سه شنبه, 11 مهر 1396 ساعت 22:18

اطلاعات تکميلي

  • نوبخت در پاسخ عصراقتصاد:

نرخ های کلیدی بودجه هنوز مشخص نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: سخنگوی دولت در نشست خبری روز گذشته از ابلاغ بخشنامه بودجه 97 در هفته گذشته خبر داد که نشان دهنده رویکرد و خط مشی دولت در رشد اقتصادی، ضد فقر و اشتغال فراگیر است.

محمد باقر نوبخت با اشاره به پیش بینی رشد 7تا 8 درصدی اقتصادی بدون احتساب نفت در بودجه 97 گفت: در بخشنامه تبیین می شود که با توجه به این میزان رشد، چقدر می خواهیم اشتغال ایجاد کنیم چرا که اشتغال هم از اهداف مهمی است که باید در برنامه 97 دیده شود.

اختصاص 30 هزارمیلیار تومان برای اشتغال

رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطر نشان کرد: در آغاز دولت دوازدهم توانستیم 1.5 میلیارد دلار یعنی 5هزارمیلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی بدون اینکه برداشت کنیم، به اشتغال اختصاص دهیم . از طرفی 5هزار میلیارد تومان هم از آورده بانک ها تامین شود و همچنین بانک ها تقبل کرده اند که 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای واحدهای تولیدی بپردازند.

یعنی مجموعا 30 هزارمیلیار تومان برای اشتغال در نظر گرفته شده است.

در تلاشیم که نرخ بیکاری را در سال آینده با حفظ روند کاهشی به 11درصد برسانیم.

نوبخت در پاسخ به سوال خبرنگار عصر اقتصاد مبنی بر اینکه قرار بود 5شنبه هفته گذشته نرخ دلار و نفت در بودجه 97 تعیین شود، آیا در این خصوص دولت تصمیمی گرفته است یا خیر، گفت: جلسه ای تشکیل شد و مباحث مختلفی مطرح شد اما این موضوع باید فرایندی را طی کند و هنوز قیمت دلار و نفت قطعی نشده که به زودی مشخص خواهد شد.

خبرنگار عصر اقتصاد در سوال دیگری پرسید: با توجه به تاکید آقای جهانگیری بر نقش فعال صادرات غیر نفتی در اقتصاد ، بررسی آمارهای مرکز آمار و بانک مرکزی از سال های 84 تا 95نشان می دهد که هیچ ارتباط معنا داری بین صادرات غیر نفتی با ایجاد اشتغال وجود ندارد و در دوره هایی که صادرات غیر نفتی افزایش یافته هیچ تغییر مثبتی در آمار اشتغال رخ نداده، دولت چه راهکارهایی در این زمینه دارد؟

 نوبخت پاسخ داد: با توجه به اینکه صادرات نفتی بیشتر سرمایه بر و تکنولوژی بر هست نباید انتظار داشته باشیم خیلی اشتغالزا باشد و همبستگی و رگرسیون مثبتی بین صادرات نفتی و میزان سرمایه گذاری و تولید و اشتغال وجود ندارد. اما در صادرات غیر نفتی این ارتباط با ایجاد اشتغال به صورت کامل وجود دارد. کارهایی که باید در محصولات و کالاهای غیر نفتی برای صادرات صورت بگیرد بخصوص در کالاها و خدماتی که نیرو بر هست به اشتغال کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: در تلاشیم تا تراز صادرات غیر نفتی را نسبت به واردات افزایش داده و مثبت کنیم که خوشبختانه هم در سال 94 و هم در سال 95 مثبت بود و الان هم در سال 96 با توجه به اینکه واردات نسبت به صادرات فزونی دارد سعی می کنیم این واردات را با سیاست های مختلف تنظیم کنیم که صادرات غیر نفتی ما افزایش یابد، به ویژه بخش هایی که مربوط می شود با کاربر و سرمایه به صورت کار می تواند منجر به ایجاد اشتغال شود.

حقوق کارکنان دولت 10 درصد اضافه می شود

نوبخت با اشاره به اینکه نرخ تورم در بودجه سال 97 زیر 9درصد پیش بینی شده است، گفت: دولت افزایش حقوق کارکنان دولت را 10 درصد یعنی بیشاز نرخ تورم در نظر گرفته است که 5درصد آن در بودجه در نظر گرفته شده و 5درصد دیگر را دستگاهها باید از طریق افزایش بهره وری بپردازند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این که  حدود ۲ هزار پروژه ناتمام داریم، عنوان کرد: اولویت‌های تخصیص منابع را برای پروژه‌های قرار دادیم که نفع اقتصادی داشته باشند.

صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری قطعا با مقاومت‌هایی رو به رو خواهد شد

نوبخت درباره افزایش حقوق بازنشستگان عنوان کرد: حتما بخشی از بودجه را برای افزایش حقوق بازنشستگان خواهیم داشت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: این صرفه جویی در هزینه‌های جاری قطعا با مقاومت‌هایی رو به رو خواهد بود که رسانه‌ها باید در این بخش به دولت کمک کنند.

سخنگوی دولت در گزارشی که ابتدای نشست خود ارائه داد اعلام کرد: تا ۱۰ مهر ۸ میلیون و ۸۶۵ تن گندم از کشاورزان بالغ بر ۱۱ هزار و ۵۸۴ میلیارد تومان خریداری شده است که ۸ هزار و ۲۹۰ میلیارد تومان که حدود ۷۲ درصد می‌شود، پرداخت شده است.

وی در ادامه درباره پرداخت تسهیلات به واحدهای تولید کوچک اظهار داشت: تاکنون به ۲۵ هزار و ۵۵۷ بنگاه ۱۷ هزار و ۹۵۵ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به جایگزینی تاکسی‌های فرسوده گفت: تاکنون ۵۴ هزار و ۸۸۳ دستگاه تاکسی نو جایگزین تاکسی‌های فرسوده است.

وی درباره هدفمندسازی یارانه‌ها با رویکرد اقشار کم درآمد گفت: این طرح در برنامه ششم توسعه وجود دارد و ما در بودجه سال ۹۷ هم آن را پیگیری خواهیم کرد.

نوبخت در خصوص سرمایه گذاری بخش خصوصی و بانک‌های خارجی گفت: یک چمدان پول که در اختیار ما نگذاشته‌اند که از خارج لوازم وارد کنیم خیر چنین نیست ما نیازها را تا حد ممکن در داخل برطرف می‌کنیم.

وی درباره این که اگر تحریم‌ها افزایش پیدا کند و برجام نقض شود دولت چه خواهد کرد، عنوان کرد: ما از حقی که قبل از برجام داشته‌ایم قطعا استفاده خواهیم کرد و یادتان باشد آن‌ها می‌گفتند ایران می‌خواهد سلاح اتمی تولید کند که چنین نیست.

سخنگوی دولت تاکید کرد: در صورت بازگشت به قبل از حق خود استفاده خواهیم کرد و یادتان باشد گزینه های روی میز قرار دارد و استفاده خواهیم کرد .

هپکو نمی تواند دوباره دولتی شود

وی درباره وضعیت کارگران هپکو عنوان کرد: این شرکت‌ها غیردولتی هستند و می‌دانید هپکو دولتی بود و در سال‌های قبل واگذار شده است اما کارگران می‌خواهند باز دولتی شود که با سیاست‌های اقتصادی مغایرت دارد.

وی ادامه داد: بعد از سفری که در سال گذشته به این کارخانه داشتم به بانک ملی دستور پرداخت وام با تضمین دولت را دادم.  دولت موظف است مشکلات این شرکت را برطرف کند.

بسته شدن مرزها در کوتاه مدت حل می‌شود

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره اثرات توقف بازرگانی ایران و کردستان عراق در پی بسته شدن مرزهای غربی کشور گفت: بسته شدن مرزها تحت شعاع مساله مهم حق حاکمیت دولت عراق است که برای ایران اهمیت زیادی دارد. هنوز بخش‌هایی از عراق و سوریه در دست تروریست‌هاست و هر عاملی که انسجام برای مقابله با تروریست‌ها را بر هم بزند مورد تایید جمهوری اسلامی ایران نیست. برای مقابله با تروریست‌ها و حق حاکمیت کشورها ما اقداماتی انجام می دهیم که ممکن است آثار سوء کوتاه مدتی مثل بسته شدن مرزها را داشته باشد که در برابر اهداف بلند ایران، ترکیه و عراق به چشم نمی‌آید. بسته شدن مرزها در کوتاه مدت حل می‌شود.

اعلام بیکاری نرخ ۶۰ درصد درست نیست

نوبخت در پاسخ به این سوال که وزیر کشور آمار بیکاری را در برخی استان‌ها ۶۰ درصد اعلام کرده است و برنامه دولت برای حل این مشکل چیست؟ تصریح کرد: مرجع رسمی اعلام آمار بیکاری، مرکز آمار ایران و سایت این مرکز است. اعلام بیکاری نرخ ۶۰ درصد درست نیست، زیرا در تابستان امسال نرخ بیکاری کاهش یافته است. البته دولت از طریق تسهیلات بانکی، یک و نیم میلیارد اعتبار صندوق توسعه ملی و اعتبارات عمرانی به دنبال حل مشکل بیکاری در برخی استان‌ها از جمله کرمانشاه است و اولویت هم با مناطقی است که آمار بیکاری بالایی دارند. اولین پروژه‌ای که به زودی در کرمانشاه افتتاح می‌شود، ‌خط راه آهن است.

طرح تحول سلامت با حذف ایرادات ادامه می یابد

نوبخت در پاسخ به این پرسش که آیا طرح تحول سلامت در دولت دوازدهم ادامه می یابد؟ تصریح کرد: این طرح جزء طرح‌های مثبت دولت بوده که اشکالات آن باید برطرف شده و ادامه یابد. دولت در حال تلاش است که بدهی‌های انباشته شده به بیمه‌ها را پرداخت کند و بدهی جدید هم ایجاد نکند، ‌ علاوه بر آن بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومان جدا از بودجه دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت برای اجرای طرح تحول سلامت پرداخت شد، البته باید اشکالات این طرح رفع شود. در حال حاضر از جیب بیمار ۷ تا ۸ درصد هزینه‌ها پرداخت می‌شود که ما معتقدیم باید دامنه خدمات محدود شده و هر عمل یا جراحی انجام نشود، بلکه خدمات ضروری به بیماران ارائه شود.

قانون استفاده حداکثری از توان داخلی در فاینانس ها رعایت شده است

وی در پایان درباره محل هزینه فاینانس‌هایی که برای اجرای طرح‌های عمرانی جذب می‌شود، اظهار کرد: فاینانس‌ها برای طرح‌های دولتی کاملا مشخص است که در اجرای این طرح‌ها قانون استفاده حداکثری از توان داخلی در نظر گرفته می‌شود و این طرح‌ها هم به صورت مشارکتی است، یعنی ۱۵ درصد را ما و ۸۵ درصد هزینه‌ها را طرف خارجی می‌پردازد و اینگونه نیست که طرف خارجی به ما پول بدهد تا ما امکانات و تجهیزات مورد نیاز را از آن کشور وارد کنیم. این طرح‌ها به صورت سرمایه‌گذاری انجام می‌شود.

 

خواندن 1321 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395