یکشنبه, 26 شهریور 1396 ساعت 10:20

معافیت های وارداتی مشوقی برای قاچاق است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فاطمه مقدم

عصراقتصاد: درپی دستور وزیر سابق وزارت صمت مبنی بر حذف ارز مبادله ای از 255 قلم کالا و پیش بینی اثرات منفی این تصمیم در بازار، اعم از ایجاد انحصار و افزایش قیمتها، عصر اقتصاد گفتگویی با سعید باستانی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس داشته است که در ادامه می آید:

رویکرد واردات محور چندین سال است که در صنعت کشور رواج دارد. یعنی شرکتی که قرار بوده تولیدی داشته باشد پس از بررسی اینکه چه کالایی در ایران مصرف بیشتری دارد ثبت و پس از راه اندازی خط تولید یا وارد نمودن تکنولوژی، آن کالا را تولید کرده اند. و از طرفی برای نمونه محصول خارجی تعرفه واردات قرار داده شد ه است. و این افزایش تعرفه باعث شده کالا از طریق قاچاق وارد کشور شود. و در نهایت شرکت تولیدی در رقابت با حجم بازار خارجی و واردات به بازار داخلی محدود شده است.

برای ایجاد تغییر در روند صنعت باید از نگاه واردات محور به صادرات محور برسیم. اگر این نگاه پذیرفته شود باید موانع صادراتی برطرف شود این موانع میتواند دیپلماتیک باشد و لازم باشد که وزارت امور خارجه یا اتاقهای بازرگانی باید این موانع را حذف کنند. نرخ ارز، تعرفه های ترجیحی و معافیتهای واردات باشد. و در ایران بیش از 76 نوع از بدترین معافیت ها وجود دارد. و حجم بالای قاچاق مربوط به همین معافیتهاست. درکنار سایر موارد مانند بیمه، مالیات و مشوقهای صادارتی باید بسته ای طراحی شود که تولیدکنندگان و صنعتگران را صادرات محور نماید.

درسال 10میلیون نفر مسافر خارج از کشور داریم. که اگر هرکدام 500دلار کالا وارد کشور کنند تقریبا 5 میلیارد دلار واردات مسافرتی خواهیم داشت که در این حجم بالا ارز کم قیمت کمکی برای افزایش به این 5میلیارد دلار است.که اصلا منطقی به نظر نمی رسد.

وزارت صنعت این تحول را آغاز کرده و امیدواریم که یک پکیج کامل صادرات محور را داشته باشیم که تمام جوانب آن درنظر گرفته شده باشد و فقط به حذف ارز ختم نشود.

باستانی در پاسخ به این سوال که این تصمیم چه تاثیری در رشد صنعتی و پیشگیری از خام فروشی خواهد داشت گفت: زنجیره ارزش در حوزه منابع طبیعی باید تکمیل شود به عنوان مثال در معادن هرچه به کالای نهایی پیش برویم کالای نهایی باید مشوقهای صادرانی بیشتری نسبت به نوع خام داشته باشد.

همچنین باستانی در پاسخ به این سوال که آیا حذف ارز مبادله ای یک روند ادامه دار خواهد بود یا تکرار تجربه ناموفق سالهای قبل و یک تصمیم گیری مقطعی است گفت: اینکه این پکیج کامل طراحی شده یا خیر اطلاع ندارم اما یک شروع است. در دور جدید هیئت دولت تصمیم بر این است که وزرای کمیسیون صنعت، هر سه ماه یکبار برای ارائه گزارش جلساتی داشته باشند درواقع دیگر منتظر نخواهیم شد موضوعی رخ بدهد و بعد از آن وزرا برای توضیحات به مجلس بیایند. و کمیسیون این موضوع را رصد نموده و درصورت نیاز به این موضوع ورود خواهیم کرد.

خواندن 907 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395