یکشنبه, 22 مرداد 1396 ساعت 11:59

اطلاعات تکميلي

  • در پی بارش های روز جمعه در استان های شمالی کشور :

سیلاب های هدایت نشده جان 11 نفر را گرفت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فرزین سوادکوهی

عصراقتصاد: بازهم بارش های ناگهانی ، این بار  در مناطق شمال شرقی کشور باعث ایجاد سیلاب شد و در اوج گرمای تابستانی گردشگران و مسافران این بخش های کشور  را به مخاطره انداخت به گونه ای که وزارت نیرو در گزارش هایش اعلام کرد تا روز گذشته 11تن به دلیل هجوم سیلاب کشته شدند.متاسفانه به رغم آنکه بارها اطلاع داده شده بود که  اتراق کردن در مسیر رودخانه ها و مسیل ها باید با نهایت احتیاط انجام شود اما با این حال اتفاق تاسف بار بازهم  در روز جمعه گذشته خانواده هایی را عزا دار کرد.

مسولان ذیربط در این خصوص اعلام می کنند که متاسفانه بی‌توجهی مردم با هشدارها و اتراق در کنار رودخانه‌ها باعث افزایش تعداد کشته‌ها در سیل روز جمعه استان های  خراسان شمالی، رضوی، گلستان و گیلان شده است.

برهمین اساس  وزارت نیرو روز گذشته اعلام کرد میثم جعفرزاده مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل این  وزارتخانه  با اشاره به اینکه، طبق اطلاعیه شماره 12 سازمان هواشناسی استان و اطلاعیه سازمان مدیریت بحران برای شهرهای مختلف شمال شرق کشور، استان‌های گلستان، خراسان رضوی و شمالی و استان گیلان که درگیر حادثه سیل بودند اطلاعیه‌های جداگانه صادر شده است گفته بود: با استفاده از هماهنگی‌هایی که مدیریت بحران مجموعه‌های وزارت نیرو در استان داشت، اطلاع‌رسانی خوبی در سطح استان انجام شد و نیروهای امدادی به صورت آماده باش در محل حضور داشتند.

وی با اشاره به اینکه در مناطق تفریحی و توریستی کلات و درگز در شمال شرقی استان خراسان رضوی تعداد زیادی از مردم و زائران در این مناطق ییلاقی حضور داشتند و به رغم تذکرهای فراوان ستاد مدیریت بحران و استقرار تیم‌های هلال احمر در محل گفت: متاسفانه تعداد جان باختگان در شهرستان کلات 9 نفر و در شهرستان درگز نیز 2 نفر بوده و آسیب‌های جدی نیز به تعداد زیادی از خودروها، شالیزارها و باغات منطقه وارد شده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو با اشاره به اینکه شرایط خوبی بر این مناطق حاکم نیست اظهار داشت: تمام تلاش وزارت نیرو این است که در درجه اول خسارت جانی کمتری در این گونه حوادث متوجه هموطنان شود.

وی با اشاره به اینکه مدیریت بحران در صنعت آب و برق این استان‌ها از آمادگی کامل برخوردار بوده است افزود: با توجه به هماهنگی‌های انجام شده، از روز چهارشنبه غروب تمامی نیروهای امدادی و عملیاتی در آماده باش بسر می‌برند.

جعفرزاده ادامه داد: در استان گلستان نیز شدت سیلاب در آزاد شهر و منطقه شرقی گلستان از شرایط خوبی برخوردار نبود و برق برخی از روستاها قطع شد که با توجه به آمادگی قبلی بلافاصله روستاها برقدار شدند و در شرایط فعلی، از نظر آب و برق شرایط مساعدی دارند.

وی با اشاره به اینکه تنها مشکلی که در حوزه مدیریت بحران وجود دارد مفقودینی هستند که امدادگران هلال احمر در جستجوی آنان هستند اظهار داشت: قبل از وقوع حادثه اطلاع رسانی کامل انجام شده بود ولی متاسفانه مردم در مناطق سیل خیز کم توجهی نشان دادند و چون در تفرجگاه‌ها در مسیل به صورت پراکنده حضور داشتند و از سویی به موقع محل را ترک نکردند که همین موضوع سبب تلفات 11 نفری تا این ساعت بوده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو با اشاره به اینکه بیشترین خسارت در حوزه گلستان بوده است، افزود: با توجه به آمادگی قبلی، تلاش شد تا سریعاً این محدوده از نظر آب و برق پایدار شود و این پایداری همچنان ادامه یابد.

وی با اشاره به اینکه آب و برق تمام شهرها و روستاهای سیل زده در زمان حاضر وصل است افزود: مگر اینکه حادثه ای منجر شود که در نقطه ای از شهر به صورت موردی برق یا آب یک مشترک قطع شود که این موضوع ارتباطی با حادثه سیلاب ندارد.

بنا به این گزارش هم چنین محمد حاج رسولی ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز  نسبت به ادامه سیلاب و وضعیت خطر در استان‌ استان گلستان تا روز یکشنبه هشدار داد.

حاج‌رسولیها در جمع مدیران ارشد آب کشور در خصوص سیلاب‌های اخیر در شمال و شمال‌شرق کشور گفت: از روز پنجشنبه گذشته درباره بارش‌های منجر به سیل به ستادهای بحران در 4 استان خراسان شمالی، رضوی، گلستان و گیلان هشدارهای لازم داده شده و در شرکت‌های آب منطقه‌ای این استان‌ها ستاد مدیریت بحران تشکیل شد.

وی با بیان اینکه بارش‌ها از بامداد جمعه  گذشته در 4 استان آغاز شد، ادامه داد: پیش‌بینی ما این است که وضعیت بحرانی تا روز یکشنبه ادامه یابد، چرا که بخشی از سیلاب تا فردا از سرشاخه‌های اصلی به دشت‌های پایین دست خواهد رسید.

حاج‌رسولیها با بیان اینکه حداکثر میزان بارش‌ها در استان گیلان بوده است، گفت: در بخش‌هایی از این استان 70 تا 80 میلی‌متر بارندگی ثبت شده است، ولی حادثه‌ جدی در این استان نداشته‌ایم.

وی ادامه داد: در استان‌های گلستان و خراسان شمالی حدود 20 تا 30 میلی‌متر بارندگی گزارش شده است، ولی شدت این بارش‌ها بسیار زیاد بوده است.

حاج رسولیها با بیان اینکه تمامی حادثه‌های منجر به مرگ به دلیل اتراق مسافران در کنار رودخانه‌ها بوده است، ادامه داد: بیشترین تلفات انسانی این سیل در شهرستان کلات و درگز گزارش شده که در این شهرستان‌ها مسافران به دلیل تعطلات آخر هفته در کنار رودخانه اتراق کرده بودند.

وی با اشاره به ورودی سدها در این استان‌ها گفت: بیشترین ورودی در سد "شیرین دره" خراسان شمالی با دبی 310 مترمکعب در ثانیه گزارش شده و در ایستگاه سد "زرین گل" در گلستان نیز ورودی 230 مترمکعب در ثانیه گزارش شده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران نسبت به جریان شدید سیلاب در مسیرسد "آلاگل" استان گلستان هشدار داد و افزود: پیش‌بینی ما این است که سیلابی به بزرگی 400 مترمکعب در ثانیه تا روز یک شنبه 22 مرداد ماه جاری به این سد برسد و بر این اساس باید پیش‌بینی لازم انجام شود.

اینک  لازم است یاد آوری شود که آسیب های وارده از محل سیل ،جدای از اینکه خسران زیادی به جان و مال مردم می زند در عین حال نشان دهنده این است که در کشور برای کنترل و هدایت منابعی از این دست چندان سازوکاری وجود ندارد و به نظر می رسد در موضوع وقوع سیل، آمایش سرزمینی و شناخت و بررسی محل های بروز بحران هایی از این دست مورد تحقیق جدی قرار نگرفته است.

در حقیقت تجربه گذشته نشان داده است در هر نقطه ای از کشور که پدیده سیل وقوع می یابد ، متولیان امر تازه متوجه می شوند که محل مذکور دارای استعدادهای مخربی برای منابع انسانی و محیطی است.در حقیقت علاج واقعه بعد از وقوع همچنان جزو رویکردهای تجربه شده ای است که مدام تکرار می شود.نکته مهم در موضوع سیلاب ها و کنترل آنها این است که کشورهای همجوار ایران نیز از تغییرات جوی و بارش های ناگهانی  متاثر می شوند اما کمتر به این چالش ها دچار می گردند و به نطر می رسد تا برای رفع این معضل چاره ای اساسی اندیشیده نشود مشکل همچنان باقی خواهد ماند.درست است که انتظار یک سویه از دستگاه هایی مانند وزارت نیرو برای رفع این معضلات توقعی ناصواب است اما دستکم این نهاد می تواند شناسایی نقاط بحران ساز را در دستور کار خود قرار داده و اطلاعاتی از این دست را به دیگر بخش های حاکمیتی و یا اجرایی ارائه دهد.

خواندن 850 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395