پنج شنبه, 02 شهریور 1396 ساعت 01:12

اطلاعات تکميلي

  • نوبخت :

کسری بودجه داریم

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: با توجه به ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران درباره تدابیر هشت گانه با تاکید بر اجتناب از رقابت های ناموجه بین بانک ها و موسسه های اعتباری در جذب سپرده ها روز سه شنبه به شبکه بانکی این بخشنامه از یازدهم شهریورماه لازم الاجراست.

بر اساس این بخشنامه بانک ها و موسسه های اعتباری موظفند نرخ سودعلی الحساب سپرده های سرمایه گذاری مدت دار یکساله را حداکثر 15 درصد و سپرده های کوتاه مدت را حداکثر 10 درصد محاسبه کنند.

ولی اله سیف روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران حاضر شد و پیرامون این بخشنانه توضیحاتی را ارائه و پیش بینی کرد در آینده نزدیک نرخ سود تسهیلات بانکی نزولی شود.

همچنین محمدباقرنوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از کسری بودجه سال جاری با توجه به کاهش قیمت نفت خبر داد.

سیف:

بر اساس فلسفه بانکداری بدون ربا هیچ نرخ قطعی نمی تواند از قبل تعیین شود

فلسفه بانکداری بدون ربا این است که هیچ نرخ قطعی نمی تواند از قبل تعیین شود و نرخ های اعلام شده از سوی شورای پول و اعتبار، علی الحساب است و اگر بانکی در پایان سال سود بیشتری از عملیات خود کسب کرد می تواند سود قطعی به سپرده ها پرداخت کند.

رقابت های غلط بانک ها بر سر نرخ سود، سبب شده بود بانک ها در پایان سال و بستن صورت های مالی به یک عدم تعادل در حساب ها برسند زیرا رقم نرخ سود علی الحساب از رقمی که می توانست محاسبه شود، بیشتر بود.

بر این اساس مقرر شد هیچ بانکی نباید بیش از 15 درصد نرخ سود علی الحساب به سپرده گذاران بدهد و البته همین نرخ هم منوط به این است که پیش بینی های آن از سود محقق شود، یعنی اگر بانکی پیش بینی کند که کمتر از 15 درصد سود می کند، نمی تواند به طور علی الحساب سود 15 درصدی بدهد.

با توجه به اثرپذیری نرخ ها در بازار سرمایه بویژه نرخ سود اسناد خزانه بر نظام بانکی یکی از مشکلات این بود که اوراقی که دولت منتشر و فروخته بود، در بازار سرمایه و نظام بانکی قابل خرید و فروش نبود.

با توافق وزیر امور اقتصادی و دارایی و بورس، امکان پذیرش این اوراق فراهم شد و نرخ های آن هم کاهش یافت.

وی با بیان اینکه ابزارهای لازم برای کاهش نرخ سود در نظام بانکی فراهم است، گفت که بانک ها نیز علاقه مند به کاهش نرخ سود هستند.

سیف یادآور شد که اکنون همه ابزارها فراهم است و به طور طبیعی می تواند این نرخ ها جا بیفند. همه بانکها علاقه مندند و امیدواریم این تصمیم فضای مثبتی ایجاد کند.

 

آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود 18 درصدی را برای تسهیلات بانکی در نظر گرفته ، اما چون اکنون قیمت تمام شده تجهیز بانک ها بالاتر است، در بخشنامه جدید ابتدا کاهش نرخ سود سپرده ها مدنظر قرار گرفت تا با سر رسید شدن سپرده های قبلی و تبدیل آن به 15 درصد، زمینه برای کاهش نرخ سود تسهیلات در آینده فراهم شود.

ممکن است بانک ها از یک ماه بعد ملزم به کاهش نرخ سود تسهیلات شوند، با کاهش آن، در مرحله بعد زمینه برای کاهش نرخ سود تسهیلات نیز فراهم شود.

اقدام های بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود حقیقی در نظام بانکی با توجه به اهداف اقتصاد کلان برای رشد تولید و اشتغال بوده و این اقدام موثری است که می تواند به کاهش تجهیز منابع بنگاه های تولیدی و فعالیت های مثبت اقتصادی منجر شود.

برنامه نظام بانکی برای اختصاص 500 هزار میلیارد ریال تسهیلات با اولویت سرمایه در گردش بنگاه های کوچک و متوسط و نوسازی خطوط تولید است و با این کار در سال 1396 شاهد رشد بخش های غیرنفتی اقتصاد کشور خواهیم بود.

از جمله اقدام های موثر بانک مرکزی برای فراهم شدن زمینه اجرای موفق بخشنامه ، تعیین تکلیف موسسات غیرمجاز بود و امروز دیگر موسسه غیرمجاز فعال دیگری در کشور نداریم.

این موسسات رقابت های غلطی در بازار ایجاد می کردند که سبب می شد سیاست های ابلاغی بانک مرکزی نتواند به درستی اجرا شود.

فشار تقاضای تسهیلات دهی از دیگر مشکلات بانک ها بود که بخشی از آن از ناحیه دولت و تسهیلات تکلیفی بود.

فشار تقاضا سبب می شود بانک ها به بانک مرکزی بدهکار شوند و جریمه های بالایی به آنها تحمیل شود.

این رویه انگیزه بانک ها برای جذب منابع با نرخ های بالاتر از نرخ مصوب را فراهم می کرد تا بتوانند هزینه های خود را پوشش دهند.

برای رفع این مشکل، بانک مرکزی بخشی از نقدینگی مورد نیاز بانک ها تامین و اضافه برداشت بانک ها را که مشمول جریمه های بالا می شدند به خطوط اعتباری تبدیل کرد.

این تبدیل اضافه برداشت به خطوط اعتباری مربوط به بانک هایی است که موجه بوده و به دلیل تسهیلات تکلیفی ایجاد شده بود که نتیجه آن تعادل شدن تقاضا در بازار و فراهم شدن شرایط برای کاهش نرخ سود بانکی در دامنه قابل قبول بود.

اکنون نرخ سود در بازار بین بانکی از 21 درصد به دامنه 18 درصد کاهش یافته است و امیدواریم شاهد کاهش بیشتر آن باشیم.

 

نوبخت:

بودجه سال جاری با کسری مواجه می شود

با توجه به کاهش قیمت نفت، بودجه سال جاری با کسری مواجه می شود.

عمده وقت دولت در جلسه آخر به گزارش سازمان برنامه و بودجه درباره درآمد و مصارف کشور تا پایان سال اختصاص داشت.

قیمت نفت در بودجه ۵۰ دلار در نظر گرفته شده بود، اما با توجه به افت قیمت نفت به حدود ۴۷ دلار بودجه سال جاری عملا تحقق نمی یابد و از ۳۴۶ هزار میلیارد تومان در حد ۳۰۹ هزار میلیارد تومان تحقق می‌یابد.

پیش بینی ما این است که قیمت نفت پایین‌تر از این هم بیاید.

باید برنامه‌ای برای صرفه جویی در هزینه های جاری و عمرانی داشته باشیم تا بتوانیم بدون کسری بودجه  سال را به پایان ببریم.

مسائلی که در مجلس در دست بررسی است و دولت باید در مورد آن اعلام نظر کند نیز در این جلسه مطرح شد.

 

 

 

محمود حجتی:

واردات کنجاله جایگزین روغن خام می شود

جهت گیری دولت به جای واردات روغن خام که در داخل تصفیه شود، واردات دانه های روغنی است که بتواند ارزش افزوده هم ایجاد کند و کنجاله آن هم در صنعت دام و طیور مصرف شود.

نخستین دستور کار در هیات دولت، کارهای جاری درباره مسائلی است که پیش می آید.

کارخانه های روغن نه تعطیل شده و نه در معرض تعطیلی است.

میزان مشخصی روغن نیاز داریم که حدود 1.4 میلیون تن می شود و امیدواریم سالانه این میزان کاهش یابد .

هم اکنون ظرفیت صنعت روغن کشی و تصفیه روغن چند برابر نیاز کشور است. سرمایه گذاران می توانند به این سمت بروند و فرایند را انجام دهند. بر این اساس می توانیم صادرات روغن تصفیه شده هم داشته باشیم. شنیده های شما ممکن است درباره کارخانه هایی باشد که با تمام ظرفیت کار نمی کنند.

چندی پیش یکی از کشاورزان می خواست ماسه تحویل مرکز خرید تضمینی گندم بدهد که مرکز خرید تحویل نگرفته بود.

در یکی از شهرهای استان فارس می خواستند جریانی راه بیاندازند، ظاهرا گندم را جای دیگری برده بودند و آلوده کرده بودند که صورت جلسه کردیم گندمها را بوجاری کنند و سپس تحویل دهند.

 

 

ربیعی:

افزایش 10 درصدی دریافتی مستمری بگیران روستایی از امروز

از امروز 10 درصد به دریافتی مستمری بگیران روستاییان و عشایر اضافه خواهد شد.

امسال تصمیم گرفتیم که 200 هزار کارگر ساختمانی دیگر را تا پایان سال تحت پوشش بیمه قرار دهیم.

طرح قرار گرفتن کارگران ساختمانی در پوشش بیمه‌ای در سه طبقه از استاد کار تا کارگر انجام می شود. در آغاز دولت یازدهم نزدیک به 500 هزار نفر کارگر ساختمانی تحت پوشش بیمه قرار داشتند، اما زمانی که مطالعات مربوطه انجام شد و بانکهای اطلاعاتی شکل گرفت مشخص شد که 170 هزار نفر از این افراد کارگر ساختمانی نیستند و در مشاغل دیگری فعالیت می کنند.

اقدامی که ما انجام دادیم این بود که تعداد کارگران تحت پوشش بیمه را به نزدیک یک میلیون نفر رساندیم. یعنی به طور متوسط طی 4 سال قبل سالانه بیش از 100 هزار نفر به کارگران تحت پوشش اضافه کردیم.

براساس مطالعات انجام شده مجموعا حدود 1 میلیون و 200 هزار نفر کارگر ساختمانی فعالیت می کنند، با تحت پوشش قرار دادن 200 هزار نفری که پیش‌بینی کرده‌ایم فکر می‌کنم تا پایان سال 96 دیگر هیچ کارگر ساختمانی بدون بیمه درمانی نماند.

به رقم آنکه با توجه به مصوبه موجود 700 میلیارد تومان بیشتر نتوانستیم منابع کسب کنیم اما 1600 میلیارد تومان در این زمینه هزینه کردیم.

در گذشته دریافتی روستاییان وعشایر ثابت می ماند اما امسال تلاش کردیم که براساس نرخ تورم این میزان دریافتی را افزایش دهیم.

100 میلیارد تومان مورد نیاز این طرح را تامین کرده‌ایم و امیدواریم که این میزان افزایش در دریافتی در بهبود وضعیت مستمری بگیران تاثیرگذار باشد.

 

سلطانی‌فر:

تعداد افراد درصف وام ازدواج کاهش می یابد

 

تعداد وام‌های پرداخت شده از ابتدای مرداد از مرز 250 هزار گذشته و این رقم با همین قدرت تا پایان شهریور ادامه می‌یابد.

بانک مرکزی قول داده است تا پایان شهریور ماه پرداخت وام‌ها را به حدی برساند که ما به روز شویم و تعداد افراد در صف بیشتر از 50 یا 60 هزار نفر نباشد.

در سال 92،  2 هزار و 900 میلیارد تومان و در سال 95، 9 هزار و 800 میلیارد تومان وام ازدواج پرداخت شده که امیدواریم امسال این رقم افزایش یابد.

سلطانی‌فر همچنین تغییر مدیر عامل باشگاه استقلال را تکذیب کرد.

وزیر ورزش درباره دستور کار این وزارتخانه تصریح کرد: با توجه به مشکلاتی مختلفی که در بخش ورزش و جوانان داریم، دستورات زیادی باید خدمت دولت ارائه کنیم. همچنین اصلاح اساسنامه فدراسیون‌ها و سازمان ملی المپیک را نیز انجام می‌دهیم.

خواندن 1824 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: تعدیلات مجلس باعث کسری بودجه شد »

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395