سه شنبه, 07 شهریور 1396 ساعت 23:51

تعدیلات مجلس باعث کسری بودجه شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: رئیس سازمان برنامه و بودجه هفته گذشته از کسری بودجه 96 خبر داده بود که دولت مجبور است برنامه‌ای برای صرفه جویی در هزینه های جاری و عمرانی داشته باشد. نوبخت روز گذشته این موضوع را به تفصیل توضیح داد که مهم ترین علت این کسری تغییراتی است که مجلس در لایحه بودجه 96 اعمال کرده و بودجه 319 هزار میلیارد تومانی را به 347هزار میلیارد تومان افزایش داده است.

سخنگوی دولت روز دوشنبه در اولین نشست خبری خود دردولت دوازدهم خاطر نشان کرد: بودجه سال ۹۶ را با رقم ۳۱۹ هزار میلیارد تومان تقدیم مجلس کردیم که براساس این مبانی بود که فروش نفت ۵۰ دلار خواهد بود ولی مبنای ما ۳۰۹ میلیارد بود. گفتیم اگر بودجه ۵۰ تا ۵۵ دلار باشد ۱۰ هزار میلیارد برای طرح‌هایی چون مقابله با ریزگردها، آب و فاضلاب و ایجاد اشتغال خواهد بود. پیش بینی مان این بود که مانند سالهای گذشته ۲۰ درصد از درآمدهای نفتی را به صندوق توسعه ملی واریز کنیم ولی مجلس بیان کرد شما به جای ۲۰ درصد ۳۰ درصد به صندوق واریز کنید.

مجلس هم بودجه را افزایش داد و هم درآمد دولت را کاست

نوبخت که در دولت دوازدهم نیز مسئولیت سخنگو را بر عهده دارد، افزود: با این تصمیم ۱۶ هزار میلیارد درآمد و مبلغ در اختیار ما را کاهش داد ولی سقف بودجه ما ۲۷ هزار میلیارد افزایش داد و به ۳۴۶ هزار میلیارد افزایش تومان افزایش داد. در نهایت، آنچه اطمینان می‌دادیم و پیش بینی می‌کردیم رخ داد. متوسط فروش نفت ما ۴۷ دلار بوده است که ۳ دلار کمتر بوده است. ما مبنای عمل‌مان ۳۰۹ هزار میلیارد فارغ از آن ۱۰ میلیارد تومان بود. پس پیش بینی ما درست است و ما توان پرداخت چیزی را داریم که به خزانه وارد می‌شود. الان میزان مبلغ ۳۰۶ هزار میلیارد است.

بودجه 97 اصلاحات متعدی خواهد داشت

رییس سازمان برنامه و بودجه درباره اینکه توزیع بودجه ملی خواهد بود یا استانی،‌ بیان کرد: ما اصلاحات متعددی در سازمان برنامه و در دولت دوازدهم برای بودجه 97 در نظر داریم و می‌خواهیم بودجه‌ریزی را از روش سنتی افزایشی تغییر دهیم. دستگاه‌ها اول باید بگویند ماموریت و برنامه‌هایشان چیست و هزینه برنامه‌ها از قبل محاسبه شده که طبق بودجه‌ریزی بر مبنای صفر عمل خواهیم کرد. دستگاه‌ها هر سه ماه باید گزارش بدهند و اگر به اهدافشان دست یافته بودند بودجه بعدی داده خواهد شد. مصممیم برای فعال کردن استان‌ها امتیازات استان را بسیار زیاد کنیم و بودجه‌ای که می‌توان در چارچوب استانی تعیین شود به استان تخصیص بدهیم.

در اقتصاد به دنبال فرمانده نگردید

نوبخت درباره تشکیل معاونت اقتصادی و حضور دستیار اقتصادی برای رییس‌جمهور و اینکه بالاخره چه کسی فرمانده اقتصادی است،‌تصریح کرد: در دولت یازدهم که این سبک همچنان ادامه دارد، غیر از اینکه هر دستگاه اقتصادی شرح و وظایف خود را دارد چون وضع اقتصادی پیچیده بود فکر می‌کردیم باید فراتر از تک تک دستگاه‌ها به اقتصاد نگاه کنیم، بنابراین ستادی با مسئولیت شخص رییس‌جمهور تشکیل شد که در آن معاون اول به عنوان فرمانده ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی،‌ وزیر اقتصاد، رییس بانک مرکزی، رییس سازمان برنامه و مشاورین رییس‌جمهور حضور داشتند که آقای نهاوندیان هم به عنوان رییس دفتر رییس‌جمهور و یک فرد اقتصادی حاضر بود.

وی افزود: ما همه دارای بینش هستیم و براساس نظرات خود عمل می‌کنیم. نباید فکر کنیم تعدد افراد موجب چند دستگی و چند فرماندهی در مسئولیت‌های اقتصادی می‌شود. اگر قرار باشد تصمیمات مهم اقتصادی مانند اصلاح نظام بانکی گرفته شود، همه اعضای این ستاد به‌صورت موافق و مخالفت اظهارنظر می‌کنند، سپس جمع‌بندی و تصمیم‌گیری می‌شود. در این جمع دستیار ویژه‌ای اضافه‌شده است. اقتصاد دستوری نیست و با فرمان ما، نرخ سود بانکی و منطق اقتصادی تغییر نمی‌کند.

حقوق و مزایای نیروهای مسلح بیش از 100درصد اختصاص یافته است

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا حقوق نیروهای مسلح 23 روزه پرداخت شده است ، گفت: با وجود اینکه ارقام بودجه کاملا محقق نشده ولی ما حقوق و مزایای نیروهای مسلح عزیز را بیش از صددرصد تخصیص دادیم و انصاف نبود این مساله به این شکل مطرح و رسانه‌ای شود. حالا به هر دلیلی این تصمیم (پرداخت 23 روز حقوق به نیروهای مسلح) گرفته شده می‌توانست پخته‌تر عمل شود و این اقدام که 23 روز حقوق داده شود از نظر بودجه‌ریزی نادرست است و اینکه رسانه‌ای شد هم نادرست است.

حقوق بازنشستگان را دولت می‌دهد و نه صندوق‌های بازنشستگی

وی درباره آخرین وضعیت بازنشستگان و عدم همسازن حقوق آنها عنوان کرد: دو صندوق مهم کشور یعنی صندوق بازنشستگی کشور و صندوق بازنشستگی لشکری، کسورات‌شان به هر دلیلی به شکلی بود که قادر به پرداخت حقوق بازنشستگان نیستند و همین موجب شد تا دولت علاوه بر پرداخت به شاغلان، به بازنشستگان نیز حقوق بدهد. بازنشسته محترم هرچند حقوق بیشتر می‌خواهد، حرفش درست است ولی این حقوق را باید صندوق‌های بازنشستگی خالی شده بدهد. آن هم در شرایطی که نفت ۴۷ دلار شده است و نه ۱۴۷ دلار. با این حال هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کنار گذاشته‌ایم. اینکه این رقم با خواست آن سازگار نیست، واقعا در توان ما نیست.

معاون رئیس‌جمهور تاکید کرد: ما باید بودجه پروژه‌های عمرانی را هم بدهیم. باید بدهی‌های پیمانکاران را هم بدهیم. ما ضمن احترام به بازنشستگان کشور و تلاش برای بهبود وضعیت آنها، توان‌مان در همین حد است. با این وجود، صندوق‌های بازنشستگی حدود ۱۱۰ درصد اعتبارشان تخصیص یافته است. یعنی ۱۰ درصد هم بیش از اعتبار به آنها پول پرداخت کرده‌ایم. این مسائل در حالی است که باید ۹۵۵ هزار شغل در سال ایجاد کرده و رشد کشور حدود هشت درصد باشد.

صندوق های بازنشستگی به جای فشار به دولت واحدهای تولیدی خود را فعال کنند

نوبخت با بیان اینکه توصیه ما به صندوق‌های بازنشستگی این است که واحدهای تولیدی خود را فعال کنند، گفت: توصیه ما این است که بجای فشار به دولت و سازمان برنامه و بودجه به این سمت و سو حرکت کنند.

اتخاذ سیاست پولی انبساطی و انقباظی دولت بر حسب شرایط

نوبخت درباره تلاش بانک مرکزی برای یکسان‌سازی قیمت ارز و اینکه  آیا سیاست‌های موجب خروج از رکود بدون افزایش تورم خواهد شد، گفت: یکسان‌سازی نرخ ارز از سیاست‌های دولت است و در این باره در دولت یازدهم نیز اقداماتی صورت گرفت.

وی ادامه داد: با این وجود، برخی فکر می‌کنند یکسان‌سازی قیمت ارز موجب افزایش قیمت ارز شده و تقاضا هم بالا می‌رود و همین موجب گرانی قیمت ارز می‌شود. کاهش قدرت پول ملی به نفع ما نیست.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: در دیداری که با مقام معظم رهبری داشتیم، مطالبه رهبری افزایش قدرت پول ملی بود. ما در این چارچوب دو سیاست داریم؛ در بخشی از قسمت‌ها باید تورم را مهار کنیم بنابراین نباید سیاست‌مان انبساطی باشد ولی در بخشی از سیاست‌ها برای افزایش تولید و ایجاد رونق باید سیاست‌ها انبساطی باشد. ما برحسب مورد عمل خواهیم کرد با این وجود باید شاهد یک تعادل در بازار پولی کشور باشیم.

فاینانس 10میلیارد دلاری کره در ایران

نوبخت درباره گشایش فاینانس ۸ میلیارد دلاری کره جنوبی برای بانک‌های ایرانی گفت: این اعتبار حدود ۱۰ میلیارد دلار بوده که قابل‌افزایش تا ۳۰ میلیارد دلار است و به‌زودی جزییات آن اعلام می‌شود.

تایید خروج نیروهای امنیتی از منزل کروبی

وی درباره مساله حصر، اعتصاب غذای کروبی و خروج نیروهای امنیتی از خانه او، اظهار کرد: درباره خروج نیروهای امنیتی و وزیر اطلاعات گزارشی داد که این اتفاق افتاده و ان‌شاءالله گام‌های بعدی هم برداشته شود.

نوبخت ادامه داد: اینکه دادگاهی تشکیل شود در حوزه اختیارات قوه قضاییه است اما من در جلسه شورای عالی امنیت ملی حضور داشتم که مباحث خوب و دقیقی آنجا مطرح شد که البته جمع‌بندی آن را دبیر شورا گزارش خواهد کرد.

تخلفات انتخاباتی مسئولان دولتی

سخنگوی دولت درباره تخلفات انتخاباتی مسئولان دولت و ائمه جمعه گفت: موارد اتهامی ظاهراً اظهارنظر استانداران نسبت به حوزه عملکردشان بود. گفته شد بیان موفقیت‌ها، نوعی تبلیغ دولت است. کشور قرار نبود برای انتخابات تعطیل شود. حتی رئیس‌جمهور هم برای کاندیداتوریِ مجدد نیاز به استعفا ندارد. عمدتاً مواضع استانداران باید بیان می‌شد و تبلیغ فرد خاصی نبود. البته کار استانداران نوعی تبیین عملکرد دولت است. به همین جهت برخی حقوق‌دانان درباره اینکه موارد یادشده تخلف یا جرم انتخاباتی است، تردید داشتند. به همین جهت برای برخی افراد منع تعقیب صورت گرفت و امیدوارم برای بقیه افراد هم توجه ویژه شود. نباید بابت این مسائل برای استانداران پرونده تشکیل شود.

وی با اشاره به اینکه البته برخی ائمه جمعه در روز انتخابات، واژگانی به‌عنوان خیانت و نظایر آن بیان کردند که قابل‌تأمل بود، گفت: اگر بر اساس داوری‌ها، تخلفات استانداران قابل‌پیگیری است، طبعی این موارد هم قابل پیگرد است.

برنامه دولت دوازدهم تقویت بخش اطلاع‌رسانی دولت است

وی درباره آخرین تصمیم دولت برای تشکیل معاونت اطلاع‌رسانی و ارتباطات نیز بیان کرد: همه علاقه‌مند هستند که دولت یک سیستم اطلاع‌رسانی قوی و توانمندی داشته باشد. از سویی، رسانه‌ها گسترش و توسعه یافته‌اند. ما شورای اطلاع‌رسانی دولت را داریم که یک حلقه از این زنجیره، سخنگویی دولت است که مواضع رسمی دولت و مصوبات هیات دولت را بیان می‌کند.

سخنگوی دولت ادامه داد: مسئولیت من در سازمان برنامه و بودجه و عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی امنیت ملی، به من برای مسئولیت سخنگویی دولت کمک می‌کند. شاید این مسئله موجب لطف آقای رئیس‌جمهور به من شده است. با این حال، برنامه دولت دوازدهم تقویت بخش اطلاع‌رسانی دولت است و به همین خاطر، شاید به یک معاونت یا نهاد خاصی فکر شده است. من اگر این مسئولیت را هم نداشته باشم، شاید راحت‌تر باشم ولی وقتی آقای رئیس جمهور این خواسته را از من دارند، من نمی‌توانم از آن مسئولیت شانه خالی کنم.

نوبخت یادآور شد: احساس می‌کنم فرصت کوتاهی برای خدمت به مردم و دولت به من واگذار شده است و امیدوارم از این فرصت برای خدمت به مردم استفاده کنم. با این حال، در این فکر هستیم که موضوع اطلاع‌رسانی را تقویت کرده و در مسئله ارتباطات یک هماهنگی ایجاد شود. با همه این توصیف هنوز معلوم نیست که بخش سخنگویی جزیی از این معاونت باشد. آقای رئیس جمهور نیز فرد زیرک و مطلع هستند و هرچه تصمیم بگیرند ما آن را اجرا خواهیم کرد.

سخنگوی دولت در ابتدای نشست به بیان گزارشی کوتاه از دستاوردهای اقتصادی دولت پرداخت و  درباره خرید تضمینی گندم از کشاورزان گفت: پیش‌بینی ما خرید ۱۱ میلیون تن گندم به ارزش ۱۵ هزار و ۲۵۲ میلیارد تومان است که تا ۶ شهریور، ۷ میلیون و ۸۷۰ هزار تن به ارزش ۱۱ هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان گندم خریداری شد. همچنین ۷ هزار و ۴۳۰ میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت‌شده و بیش از ۴ هزار میلیارد تومان دیگر باقی‌مانده است که در اسرع وقت به کشاورزان پرداخت می‌شود.

نوبخت درباره بهبود وضعیت تاکسیرانی کشور هم بیان کرد: تا تاریخ ۵ شهریور بالغ‌بر ۵۴ هزار و ۴۵۶ دستگاه تاکسی جایگزین شده و خودروهای فرسوده از ناوگان خارج و اسقاط شده است.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور درباره اقدام دولت در زمینه رونق تولید و اشتغال گفت: علاوه بر ۱۷ هزار و ۸۰ میلیارد تومان، در چند ماه گذشته بالغ‌بر ۷۲۴ میلیارد تومان برای ۶۷۹ واحد کوچک و متوسط پرداخت‌شده است.

اجازه هیچ کاری خارج از چارچوب برجام را به دیگران نمی‌دهیم

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره سفر نیکی هیلی نماینده امریکا در سازمان ملل به وین و درخواست وی برای بازدید آژانس از اماکن نظامی بیان کرد: همکارانم در وزارت امور خارجه و دستگاه‌های مسئول با صراحت اعلام نظر کردند. ما اجازه هیچ چیزی خارج از چارچوب برجام به ویژه اطلاعات نظامی را به دیگران نمی‌دهیم. این مسائل بیان آرزوهایشان است. ما از منافع و مصالح کشورمان دفاع می‌کنیم.

خواندن 1602 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395