یکشنبه, 22 مرداد 1396 ساعت 10:29

اطلاعات تکميلي

  • تاکید مسئولان در افتتاحیه نمایشگاه صنعت ساختمان :

امسال رونق به صنعت ساختمان کشور باز می گردد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هوتن حشمتی- محمد ارفع

عصراقتصاد: صنعت ساختمان، صنعتی پیشرفته و توسعه یافته در دنیا است اما در ایران به دلیل نبود نگاه یکپارچه و استفاده از تکنولوژی‌های مدرن، چالش‌های فراوانی پیش روی این صنعت قرار دارد. این صنعت در کشور نیازمند نگاه یکپارچه و سیستمی است و در حال حاضر در حوزه سرمایه گذاری در مسکن، مشکلی وجود ندارد. در ایران مراحل اولیه ساخت صنعتی مسکن شکل گرفته و دانش لازم و فنی نیز وجود دارد و با وارد شدن مهندسان و معماران، صنعتی سازی ساخت و سازها در ایران نیز آغاز شده است.

هفدمین نمایشگاه بین اللملی صنعت ساختمان یکی از بزرگ ترین و پر بازدید ترین نمایشگاهایی است که درتهران برگذار شده است. این نمایشگاه به همت اتاق تعاون ایران همه ساله در محل دائمی برگزاری نمایشگاه­ها بین المللی برپا می­شود. نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران ۹۶ که امسال هفدهمین دوره آن برگزار می شود فرصت ارزشمندی را برای صاحبان صنایع مرتبط فراهم می آورد تا محصولات و دستاوردهای خود را در سطع وسیعی عرضه کنند.

علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در حاشیه افتتاح هفدهمین نمایشگاه بین­المللی صنعت ساختمان گفت: برگزاری این نمایشگاه از دو جهت حائز اهمیت است اول اینکه صنعت ساختمان از جمله صنایعی پرکشش برای ایجاد اشتغال است ولی متاسفانه هنوز در صنعت ساختمان به رونق لازم نرسیدیم و سهم آن در رشد اقتصاد کشور سهم مناسبی نیست. اما با برنامه ریزی های انجام شده توسط دولت و شورای پول و اعتبارکارهایی در جهت افزایش تقاضای مسکن انجام شده که شامل افزایش قدرت خرید مردم در خرید مسکن می­شود که در این بخش شاهد رونق باشیم، همینطور با سرمایه گذاری های صورت گرفته در جهت ساخت مسکن چشم انداز این صنعت برای سال 96-97 روشن و مناسب ارزیابی می­شود. از سوی دیگر با نوآوری های انجام شده در این صنعت و جلوگیری از خام فروشی مواد مورد استفاده ساختمان می­توانیم در جهت اشتغال زایی گام های مهمی برداریم.

ربیعی ادامه داد: صنعت ساختمان با تولیدات داخلی می­تواند یک صنعت رو به رشد باشد و دولت با نظام تعرفه ای در جهت بهبود فضای کسب و کار پشتیبان این صنعت است و مردم هم با استفاده از مصالح ایرانی در جهت اشتغالزایی به این صنعت کمک کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سهم فعلی بخش تعاون در اقتصاد را بین چهار تا شش درصد اعلام کرد و در پاسخ به کسانی که از عدم تحقق سهم ۲۵ درصدی تعاون در برنامه پنجم انتقاد دارند، گفت: در اقتصادی که کوچک شده نمی‌توان سهم یک بخش را افزایش داد.

ربیعی ، اظهار کرد: بخش تعاون در صنعت ساختمان به ویژه ساختمان سازی حضور فعال و پررنگی دارد. بخش اعظمی از ساخت و ساز مسکن مهر توسط تعاونی‌ها صورت گرفته و بیش از یک میلیون واحد تحویل شده است.

وی اضافه کرد: تلاش ما این است که مسکن را از طریق گروه‌های صنفی به شکلی که خودشان بسازند و مالک شوند مورد حمایت قرار بدهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: در حال حاضر سهم بخش تعاون بین چهار تا شش درصد است که باید روز به روز افزایش یابد.

وی با اشاره به وجود ۱۲۰ هزار تعاونی در کشور، اظهار کرد: در سه سال گذشته کار کلینیکی روی تعاونی‌ها را شروع کرده‌ایم و آنهایی که قابلیت احیاء داشتند فعال کردیم و امروز دو میلیون فرصت شغلی را در بخش تعاون به وجود آورده‌ایم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره برنامه دولت دوازدهم برای توسعه بخش تعاون نیز گفت: برنامه‌های دور دوم دکتر روحانی رفتن به سمت تعاونی‌ها در زمینه‌هایی است که قدرت گسترش دارند مثل تعاون روستاها و در این راستا ایجاد ۱۰۰۰ روستا تعاون را مدنظر داریم که منطبق با مزیت‌های تعاونی و جامعه روستایی است.

ربیعی ادامه داد: از دیگر برنامه‌های ما کیفی سازی تعاونی‌ها و رفتن به سمتی است که تعاون را از حالت متکی به یارانه به حالت خود اتکایی همراه با حمایت‌های جانبی تبدیل کنیم.

وی گسترش تشکل‌های تعاونی و بهبود زندگی مردم در لایه‌های پایین با انجام فعالیت‌های تعاونی در حوزه اجتماع محوری و اشتغال فراگیر را از دیگر برنامه‌های پیش بینی شده اعلام کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار امیدواری کرد: با تصویب ۱.۵ میلیارد دلار منابع صندوق توسعه ملی، اشتغال خرد و کوچک در قالب تعاونی‌ها گسترش یابد و تعاونی‌ها دو برابر از این تسهیلات استفاده کنند.

ربیعی با اشاره به اهمیت صنعت ساختمان در رشد توسعه اقتصاد به ویژه اشتغالزایی، بیان کرد: صنعت ساختمان از جمله صنایع پرکشش برای ایجاد اشتغال و تولید است. اگرچه سهم این بخش هنوز مناسب نیست ولی با برنامه ریزی‌های پیش بینی شده در صددیم به سمت تقاضای مسکن حرکت کنیم.  رویکرد شورای پول و اعتبار نیز به سمت تقاضای مسکن است. 

وی اضافه کرد: انتظار داریم با ساخت و سازهایی که از طریق سرمایه‌ گذاری‌ها در کشور انجام می‌شود چشم‌انداز رونق مسکن در سال ۱۳۹۶ را شاهد باشیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: خوشبختانه محصولات و تولیدات عرضه شده در نمایشگاه قابل رقابت با کشورهای خارجی است به نحوی که معادن سنگ ما کاملا با سنگ‌های ایتالیایی و اروپایی قابل رقابت است، لذا در صددیم با نظام تعرفه‌ای ظرفیت‌های خالی در این بخش را افزایش دهیم و به سمت بهبود فضای کسب و کار و رونق اشتغال و تولید حرکت کنیم.

همچنین بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران در حاشیه برگزاری این نمایشگاه گفت: اتاق تعاون ایران قریب به دوازده دوره برگذار کننده این نمایشگاه است. امسال بر خلاف سال گذشته حدود 390 شرکت بین المللی خارجی در این نمایشگاه حضور فعال دارند که این رقم معادل یک سوم از رقم شرکت کنندگان نمایشگاه است. این نشان دهنده اقبال شرکت­های خارجی برای حضور در نمایشگاه امسال و بهبود تعاملات خارجی کشور برای نشان دادن ظرفیت های شرکت های ایرانی به شرکت­های بین­امللی برای گسترش همکاری است. در نمایشگاه صنعت ساختمان امسال نمایندگان 31 کشور خارجی حضور دارند. اسپانیا، ایتالیا، آلمان، انگلیس، کانادا، اتریش، اوکراین، بلژیک، پرتقال، تایوان، دانمارک و روسیه از جمله این کشورها هستند.

عبداللهی ادامه داد: اتاق تعاون ایران براساس وظیفه ذاتی و قانونی خود برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و کمک به رشد شاخص‌های اقتصادی، افزایش تولید و ایجاد اشتغال پایدار اقدام به برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان کردند.

مشارکت بالای فعالان بخش مسکن موجب می‌شود این نمایشگاه بهترین فرصت برای عرضه و نمایش آخرین دستاوردهای صنعت ساختمان باشد تا کارایی کالا بر تولیدات خود را به نمایشگاه بگذارند و از این طریق بازارهای جدید را شناسایی کنند.

رییس اتاق تعاون ایران با بیان این که نمایشگاه صنعت ساختمان تاثیر بسزایی در فروش، جذب مشتری، ایجاد نام و شهرت تجاری، تبلیغات محصولات شرکت‌ها و افزایش حجم مبادلات دارد، ابراز امیدواری کرد: هفدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان موجب تحریک بازار عرضه و تقاضا، ارتباط نزدیک میان تولید کنندگان و مصرف کنندگان، کاهش چرخه تولید تا مصرف و ایجاد بسترهای مناسب برای ارتباط بین سرمایه‌ گذار، کارفرما، مشاوران، پیمانکاران و مهندسان باشد.

عبداللهی با تاکید بر این که این نمایشگاه به عنوان بزرگ ترین رویداد نمایشگاهی کشور می‌تواند مکمل و راه حل مناسبی برای توسعه صادرات غیرنفتی باشد، اظهار کرد: یکی از رسالت‌های مهم برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در سطوح بین المللی، آشنایی سرمایه گذاران داخلی و خارجی از ظرفیت‌های موجود برای حضور در فعالیت‌های اقتصادی کشورهای هدف است. خوشبختانه نمایشگاه صنعت ساختمان یکی از ابزارهای بازاریابی است که می‌تواند در خدمت صادرات کشور قرار گیرد.

وی در پایان با بیان این که مسکن به عنوان یک کالای مصرفی بادوام از اهمیت بسزایی برخوردار است، خاطر نشان کرد: گستردگی تقاضای مسکن موجب شده این بخش نقش ممتازی در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی ایفا کند و زمینه‌ی تولید و اشتغال گسترده افراد را به وجود آورد.

در نمایشگاه امسال اتاق‌های تعاون استانی، تعاونی‌های تامین و توزیع مصالح ساختمانی، تعاونی‌های عمرانی و مسکن حضور داشته و در کنار آن ها ‌حضور فعال کمیسیون بانوان اتاق تعاون ایران به منظور عرضه توانمندی‌های زنان و دعوت از صاحبنظران، اساتید دانشگاهی، دانشجویان، ‌پیمانکاران و انبوه‌سازان در نمایشگاه امسال  شایان توجه است.

نمایشگاه صنعت ساختمان بزرگترین رویداد نمایشگاهی در سطح کشور به شمار می‌رود و این نمایشگاه در فضای کلی 50 هزار متر مربع که بیش از 35 هزار متر مربع آن سرپوشیده و 9 هزار متر مربع آن فضای باز است در اختیار شرکتهای ماشین آلات راهسازی قرار داده شده که امکان استفاده از فضای بسته برایشان وجود نداشت. همچنین بیش از 6هزار متر مربع از فضای نمایشگاه نیز برای شرکتهای خارجی اختصاص داده شده است.

خواندن 593 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395