شده باشد.

ضرابی با اشاره به اینکه جنیدی صاحب سبک اصالت در حقوق هستند، بیان کرد: ساختار ذهنی خانم جنیدی، ساختار ماهیتی است به همین دلیل کار حقوقی ایشان سبک تئوریک، ماهوی و اصیل است.

وی در ادامه افزود: همه حوزه های اختیارات معاونت حقوقی پاسخگوی نیاز ها نیست ولی مطمئنا دکتر جنیدی در این دوره با نو اندیشی ها و ابداعات خود قادر است حوزه های جدیدی در این معاونت ایجاد کند که اگر رافع نیاز ها نباشد حداقل بیانگر آنها باشد.

 

خواندن 829 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395