چهارشنبه, 05 مهر 1396 ساعت 12:18

آمانو: وضعیت کره‌شمالی با ایران متفاوت است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه با بیان اینکه موضوع کره شمالی با ایران کاملا متفاوت است، تاکید کرد: در برجام دیپلماسی نتیجه داد.

آمانو در گفت و گو با رویترز بار دیگر تکرار کرد که ایران تعهدات خود در برجام را اجرا می کند و دسترسی های تکمیلی در ایران بطور منظم پیش می رود. 
وی گفت: دسترسی های تکمیلی بدون مشکل در جریان است و تعداد دسترسی های بالا است. 
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص اینکه آیا اجرای موفقیت آمیز توافق هسته ای می تواند مشوق حل و فصل سیاسی در مورد کره شمالی باشد، گفت: این دو وضعیت کاملا متفاوت هستند. البته نمی گویم که هیچ مقایسه ای در کار نیست؛ زیرا در مورد برجام، دیپلماسی نتیجه داد.

خبرگزاری رویترز به نقل از مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین گزارش داد که آژانس در مورد راستی آزمایی بخش T برجام ابزارهای محدودی دارد و اظهار امیدواری کرد که کمیسیون مشترک برجام این مساله را روشن کند. 
بر اساس این گزارش، یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه از قدرت های بزرگ خواست که بخش مربوط به فناوری های قابل استفاده در ساخت بمب هسته ای، در توافق هسته ای را روشن سازند. این درحالی است که روسیه تاکید کرده که آژانس نباید به این بخش ورود کند.

بخش T برجام ناظر بر فعالیت هایی است که 'می تواند به طراحی و تولید یک وسیله انفجاری هسته ای کمک کند'. این بخش، مثال هایی مانند استفاده از مدل های رایانه ای شبیه سازی کننده بمب هسته ای، یا طراحی سامانه های انفجاری چند نقطه ای multi point را فهرست می کند.

به گزارش رویترز، بر خلاف بخش های زیادی از توافق هسته ای، بخش T توافق هسته ای هیچ ذکری از آژانس بین المللی انرژی اتمی یا جزئیات مربوط به اینکه چگونه این مساله راستی آزمایی خواهد شد، به میان نیاورده است. روسیه می گوید این مساله به این معناست که آژانس هیچ اختیاراتی در این زمینه ندارد. قدرت های غربی و آژانس با این نظر مخالف هستند. 
آمانو در پاسخ به این سئوال که آیا آژانس ابزار لازم برای راستی آزمایی بخش T را دارد، گفت: ابزارهای ما محدود هستند. 
وی افزود: به عنوان مثال، ایران در بخش های دیگر متعهد به ارائه اظهاریه ها و قرار دادن فعالیت ها تحت پادمان یا تضمین دسترسی برای آژانس شده؛ اما در این بخش از برجام من چنین تعهدی نمی بینم.

آمانو گفت: امیدوارم که طرف های توافق هسته ای در کمیسیون برجام در این خصوص بحث کنند و گفت که حتی ارائه تعریف روشنتری از عباراتی مانند 'فناوری' در این بخش می تواند یک پیشرفت باشد. 
وی افزود: توضیحات بیشتر کمک می کند؛ روسیه دیدگاه متفاوتی دارد؛ آنها اعتقاد دارند که این دستور کار آژانس نیست. دیگران نظر دیگری دارند و بحث ها ادامه دارد.

منبع: ایرنا

خواندن 1272 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395