یکشنبه, 22 مرداد 1396 ساعت 10:50

راستگرایان آلمانی به دنبال رای کارگران فاقد امنیت شغلی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: ترس از تنزل شغلی یا بیکاری و نداشتن چشم‌اندازی روشن برای آینده عواملی هستند که باعث می‌شوند گروهی از مردم آلمان به حزب "آلترناتیو برای آلمان" (AfD)رأی دهند.

به گزارش دویچه وله، براساس پژوهشی که بنیاد هانس بوکلر (Hans-Böckler-Stiftung)  وابسته به کنفدراسیون شوراهای کارگری آلمان ، کسانی که به حزب آلترناتیو برای آلمان رأی می‌دهند به هیچ وجه به لحاظ اقتصادی در وضعیتی بدتر از رأی‌دهندگان به دیگر احزاب آلمان به سر نمی‌برند، اما ترس‌هایی که دارند بیشتر است. آنها می‌ترسند که کنترل زندگی‌شان را از دست بدهند.

براساس پژوهش این بنیاد دو سوم از رأی‌دهندگان به حزب آلترناتیو برای آلمان نگران آینده زندگی‌شان هستند. که در مقایسه با کل جمعیت آلمان، یک نفر از هر دو نفر در این کشور دارای چنین نگرانی‌ای است.

طرفداران آلترناتیو برای آلمان همچنین احساس می‌کنند که در جامعه عقب نگاه داشته شده و مورد تبعیض قرار گرفته‌اند. در این میان فرقی نمی‌کند که درآمد آنها چقدر باشد، احساس آنها این است که جایگاه پایینی در جامعه دارند. با این حال بیشتر آنها معتقدند که در مقایسه با پدر و مادرشان توانسته‌اند جایگاه اجتماعی‌شان را ارتقا بخشند.

به نوشته پژوهشگران بنیاد هانس بوکلر، بیشتر کسانی که به حزب آلترناتیو برای آلمان رأی می‌دهند از قشر پایین طبقه متوسط می‌آیند. اکثریت آنان کارگر هستند. با وجود این، تحقیق یاد شده نشان می‌دهد که طرفداران آلترناتیو برای آلمان تنها کسانی نیستند که "به لحاظ اجتماعی عقب مانده" هستند. شمار بیکارانی که به این حزب رأی می‌دهند هم بیشتر از گروه‌های دیگر جامعه نیست که طرفدار آن هستند. همچنین فرقی نمی‌کند که فرد عضو شورای کارگری باشد یا نه، مهم آن است که احساس کند از امنیت شغلی برخوردار است.

افراد شاغل متعلق به قشر پایین طبقه متوسط که دارای قراردادهای کاری نامطمئن هستند بیش از همه گروه‌های جمعیتی در آلمان به سمت راستگرایان پوپولیست گرایش پیدا می‌کنند.

راینر هوفمان (Reiner Hoffmann) رئیس بنیاد هانس بوکلر و کنفدراسیون شوراهای کارگری آلمان، معتقد است که سیاستمداران آلمانی باید به نتایج پژوهش این بنیاد توجه کنند و به آن واکنش نشان دهند. او می‌گوید که آنان باید متوجه ترس‌های موجود در جامعه باشند، چون این ترس‌ها بر پایه واقعیت‌هایی شکل گرفته‌اند.

هوفمان معتقد است که برای رفع ترس‌های موجود باید مانع رشد روندها و عناصر نامطلوب در بازار کار شد؛ برای نمونه باید از گسترده‌تر شدن دامنه درآمدهای نازل و کارهای موقت جلوگیری کرد. همچنین نباید بیش از این حقوق‌های بازنشستگی را کاهش داد.

نتایج پژوهش "چه کسانی راست‌گرایان پوپولیست را انتخاب می‌کنند" برپایه یک نظرسنجی‌ است که ۵هزار نفر در ‌آن شرکت داشته‌اند و بدین لحاظ قابل استناد است.

خواندن 619 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395