یکشنبه, 22 مرداد 1396 ساعت 10:57

تاکید مقامات کردستان عراق بر انجام همه پرسی استقلال در تاریخ مقرر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: مقامات اقلیم کردستان عراق بر برگزاری همه پرسی استقلال این منطقه تاکید کردند.

به گزارش رویترز، یک مقام عالی رتبه کرد روز گذشته به خبرگزاری رویترز گفت: "کردهای عراق برنامه خود را برای برگزاری همه پرسی در مورد استقلال در 25 سپتامبر، علی رغم درخواست ایالات متحده برای تعلیق آن، حفظ خواهند کرد."

هوشیار زیباری یکی از مشاوران نزدیک مسعود بارزانی، رئیس جمهور اقلیم کردستان عراق اعلام کرد: تاریخ 25 سپتامبر هیچ تغییری نخواهد داشت" این اظهار نظر بعد از درخواست وزیر امور خارجه ایالات متحده رکس تیلرسون  مبنی بر لزوم به تعویق افتادن این همه پرسی منتشر شده است.

وزارت امور خارجه ایالات متحده در ماه ژوئن اعلام کرد نگران این است که این همه پرسی باعث منحرف شدن "اولویت های فوری بیشتری" مانند شکست ستیزه جویان دولت اسلامی (داعش) شود.

بنا براعلام مقامات اقلیم کردستان عراق، همه‌پرسی ۲۵ سپتامبر الزام‌آور نخواهد بود و فقط یک بررسی آماری از ساکنان ۳ استان این اقلیم، اربیل، سلیمانیه و دهوک و مناطق مورد اختلاف در مورد تمایل آنها به جدایی از عراق است.

لازم به ذکر است که ایران، ترکیه و عراق بارها مخالفت خود را با این اقدام نسنجیده اقلیم کردستان عراق مخالفت کرده اند. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران چندی پیش در واکنش به تصمیم یک جانبه اقلیم کردستان عراق مبنی بر برگزاری رفراندوم استقلال اظهار داشت: موضع اصولی و روشن جمهوری اسلامی ایران، حمایت از  تمامیت ارضی و یکپارچگی عراق است. اقلیم کردستان بخشی از جمهوری عراق است و تصمیمات یک جانبه و خارج از موازین و چهارچوب ملی و قانونی، بویژه قانون اساسی عراق، آنهم در شرایط پیچیده عراق و منطقه و طراحی بدخواهان برای تداوم بی ثباتی ها در عراق صرفا به ایجاد مشکلات جدید در این کشور خواهد انجامید.

خواندن 1344 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395