شنبه, 04 شهریور 1396 ساعت 00:13

نهاوندیان ، دومین معاون اقتصادی رئیس جمهور پس از نوربخش

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: محسن نوربخش مقتدر ترین رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و محمد نهاوندیان تاثیر گذار ترین رئیس اتاق بازرگانی دو چهره ای هستند که در تاثیر گذار ترین مقاطع اقتصاد ایران از سوی هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی به عنوان معاونین اقتصادی رئیس جمهور وقت معرفی شدند.

نگاهی به مقاطع تاریخی که این دو نفر از سوی روسای جمهور به عنوان معاونین اقتصادی انتخاب شده اند، نشان از تشابهات بسیاری دارد از جمله آنکه در هر دو مقطع اقتصاد کشور در شرایط گشایش بعد از بحران قرار گرفته بود، در دولت هاشمی جنگ پایان گرفته بود و در دولت روحانی اقتصاد کشور بحران مدیریت احمدی نژاد و تحریم ها را پست سر می گذارد.

تاکید بر تجهیز منابع محدود، چابک سازی ساختارهای دولتی و ترمیم زیر ساختهای آسبی دیده بخش تولید برای بازسازی اقتصاد کشور از جمله دیگر موارد مشترک در این دوره است. همچنین اهتمام به جذب سرمایه های خارجی و تقویت تعاملات بین المللی ایران نیز نکاتی است که در ادبیات اقتصادی هر دو دوره به کرات مورد تاکید قرار گرفته است.

 در چنین شرایطی ضرورت به کار گیری کارشناسان زبده اقتصادی در جایگاهی نزدیک به شخص رئیس جمهور مورد توجه قرار گرفته، است.

ایجاد معاونت اقتصادی ضرورت شرایط کنونی کشور است

محمود واعظی که مسئولیت رئیس دفتر رئیس جمهوری را برعهده دارد در پاسخ به انتقاداتی که به ایجاد معاونت اقتصادی وارد شده است، گفت: نظر رئیس‌جمهور است این است که در دولت دوازدهم وضعیت اطلاع‌رسانی را ساماندهی کنیم و مسئول مستقیم بگذاریم که وقت موسعی برای کار بگذارد و اطلاع‌رسانی بهتر باشد این مسئول می‌تواند، مشاور، دستیار یا معاون باشد تصمیم در این مورد با رئیس‌جمهور است.

واعظی افزود: به هیچ وجه قرار نیست، تشکیلات و نیرو اضافه شود. برنامه این است معاونت از اقتصاددان‌ها و وزرا مشورت کند و جلسه بگذارد پیشنهاد به روحانی بدهد بنا بر گسترده کردن تشکیلات و فعالیت‌ها نداریم و حتی می‌خواهیم نهاد ریاست‌جمهوری را چابک‌تر و حتی جمع و جورتر کنیم.

وی تشکیل معاونت اقتصادی را امری طبیعی دانست که بر اساس قانون وزرا و همه مسئولان اجرایی با رئیس‌جمهور کار می‌کنند و افزود: معمولا در دولت برای هماهنگی ساز و کار مختلفی داریم. یک وقت در ستاد اجرایی که روحانی تشکیل می‌دهد و نیلی دبیر آن است، لازم است قبل از جلسه گروهی آن را مطرح کنند یا در کمیسیون‌ها بحث شود.

واعظی خاطر نشان کرد: این مساله مطرح نیست که چه کسی به چه کسی پاسخگو باشد. همه هم سطح هستند و ما در دولت تیمی کار می‌کنیم. کسی برتر از دیگری نیست. بارها یک وزیر جلسه می‌گذارد و ۵ وزیر دیگر می‌روند در آن شرکت می‌کنند هفته بعد طور دیگری و این به معنای این نیست یکی از دیگری دستور می‌گیرد اسم همکاری بیشتر به آن می‌خورد. یک برداشت نادرست منتقل شده وقتی می‌گویند معاونت ممکن است فکر کنند مثل معاونت محیط زیست است. نظر رئیس جمهور این نیست که تشکیلات جدید شکل بدهیم. اقای رئیس‌جمهور می‌تواند معاونت‌های مختلف داشته باشد مرحوم نوربخش هم معاونت اقتصادی دولت دوم آقای هاشمی بودند. این بستگی به شخص رئیس‌جمهور دارد در چه مقطعی می‌خواهد به چه موضوعاتی بیشتر بها دهد.

وی در مورد خبر معاونت اجرایی مهرعلیزاده خاطر نشان کرد: اصلا برای معاون اجرایی هنوز بحثی نکردیم. معاون پارلمانی هم کار خود را می‌کند و یکی از گزینه‌های جدی در این باره خود امیری است.

 

 

خواندن 1554 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395