سه شنبه, 04 مهر 1396 ساعت 21:23

اطلاعات تکميلي

  • نوبخت:

نرخ ارز بودجه 97 پنج شنبه تعیین تکلیف می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: رئیس سازمان برنامه و بودجه از تصمیم گیری برای تعیین نرخ ارز و نفت برای لایحه بودجه 97 در جلسه روز پنج شنبه ستاد اقتصادی دولت با حضور رئیس جمهور خبر داد و توضیح داد که به دلیل جلسه شورای امنیت ملی فرصت نشد تا در جلسه روز یکشنبه به این موضوع بپردازیم.

محمد باقر نوبخت در نشست خبری روز گذشته سازمان برنامه و بودجه به ارائه توضیحاتی در خصوص سازو کار بودجه 97 پرداخت. از آنجا که تک نرخی کردن ارز یکی از تصمیمات دولت دوازدهم است و ماههای اخیر نیز بازار نسبتا پر نوسانی را در خصوص قیمت دلار شاهد بودیم، یکی از مهم ترین ارقام بودجه 97 را می توان نرخ ارز و قیمت نفت دانست. در حالی که پیش بینی های مورد نیاز در این موضوع هنوز از سوی دولت صورت نگرفته است که به گفته نوبخت این دو نرخ روز پنجشنبه هفته جاری تعیین تکلیف می شود.

سخنگوی دولت افزود: تک نرخی شدن ارز به معنی برگشت به نرخ بازار آزاد نیست بلکه چیزی بین نرخ بازار آزاد و نرخ رسمی آن است.

وی با اشاره به خیز بازار برای افزایش نرخ ارز در واکنش به اعلام پیگیری سیاست تک نرخی شدن ارز گفت: دولت این نوسان کاذب را مهار کرد، زیرا تضعیف پول ملی کار خطایی است و عواقب سوئی دارد.

نوبخت اضافه کرد: از این رو دولت نه تنها از افزایش بی جهت نرخ ارز جلوگیری می کند بلکه با کاهش تورم قد دارد قدرت خرید مردم را بالا ببرد.

وی تاکید کرد: سیاست دولت در مورد نرخ ارز روشن است و آن اینکه نرخ شناور اما مدیریت شده است و هر گاه که احساس کند نرخ ارز بی جهت بالا می رود، آن را کنترل خواهد کرد.

اولین بودجه ریزی عملیاتی در سال 97

از دیگر ویژگی های منحصر به فرد بودجه 97 اعمال روش بودجه ریزی عملیاتی است یعنی اختصاص بودجه براساس عملکرد و برنامه و اهداف دستگاه‎ها که پیش ازاین نیز سخنگوی دولت اجرای آنرا اعلام کرده بود.

بر این اساس و به گفته نوبخت دولت از دستگاه‎ها می‎خواهد تا برنامه‎هایشان را ارایه دهند و بر اساس قیمت تمام شده هر طرح‎ به آنها بودجه اختصاص می‏یابد و دیگر اینگونه نخواهد بود که دستگاهی بگوید سال گذشته این مقدار بودجه اخصاص یافته و امسال باید بیشتر از آن رقم باشد.

نوبخت خاطر نشان کرد: با این بودجه ریزی از موازی کاری هم جلوگیری می‎شود و حتی ممکن است بودجه دستگاهی نسبت به قبل کاهش هم داشته باشد.

 وی این نوع بودجه‎ریزی را از جمله آخرین متدهای بودجه‎ریزی عنوان کرد و گفت: استفاده از این نوع مدل بودجه‎ریزی در راستای تحقق سیاست‏ های اقتصاد مقاومتی است.

رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه در سال‏های گذشته همواره اعلام کردیم که به سمت اجرایی کردن کامل بودجه‎ریزی عملیاتی حرکت می‏کنیم، گفت: یکی از ویژگی‎های این نوع بودجه‏ریزی است. یعنی ما

کاهش واردات مصرفی در دستور کار دولت

نوبخت در مورد فزونی واردات بر صادرات کالا در ماه های اخیر گفت: تراز تجاری مثبتی که داشتیم که به تازگی با افزایش واردات روبرو شده که بخشی از آن ناشی از افزایش واردات کالاهای واسطه ای است که برای تولید داخلی ضروری هستند.

سخنگوی دولت ادامه داد: با این حال واردات کالاهای مصرفی که هیچ ارزشی برای ما ندار، هر چه محدودتر شود، بهتر است و دولت نیز با تنظیم تعرفه ها در صدد اجرای همین سیاست است.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: امسال رقمی که صرف حمایت از بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط می شود، از 170هزار میلیارد ریال به 200 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.

نوبخت تاکید کرد: این بودجه، استان به استان و بانک به بانک اختصاص می یابد و چگونگی استفاده از آن نیز کنترل می شود.

وی همچنین از هدفمند شدن یارانه ها در بودجه 97 خبر داد و خاطر نشان کرد:  منابع حاصل از هدمندی یارانه ها از دو مرجع تهیه می شود که یکی از محل افزایش قیمت ها و دیگری کمک های خزانه عمومی است که به صورت نقدی و غیرنقدی بین خانواده ها تقسیم می شود.

سخنگوی دولت افزود: این میزان در سال گذشته 48 هزار میلیارد تومان بوده که حدود 32 هزار میلیارد تومان آن سهم سازمان هدفمندی یارانه ها بوده و بقیه آن بین 10 تا 12 هزار میلیارد تومان آن از خزانه برداشته شده است.

نوبخت با اشاره به اینکه طی سال های گذشته حدود 3 تا 4 میلیون و 200 هزار نفر پر درآمد از دریافت یارانه حذف شده اند، گفت: بر اساس آیین نامه ای که بودجه سال 97 درباره پرداخت یارانه ها داریم، پرداخت یارانه های نقدی هدفمند خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه دولت هزینه های خود را از بانک ها برداشت کرده است، گفت: 6 هزار میلیارد تومان در چند ماه گذشته به حساس سازمان هدفمندی یارانه ها کمتر واریز شده بود که سهم شرکت پالایش و پخش و شرکت ملی گاز ایران بود اما چون این دو شرکت بدهی های مالیاتی و سود سهام داشتند، حساب آن ها مسدود شده بود به همین دلیل ما علی الحساب از هزینه آنها برداشتیم ولی تا پایان سال آن را تسویه خواهیم کرد.

سهم 50 میلیارد دلاری بخش خصوصی از تامین مالی دولتی

نوبخت گفت: مطابق بند الف تبصره سه قانون بودجه سال 1396، 50 میلیارد دلار برای تامین مالی بخش های دولتی و خصوصی در نظر گرفته شده که بخش خصوصی هر چقدر که توان جذب داشته باشد، می تواند از این میزان جذب کند.

معاون رییس جمهوری تاکید کرد: دولت مایل است نه تنها تقاضای امسال بخش خصوصی به طور کامل پاسخ داده شود بلکه همه مجوزهای سال های گذشته این بخش که بودجه آن اختصاص پیدا نکرده نیز امسال قابل تخصیص است.

رسیدگی به بودجه دستگاه های فرهنگی

رییس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی در خصوص بی انظباطی های مالی دولت به ویژه در بودجه برخی دستگاه های فرهنگی ، گفت: دو نوع ادعا مطرح است؛ یکی از سوی منتقدان که بودجه این دستگاه ها را خیلی زیاد می دانند و دیگری از سوی این دستگاه ها که از کمبود بودجه شکایت دارند. بنابراین بودجه این دستگاه ها نیز از این پس مورد رسیدگی قرار می گیرد.

به گفته نوبخت، دولت برنامه ای برای افزایش قیمت حامل های انرژی ندارد و افزایش قیمت این حامل ها نیازمند تصویب قانون آن در سال 1397 است.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این سوال که به نظر می رسد بر خلاف آمریکا که تیم کارکشته ای برای ایجاد محدودیت های مالی برای ایران دارد، تیم برجامی (برنامه جامع اقدام مشترک) ایران در حوزه مسایل مالی چندان قوی نیست، گفت: این طرز فکر ناشی از ناآگاهی نسبت به لایه های درونی این تیم است.

وی افزود: همانگونه که برای دفاع از کشور، نیروهای مسلح از بهترین آمادگی و توان برخوردارند، در سایر موارد از جمله مسایل مالی نیز ما از کارشناسان خبره و مسلط در تیم برجام استفاده کرده ایم و نباید با این سخنان موجبات تحقیر آنها را فراهم آوریم.

رشد 90درصدی بودجه عمرانی نسبت به سال 92

رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه بودجه جاری کشور از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ به۲۰۷ هزار میلیارد تومان در سال ۹۵ رسیده، گفت: با این حساب کل بودجه جاری در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۲ با احتساب تورم و... ۷۳ درصد رشد کرده است. همزمان بودجه عمرانی از ۲۲ هزار میلیارد تومان از سال ۹۲ به ۴۲ هزار تومان در سال ۹۵ بدون احتساب بودجه مهار آب‎های مرزی رسیده  و رشد ۹۰ درصدی را شاهد هستیم و با احتساب بودجه مهار آب‎های مرزی این رشد به حدود ۱۴۰ درصد می‏رسد.

وی با بیان اینکه با وجود حرکت انقباضی در بودجه‏ جاری در دولت اما در بخش پرداخت به کارکنان سعی کرده‏ایم که بیشترین افزایش را داشته باشیم، گفت: متوسط حقوق کارمندان از یک میلیون و۴۷۰ هزار تومان در سال ۹۲ به ۲ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان است و حداقل حقوق هماز ۴۹۰ هزار توماندر سال ۹۲ به یک میلیون و ۳۵ هزار تومان رسید و متوسط دریافت فرهنگیان هم از  یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان در سال ۹۲ به  ۲ میلیون ۸۵۰ هزار رسید.  رییس سازمان برنامه و بودجه به آمار تولید نفت هم اشاره کرد و گفت: تولید نفت از ۲ میلیون و ۸۴۳ بشکه  در روز به ۹ میلیون و ۷۴۴ بشکه در سال ۹۵ رسیده است.

تشکیل کمیته ای به منظور تعیین تکلیف اوراق مالی

نوبخت گفت: در سال جاری برای طرح‎های عمرانی باید ۳۱۵۰۰ میلیارد تومان از طریق اسناد خزانه، صکوک و اوراق مشارکت تامین خواهد شد، اما در تبصره ۵ قانون بودجه سال جاری، لحاظ شده تا کمیته ای تشکیل شود که متشکل از رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی است تا نوع اوراق منتشره را تعیین تکلیف کنند. رییس سازمان برنامه و بودجه افزود: زمان انتشار نیز به نحوی خواهد بود تا فشار به سر رسیدهای پرداختی وارد نیاورد، البته این کمیته با تاخیر تشکیل شده است و وزیر اقتصاد باید در دولت دوازدهم، حضور می یافت، این در حالی است که در دو ماه آینده، پرداختی‎ها انجام خواهد شد. تا پایان ماه جاری نیز بیش از ۳۴ هزار میلیارد تومان از پرداخت‎های بودجه عمرانی از سوی دولت صورت خواهد گرفت. وی تصریح کرد: بودجه خیلی رشد نکرده است و اگر تورم خارج کنیم، منقبض هم بوده است، اما مهم این است که ترکیب منابع و مصارف در این بودجه ریزی چطور است، این در حالی است که سهم منابع نفتی در سال ۹۲ تا ۹۵، به نحوی بود که در سال ۹۲ معادل ۴۱ درصد بوده که در سال ۹۵ به ۲۶ درصد کاهش پیدا کرده است.

افزایش ۳۰ هزار میلیارد تومانی بدهی دولت تا سه سال آینده

نوبخت با بیان اینکه افزایش سرمایه و پرداخت بدهی دولت به نظام بانکی از جمله راهکارهای افزایش قدرت وام‏ دهی بانک‏ها است، گفت: سرمایه بانک ‏های دولتی از ۲۵ هزار میلیارد تومان در سال ۹۱  به ۵۴ و ۳۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۵ افزایش یافته است و  ۲۹ هزار میلیارد تومان از این افزایش سرمایه  در سال گذشته اتفاق افتاد. وی افزود: سال قبل ۳۹۱۵۰ میلیارد تومان از بدهی دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی پرداخت کنیم  این در حالی است که بخش قابل توجهی از آن، از طریق اوراق تعدیه شده است. البته باید توجه داشت که پیمانکاران و اشخاص حقیقی و حقوقی از دولت طلب داشتند و دولت قادر به پرداخت نبود، بنابراین اوراق بدهی را در بازار فروختیم و پول نقد آن را امروز داریم، اما اکنون سال به سال این پول پرداخت می شود. پس بدهی دولت ۳۰ هزار میلیارد تومان تا سه سال آینده، افزایش خواهد یافت، اما چاره‎ای نیست.

 

خواندن 1695 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395