سه شنبه, 07 شهریور 1396 ساعت 16:14

7 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی پس از برجام در بخش های صنعت، معدن و تجارت

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مدیرکل سرمایه گذاری خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت از جدب هفت میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در بخش های صنعتی، معدنی و بازرگانی کشور در دوره پسابرجام خبر دا د که این آمار صرفنظر از قراردادهایی است که نهایی شده یا به امضا رسیده اند.

 «افروز بهرامی» امروز (سه شنبه) در آیین تودیع و معارفه وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهوری در محل نمایشگاه بین المللی تهران افزود: این سرمایه گذاری درقالب 103 پروژه وارد کشور شده است که تاکنون 41 پروژه به بهره برداری رسیده و 62 مورد دیگر در حال طی مراحل اجرایی است.
وی با اشاره به اینکه گسترده تر شدن توزیع جغرافیایی سرمایه گذاری خارجی در دولت یازدهم، خاطرنشان کرد: در این راستا شاهدیم حتی این سرمایه گذاری ها به صنایع غذایی، کانی های غیرفلزی، فروشگاه های زنجیره ای و ... رسیده است.
بهرامی تاکید کرد: ایجاد استراتژی برای بهم رسانی کسب و کارها و اتصال به بازارهای جهانی از اولویت های مهم توسعه اقتصادی کشور است.
وی اظهار داشت: در 50 سال گذشته شاهد رشد تنها 30 درصدی صنعتی کشور بودیم؛ در این زمینه شاهدیم تولیدات کشور کمتر بر مبنای برونگرایی، صادرات و نیازهای بازار جهانی استوار بوده است.
به گفته این مقام مسئول، شاید تنها راهکار اساسی در این شرایط، اتخاذ رویکرد استراتژی صادرات باشد، در این راستا وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی هدایت بخش خصوصی کشور به این سمت و سو است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآوری کرد: توسعه متوازن، پایدار و همه جانبه بدون حضور زنان به عنوان نیمی از ظرفیت جانبه امکانپذیر نیست که از شریعتمداری درخواست داریم این مهم با توجه ویژه ای دنبال شود.
بهرامی ادامه داد: حضور بانوان در مناصب مدیریتی وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت یازدهم 44 درصد رشد داشته است.
** رشد و توسعه با وضعیت فعلی بانک ها امکانپذیر نیست
در این مراسم همچنین «سید عبدالوهاب سهل آبادی» رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با تقدیر از خدمات «محمدرضا نعمت زاده» وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت افزود :نعمت زاده مردی بزرگ و بسیار صریح در انجام امور بود که با انتخاب معاونانی فعال در طول چهار سال گذشته، شتاب خوبی به توسعه صنعتی کشور بخشید.
وی ادامه داد: با این حال دل فعالان اقتصادی کشور پر است و بویژه در مقوله صنعت و معدن کشور شاهدیم «عوامل محیطی» هنوز به حد تکامل نرسیده است.
سهل آبادی تصریح کرد: باید پذیرفت امروز نمی توان با بانک هایی که مراجع عظام تقلید کشور و جوامع بین المللی آنها را قبول ندارند به رشد و توسعه برسیم.
وی اظهار داشت: وضعیت صنعت از حد تعارفات گذشته، رکود آن را بیچاره کرده و صادرات انطور که مورد توقع مقام معظم رهبری است انجام نمی شود.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران بیان داشت: بانک ها کاری کرده اند که حتی فرزندان ما نیز حاضر نیستند چک یا سفته ای در وجه مان صادر کنند و امروز «نزول در نزول» اقتصاد کشور را بیچاره کرده است.
وی یادآوری کرد: تسهیلات بانکی زمانی به دست ما می رسد که «نوشدارو پس از مرگ سهراب است» و در این راستا از وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت انتظار می رود بخش خصوصی واقعی را در نظر داشته باشد./گکجچ
منبع:ایرنا
خواندن 1051 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395