شنبه, 11 شهریور 1396 ساعت 10:37

اطلاعات تکميلي

  • علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران :

بنگاههای کوچک در چرخه اقتصاد جدی گرفته نمی شوند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فاطمه مقدم

عصراقتصاد: پس از اعلام خبر فروش ویژه پوشاک تهران از 10شهریور که باهدف حمایت از تولید ملی، مصرف کالای ایرانی و تبیین سیاست های تولید و رونق کسب و کار عصر اقتصاد گفتگویی با رئیس اتاق اصناف ایران داشته است که در ادامه می آید:

هر واحد صنفی در طول سال اجازه دارد 2 بار و به مدت یکماه با توافق اتحادیه، فروش فوق العاده داشته باشد و این مختص بازار پوشاک نیست. در آغاز سال جدید هستیم و دستورالعمل فروش کالاهای ضروری در ایام ماه مهر برای کشور صادر شده است. که بخشی از آن مربوط به پوشاک و سایر کالاهای مصرفی می باشد. خیلی از شهرها این دستورالعمل اجرا شده و مختص  تهران نیست. سایر اتحادیه ها نیز فروش فوق العاده خواهند داشت. این طرح براساس قانون است و اتحادیه صنفی نیز مکلف است تسهیلات و تمهیدات لازم را برای شرکت دادن واحدهای صنفی فراهم نماید. و اتحادیه پوشاک در سطح وسیعتری این طرح را اجرایی نموده است. با اجرای این طرح اکثر واحدهای تولیدی به رونق خواهند رسید.

فاضلی در پاسخ به این سوال عصر اقتصاد که آیا این طرح تسهیلاتی برای تولیدکننده ایجاد خواهد کرد یا فقط یک فروش ویژه خواهد بود گفت: این فقط یک فروش ویژه خواهد بود اما میتواند به تولید کمک کند چراکه بطور نسبی درصدی ارزانتر از ماههای قبل خواهد بود و این امکان را برای تولیدکننده فراهم خواهد کرد که کالای خود را از این طریق به فروش برسانند زیرا برخی از این فروشندگان تولیدکننده هستند. اما برخی نیز کالاهای خود را از تولیدکنندگان دیگری تهیه میکنند؛ اما به هر حال این روش فروش به نفع تولیدکنندگان خواهد بود.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که به جز فروش ویژه و تخفیفات چه برنامه ای برای حمایت از تولید داخلی درنظر گرفته شده است ابراز داشت: یکی از وعده های ما که روز چهارشنبه توسط معاون محترم وزیر صنعت اعلام شد ارائه تسهیلات برای بنگاههای تولیدی و خدمات فنی درنظر گرفته شده است که در قالب بسته حمایتی است و این بسته از طریق اتحادیه های صنفی به بانکها معرفی و خود واحد تولیدی بطور مستقیم به بانک مراجعه نموده و با ثبت سامانه از تسهیلات استفاده نماید. بطور یقین این سبک حمایتها و سایر طرحهایی که در دست بررسی است میتواند به تولیدکنندگان کمک نماید از طرفی تعامل با دولت درجهت ایجاد مباحث مالیاتی و سایر موارد بتواند به تولیدکننده این فرصت را بدهد تا سقف تولیدات خود را افزایش دهد.

بخش عمده ای از پوشاک ما وارداتی است در حالیکه این صنعت تکنولوژی خاصی ندارد و در داخل کشور امکان تولید داریم که میتواند اشتغالزا نیز باشد. اما متاسفانه بنگاههای کوچک در چرخه اقتصاد جدی گرفته نمی شوند. بطور یقین این بنگاهها برای سرمایه در گردش نیاز به امکانات دارند و برای نوسازی و بهسازی ماشین آلات خود نیاز به حمایت دارند این بنگاهها میتوانند در صادارت غیرنفتی بسیار تاثیرگذار باشند. و باید به بنگاهها یاری رساند و این اولین باز است که این بسته حمایتی با کمک دولت در اختیار این بنگاهها قرار می گیرد.

رشد این بنگاهها به به تولید ملی و ایجاد اشتغال میتواند موثر باشد و در عین حال برندسازی و آموزش نیز باید در این بسته های حمایتی بررسی شود. چراکه مصرف باید بتواند در بازار رقابتی تصمیم بگیرد. علیرغم همه جای دنیا که این صنعت پیشرفت نموده است اما در ایران به خصوص در صنعت پوشاک برندسازی اصلا مورد توجه نبوده است. چراکه مصرف کننده علاوه بر قیمت به دنبال کیفیت نیز هست. پس باید خیلی این صنعت  مورد حمایت قرار بگیرد چراکه بنگاههای کوچک بسیار در چرخه اقتصاد ملی موثر است و باید مورد توجه باشند.

خواندن 1429 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395