یکشنبه, 22 مرداد 1396 ساعت 12:17

بی هویتی، میراث محلات فقیرنشین پایتخت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مهنوش نعیمی

عصراقتصاد: اگر به مناطق قدیمی پایتخت سری بزنیم متوجه وضعیت نا به سامان بافت ساختمان ها که اغلبشان میراث های به جا مانده از گذشتگان هستند می شویم. خانه های قدیمی با دیوارهای ترک خورده و آجرهای روی هم چیده شده نیمه شکسته اولین چیزی است که با عبور از کوچه پس کوچه های مناطق جنوبی کشور می بینیم. برخی از این محلات با حفظ فرهنگ های قدیمی خود، محلات فقیرنشین لقب گرفته اند اما میراثی که این محلات با بافت های نامطلوب به جای خواهند گذاشت بی هویتی است.

محمد سعید ایزدی، معاون وزیر راه و شهرسازی در نشست دوم طرح معماری خوب به بیان دیدگاه‌های خود با موضوع چالش‌های سازوکاری معمار، کاربر و بستر جامعه پرداخت که پنجشنبه گذشته برگزار شد اظهار داشت: معماری خوب دارای الگوهای مختلفی است و بافت شهری مطلوب به بافتی اطلاق می‌شود که دارای انسجام بوده، شهر آن دارای سازمانی متعادل، متشکل از ساختارهای هم‌پیوند اجتماعی و مکانی باشد، مبادی ورودی‌ تعریف شده داشته باشد و در نهایت دارای استخوان‌بندی با عناصر هم‌پیوند از بناها و فضاهای عمومی و محلات مختلف با ساختاری رقابتی متشکل از مجموعه واحدهای همسایگی باشد.

ایزدی افزود: در بافت شهری مطلوب کالبد شهر هم ‌پیوند و هم‌نشین با طبیعت بوده و در عین حال معماری هر شهر ویژگی‌های خاص خود را داشته که از جمله آن‌ها به معماری شهرهای بیرجند، بوشهر، گرگان و اصفهان اشاره کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در بافت شهری مطلوب میان کاربر و معمار تعاملات دو سویه و پویا بر مبنای اهمیت ساختارهای تشکیل‌دهنده شهر وجود داشت است.

وی افزود: در بافت شهری نامطلوب مانند بافت امروز تهران شاهد اغتشاش و هرج و مرج در معماری هستیم و با محلات منفصل و مناطق مسکونی بی‌هویت و برج‌های بی‌ارتباط با محیط پیرامون مواجه هستیم.

ایزدی تأکید کرد: از جمله مسائل و چالش‌های بافت شهری نامطلوب می‌توان به فقر شهری، آسیب‌های اجتماعی، بحران ایمنی و تاب‌آوری در برابر بلایا، بحران هویت، ناکارآمدی نظام جابه‌جایی و بحران محیط زیست اشاره کرد که نتیجه غلبه نظام متمرکز، غلبه رویکرد کالبدی و معیارهای کمی در برنامه‌ریزی‌ها و ... است.

وی با تأکید براینکه مسکن مهر معماری ما را به قهقهرا کشانده است گفت: بافت شهری مطلوب محصول برهم‌کنش مؤلفه‌های معماری خوب و بافت شهری نامطلوب نتیجه بی‌توجهی به این مؤلفه‌ها است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان صحبت های خود یادآور شد: البته در سال‌های اخیر اتفاقات خوبی افتاده و تلاش شده با حفظ معماری‌های منحصر به فرد معماری خوبی ایجاد شود.

برای رهایی از مشکل اغتشاش زبانی باید زبان را بسامان کنیم

همچنین سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی به سخنرانی با موضوع معماری خوب، یک زبان مشترک در این نشست پرداخت و با تأکید براینکه دچار نوعی بلای "بلبله" و اغتشاش در زبان معماری هستیم گفت: تا اوایل دهه ۴۰ در عرصه معماری و شهرسازی امت واحده بودیم و زبان هم را می ‌فهمیدیم و برای ما شهر معنایی ویژه داشت و بین واژه فلکه و میدان تفاوتی وجود داشت ولی از سال ۴۸ فلکه و میدان یکی شدند و شهر معنای گستردگی گرفت و دچار اغتشاش معنایی شده‌ایم.

بهشتی افزود: تا سال ۴۶ خانه و اتاق معنا و مفهوم خاصی داشتند و آنچه امروز به آن اتاق می‌گوییم با آن معیار صدق نمی ‌کند چرا که حد اعلای کیفیت زندگی در اتاق بود.

وی اذعان داشت: امروز بدون توجه به معنای واقعی واژه‌ها خیابان را به جاده تبدیل کرده و متوجه اغتشاش زبانی و بلای "بلبله" در این حوزه نیستیم.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی تأکید کرد: برای رهایی از مشکل اغتشاش زبانی در گام اول باید زبان را بسامان کنیم و برای مصطلح واژه‌ها اعتماد نکنیم که می دانیم کوچه و خیابان و دیوار و پنجره و باغ چیست. ما گمان می‌کنیم زبان امری اعتباری است در حالی که زبان فارسی ما دارای اصالت بوده و ابزار دست شعرا بوده است.

بهشتی خاطرنشان کرد: مشکل اصلی ما از متولیان زبان معماری ماست که یک دسته از آن‌ها بنگاه‌های معاملات ملکی هستند، گروه دیگر محیط‌های آکادمیک که ۸۰ درصد واژه‌هایشان فارسی نیست و به ما ترجمه‌های نیم‌خرد نشخوار نشده را تحویل می دهند و گروه دیگر جامعه مدیریتی ما هستند که سررشته‌ای در زبان معماری ندارند.

وی در پایان تأکید کرد: این سه گروه اصالتی برای زبان قائل نیستند و لازم است بازگشتی به زبان و ادبیات کهن داشته باشند.

خواندن 1272 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395