یکشنبه, 22 مرداد 1396 ساعت 10:41

مرور برنامه های 4 وزیر اقتصادی جدید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: چهار تن از وزرای اقتصادی پیشنهاد شده از سوی رئیس جمهور برای کابینه دوازدهم نسبت به کابینه قبلی افراد جدیدی هستند که هرکدام از آن ها برنامه خود را به مجلس ارائه داده اند که اگر مجلسیان نگاه سیاسی و جناحی را کنار بگذارند، بر اساس این برنامه و ملاحظات جانبی هر وزارتخانه در مورد این وزرا به داوری بنشینند.

محمد شریعتمداری برای وزرات صنعت، معدن و تجارت، حبیب اله بی طرف برای وزیر نیرو، محمد جواد آذری جهرمی برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مسعود کرباسیان برای وزارت امور اقتصاد و دارایی به مجلس معرفی شده اند که در ادامه مروری بر برنامه های این 4وزیر ارائه می شود.

شریعتمداری وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت:

شریعتمداری در برنامه 1600 کلمه ای خود مطالبی را ارائه داده است که فاقد کمیت ملموس و اهداف کمی است و مطالب توصیفی وی به هیچ وجه تعهد و تقید خاصی را پیش رو نمی گذارد و مطالبی است در حد «معراج السعاده» برای خوب بودن. اما معلوم نیست این خوب بودن ها از چه مسیری و به چه کمیت هایی در سایه مدیریت ایشان خواهد رسید.

وی حتی در سه بخش برنامه خود که به شاخص ها اشاره کرده است که آمار و ارقامی را ارائه داده است، صرفا به شاخص ها و مقادیر وضع موجود پرداخته است و هیچ عدد و رقمی را برای دوره مدیریت خود تعهد ننموده است.

حتی اگر ایشان تحقق کمیت هایی را به صورت مشروط هم اعلام می کرد می توانستیم بپذیریم که به فرض اگر فلان بودجه ، فلان امکانات بر اساس فلان زمانبندی تامین شود، مدیریت ایشان، صنعت، معدن و تجارت را به فلان شاخص هدف خواهد رساند اما بنظر می رسد نبود احزاب قدرتمند و انتخاب وزرا در آخرین لحظات چنین فرصتی را به ایشان نداده است و وی ایده آل هایی از اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم، سند چشم انداز و اصول اجرایی اصل 44 را به زیبایی تقسیم بندی و تدوین کرده و به عنوان برنامه ارائه داده است.

در پایان لازم به ذکر است که گرچه محمد شریعتمداری قریب به 12 سال به عنوان قائم مقام و وزیر ، وزارت بازرگانی را ارائه کرده است و در 4 سال گذشته هم از موضع ریاست جمهوری به مسائل مربوط به صنعت، معدن و تجارت ورود پیدا می کرده است اما آنچه که امروز به عنوان وزارت صمت باید تحویل بگیرد، قادر به ارائه تصویر روشنی از حوزه های بنگاهداری کشور نیست و آنچه که امروز به نام وزارتخانه تحویل وی خواهد شد، مجموعه ای از سه پیکره ناقص الخلقه است که بعضی از اعضای آن مثله شده و شاید این وزیر جدید مجبور شود برای حوزه های تحت پوشش وزارت فوق از نو هدف گذاری و برنامه ریزی کند بنابراین وزیر جدید صنعت و معدن همزمان با تلاش برای اداره مطلوب وضع موجود وزارتخانه مربوطه حداقل یک سال برای برنامه ریزی با استفاده از نیرو های توانمند باید بپردازد که چنین اقدامی می تواند در یک مهندسی معکوس اسناد راهبردی اقتصادی کشور را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو:

حبیب اله بیطرف از لحاظ تنطیم برنامه کار تکنیکی و مناسبی را صورت داده است.

حسنی که وزارت نیرو نسبت به وزارت صنعت و معدن و تجارت دارد این است که بیطرف همان ترکیب وزارتخانه ای را که 12 سال پیش تحویل داده است و یک دوره 4 ساله هم مشاور فتاح بوده و از مسائل وزارتخانه بی اطلاع نبوده مجددا تحویل گرفته است. بنابراین قادر به تنظیم برنامه های اجرایی و تعیین شاخص های هدف در برنامه پیشنهادی خود شده است.

گرچه وی نیز با پدیده جدید بحران آب از یک سو وموضوع انرژی های تجدید پذیر از سوی دیگر مواجه است که درکنار رفع نارسایی های شبکه وراندمان آب وبرق ، باید بدان ها بپردازد .

مجموعه برنامه های بی طرف در حدود چهار هزار کلمه است که با فصل بندی ها وموضوع بندی های مشخص تری همراه است .

آذری جهرمی وزیر پیشنهادی ارتباطات:

محمد جواد آذری جهرمی معاون 36 ساله واعظی این توفیق را داشته است که بعد از اسباب کشی وزیر خود به دفتر رئیس جمهور، برای جانشین وی به عنوان جوان ترین وزیر به مجلس پیشنهاد شود بنابراین وی در برنامه 3 هزار و 800 کلمه ای حوزه مستظهر به اطلاعات و برنامه های وزارتخانه خود بوده و توانسته است برنامه علمی تر با اهداف کمی را به مجلس ارائه دهد.

آذری جهرمی در عین حال که جوان بودنش یک مزیت در جمع وزرای پیشنهادی به حساب می آید اما منسوب به سوابقی است که ممکن است رای اصلاح طلبان را مجلس به همراه نداشته باشند.علی الخصوص اینکه اخباری از ادامه نگرانی بعضی از اعضای این جناح سیاسی در خصوص افزایش کنترل و فیلترینگ در شبکه های اجتماعی مطرح است اما از آنجا که واعظی بیش از آنکه یک مخابرات چی باشد، یک دیپلمات بود و بخشی از انرژی خود را در این حوزه صرف می کرد. حضور یک غیر دیپلمات در راس وزارت ارتباطات و فناور ی اطلاعات می تواند نقطه مثبت این کار باشد.

به نظر می رسد این وزیر بالقوه جوان باید برای کسب آراء قدرتمند ضمن رفع شبهه از سوابق خود اصلاح طلبان را به دلایل عدم معرفی نصراله جهانگرد قانع کند.

کرباسیان، وزیر پیشنهادی اقتصاد:

مسعود کرباسیان با اولین مشکل که مواجه است ، جانشینی علی طیب نیا ست که بسیاری از مجلسیان نسبت به عملکرد وی ابراز رضایت می کنند و از طرف دیگر طیب نیا در بین اقتصاد دانان به عنوان یک استاد توسعه وکلان شناخته  می شود ، درعین حال با وجود اینکه هر دو از دیار اصفهان هستند اما مقبولیت طیب نیا در نزد اصلاح طلبان بیش از مسعود کرباسیان است ومهمترین وجه تمایز این دو را می توان در خاستگاه علمی واجرایی ان ها  سراغ   گرفت . چرا که مسعود کرباسیان تجارب گرانقدری در حوزه مدیریت واقتصاد خرد دارد وبه قول خودش بر مفاهیم اقتصاد کلان تسلط کافی ندارد . درحالی که  وزارت اقتصاد ودارایی نیاز شدید به صاحب نظر اقتصاد کلان وتوسعه دارد .

البته مسعود کرباسیان در سوابق کاری خود نشان داده است که قدرت مدیریت وهماهنگی با صاحب نظران وفرهیختگان علوم مختلف را دارد وشاید قادر باشد خلا علمی خود در اقتصاد کلان را از این طریق جبران کند مشروط به اینکه از تاثیر گذاری دیدگاههای بنگاهداری در سیاست گذاری های کلان پرهیز نماید.

برنامه 42 صفحه ای کرباسیان نشان می دهد که رئیس جمهور به دلیل انتخاب وی در وقت اضافه از یک برنامه واحدی برای معرفی کاندیدای وزارت امور اقتصادی ودارایی بهره جسته است اما به هر حال سابقه اجرایی کرباسیان حاکی از آن است که قدرت اجرای اینگونه برنامه ها را به خوبی دارد .

خواندن 687 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395