یکشنبه, 26 شهریور 1396 ساعت 12:04

اطلاعات تکميلي

  • عضو فقهای شورای نگهبان :

ماندگاری نظام درگرو داشتن دستگاه قضایی سالم است

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصاد: به گزارش روابط عمومی و ارتباطات دادگستری کل استان تهران، غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران به همراه تنی چند از معاونین خود با آیت ا... مدرسی یزدی، از فقهای شورای نگهبان دیدار نمود.

براساس این گزارش، در ابتدای این نشست ، اسماعیلی ضمن تبریک عید سعید غدیر خم، مطالبی در خصوص اهمیت تشکیلات قضائی در استان تهران و رسیدگی به پرونده های مهم ملی، بین المللی، پیچیده و کیفی، تعداد کارکنان قضائی و اداری، وجود قضات توانمند و باتجربه در استان، آمار عملکرد سال 1395 و مقایسه این امر در پنج ماه سالجاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، افزایش 6 درصدی پرونده ها، اقدامات صورت گرفته در عرصه های پیشگیری از وقوع جرم و امور فرهنگی و کسب رتبه اول کشوری در این خصوص، تلاش و جدیت برای سالم سازی تشکیلات قضائی استان و برخورد قاطع و قانونی با تخلفات که نتیجه اش افزایش اعتماد عمومی است، به جمع حاضر ارائه کرد.

در ادامه این جلسه، آیت ا... مدرسی یزدی ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری این نشست و تقدیر و تشکر از زحمات قضات و کارمندان دادگستری استان تهران و مدیریت آن طی سخنانی اظهار داشت: قضا از ارکان بسیار مهم نظام به شمار میرود و طبق قانون مرجع تظلمات است پس سزاوار است هر فردی که مورد ستم و ظلم قرار می گیرد با اطمینان و بدون دغدغه به قوه قضائیه مراجعه کرده و حق خود را بستاند، البته باید توجه داشت که قاضی بایستی برای کشف حقیقت با تمام توان تلاش نماید تا به یقین قضائی رسیده و حکم مقتضی صادر نماید، وی در ادامه افزود: ماندگاری و بقای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به داشتن قوه قضائیه سالم و قدرتمند است.

مدرسی یزدی ضمن اشاره به شخصیت والای رئیس قوه قضائیه، اظهار داشت: در قوه قضائیه شاهد تحولات چشمگیر و جدی هستیم که قابل تحسین است و مسلما تدابیر آیت ا... آملی لاریجانی و کلیه همکارانشان در این راستا تأثیرگذار بوده است، قضات از حیث تقوا، علم و ... از برترین مردم به شمار میروند لذا ضرورت دارد با خدمت کردن به اسلام و مسلمین و جلب رضایت مردم، شکر این نعمت بزرگ به جا آورده شود، اجرای عدالت در جامعه هم موجب تداوم و قوام نظام و هم ارتقای اعتماد عمومی خواهد شد، پس اقداماتی که صورت می گیرد حتما به اطلاع مردم برسد. بهرحال طبع کار قضائی ایجاب می نماید احد از مراجعین به عدلیه از حکم صادره ناراضی باشد لکن با اطلاع رسانی بموقع و به جا می توان موجه نبودن این نارضایتی را به جامعه القا کرد.

نکته مهم این است که شخص ظالم و ستمگر بایستی از دستگاه قضا به شدت بترسد و به عکس فرد مظلوم و ستمدیده به آن پناه ببرد اگر این حالت رخ دهد، میزان نارضایتی نسبت به عدلیه کاهش می یابد و خدمات ارزنده آن بیشتر برای مردم ملموس خواهد بود.

 

خواندن 1608 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395