سه شنبه, 18 مهر 1396 ساعت 21:50

اطلاعات تکميلي

  • نوبخت در پاسخ به عصر اقتصاد:

بنگاهداری قدرت تسهیلات دهی به تولید را ازبانک ها گرفت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: اصلاح نظام بانکی، افزایش قیمت دلار ، محدودیت های جدید برای رئیس دولت اصلاحات، پرونده مهدی جهانگیری، انتظار دولت از قوه قضاییه مستقل و نشست سران ترکیه، ایران و عراق از جمله موضوعاتی بود که محمدباقر نوبخت در نشست خبری روز گذشته پیرامون آنها به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

سخنگوی دولت در پاسخ به خبرنگار عصر اقتصاد مبنی بر اینکه اصلاح نظام بانکی مهم ترین خواسته رئیس جمهور از وزیر اقتصاد بود و امروز دولت این موضوع را تا کجا پیش برده است، گفت: دو نکته مهم در خصوص مشکلات بانک ها و قدرت تسهیلات دهی آنها وجود دارد: اول افزایش بدهی به بانک ها توسط تسهیلاتی است که داده شده و پس نداده شده است که دولت دراین خصوص سال گذشته 13هزار و 250 میلیارد توماناز بدهی آنها را پرداخت کرد و در مجموع بیش از 29 هزار و 300 میلیارد تومان به سرمایه بانک ها افزودیم. مساله دوم ناشی از سرمایه گذاری بانک ها در املاک و دارایی هایی است که نباید صورت می گرفت.

نوبخت ادامه داد: بانک ها نباید بنگاهداری کنند بلکه باید املاک و دارایی های غیر مولد خود را به نقدینگی تبدیل کنند تا بتوانند به بخش های تولید، کشاورزی و صنعت تسهیلات بدهند به ویژه الان که منابع کمی بانک ها کم است و چون باید سود سپرده های مردمی را بتواند تامین کند مجبور است همین منابع کم را با نرخ بالا عرضه کند.

رئیس سازمان برنامه وبودجه افزود: مسلما اگر قدرت وام دهی و تسهیلات دهی بانک ها افزایش یابد مجبور به این نرخ های گران نمی شود با این انگیزه که پاسخ سپرده گذاران را بدهد. بنابراین دولت برای اصلاح نظام بانکی مجموعه ای از فعالیت ها را در دست اقدام دارد که بخشی از آن مربوط به موضوع سود بانکی و کاهش دادن مطالبات بانک ها از دولت است.

دولت دلار ۵ هزار تومانی را قبول ندارد

نوبخت در پاسخ به اینکه برخی تلقی می‌کنند که قیمت دلار بیش از ۵ هزار تومان است، گفت: ما این را قبول نداریم، دولت و کارشناسان اقتصادی هم این مساله را قبول ندارند و این شایعه ای است که قیمت ها را افزایش دهند.

وی افزود: هر فردی که دلار دارد و با کاهش ارزش پول ملی نفع می برد دولت نمی خواهد عده ای معدود منتفع شوند و باید با این مساله مقابله کنیم.

سخنگوی دولت اظهار داشت: سیاست دولت مدیریت ارزش پول ملی است و خواهان تقلیل ارزش پول ملی نیست پس همه باید کمک کنیم پول ملی تقویت شود.

نوبخت در پاسخ به این سوال که برخی مدعی هستند که دولت به منظور جبران کسری بودجه در افزایش نرخ دلار و سکه مشارکت دارد، گفت: دولت با کاهش ارزش ریال در برابر دلار و به صورت غیر منطقی مخالف است و سیاست دولت مدیریت نرخ ارز شناور است.

دولت از تضعیف پول ملی متضرر می‌شود

وی افزود: دولت از تضعیف پول ملی متضرر می‌شود چرا که اگر قیمت یک دلار چند تومان افزایش پیدا کند از نظر روانی بر قیمت کالاهای دیگر تاثیر می گذارد که ما مخالف این اتفاق هستیم؛ این تهمت به دولت است، رئیس جمهوری نسبت به افزایش قیمت دلار و پول ملی حساس است و در جلسات این موضوعات را بصورت جدی دنبال می کنند.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: این سخنان از سوی کسانی شنیده می شود که در انعکاس تشنج آفرینی های ترامپ در آمریکا موضوعات را به داخل می کشانند و بی مهابا عمل می کنند، بنابراین قبول کنیم یک دولت پرخاشگر در آمریکا وجود دارد که هم حزبی هایش هم آن را قبول ندارند.

رییس سازمان برنامه و بودجه اظهارکرد: رییس جمهوری نسبت به فساد حساس است و به تمام دستگاه های اطلاعاتی و دولت دستور داده که باید اطلاعات فساد به وی داده شود تا بدون اغماض و خط قرمز با آن فساد مبارزه کند.

نوبخت تصریح کرد: بخشی از مبارزه با فساد نیز با قوه قضاییه است و باید این فرصت را به این قوه بدهیم و با استدلال به این مباحث ورود کرده و در راه مقابله ریشه ای با فساد کمک کنیم.

وی ادامه داد: اما دولت انتظار دارد که قوه قضاییه مستقل، کنش ها و واکنش هایش به شکلی باشد که شبهه کار سیاسی نداشته باشد تا در این صورت بر عملکرد این قوه تاثیر نگذارد و مردم از قوا متاثر و دلخور نشوند.

ایجاد نگرانی درمردم و تشنج در ایران کاهش سرمایه گذاری و تولید را به دنبال دارد

سخنگوی دولت اظهارکرد در شرایطی که کشورهای دیگر و آمریکا به دنبال انتقال تشنج به داخل ایران هستند، انصاف نیست که با درگیری و اختلاف، مردم را نگران کنیم و همین موضوع باعث کاهش سرمایه گذاری و تولید می شود و مردم در این شرایط به دنبال تبدیل دارای های غیرثابت خود به ثابت و سرمایه گذاران هم در سرمایه گذاری تردید می کنند.

نوبخت افزود: این موارد ضد توسعه است و قوه قضاییه قوه ای مستقل بوده و باید استقلال داشته باشد البته سخنان من دال بر سیاسی بودن مواضع قوه قضاییه نیست بلکه به دنبال تلنگر برای توجه بیشتر قوه قضاییه هستیم.

وی خاطرنشان کرد: ممکن است یک خبر خبرگزاری باعث دامن زدن به تشنج در جامعه شود ولی در زمانی که تشنج و بی منطقی توسط دولت مستکبر آمریکا بر روی ملت ایران است که البته به نوعی نشان دهنده قدرت ملی ما نیز است، به دنبال تزریق ناامنی به داخل مرزها هستند، نباید به آن دامن زده شود زیرا مخالف آموزه های اسلامی است.

برخی افراد با سخنان خود باعث تحریک مسئولان نشوند

وی تصریح کرد سخنان افراد هم نباید به گونه ای باشد که باعث تحریک مسئولان شده زیرا اثار آن در سفره مردم دیده می شود.

سخنگوی دولت درباره سخنان رییس جمهوری در جمع دانشجویان درباره محدودیت های جدید ایجاد شده برای رییس دولت اصلاحات نیز اظهار کرد موضع رسمی دولت در سخنان رییس جمهوی بیان شده و در چنین شرایطی که دشمن تلاش می کند ایران را ناامن کرده و تشنج و پرخاشگری را به عنوان ضربه ای به آرامش ایران به کار برد، ایران امروز محتاج اتحاد و استحکام صفوف خود است نه اینکه همدیگر را متهم کنیم و ضربه بزنیم.

وی ادامه داد: با اتحاد می توانیم فرصت را برای دیگران ایجاد نکنیم بلکه از ورود تشنج به کشور جلوگیری کنیم.

نوبخت درمورد احتمالی تروریستی خواندن سپاه از سوی آمریکا افزود: مواضع دولت نسبت به سپاه بسیار روشن است و سپاه یک ارگان رسمی، انقلابی و ارزشی نظام است.

وی ادامه داد: یکی از مولفه های قدرت و ارکان دفاع از ملت بعد از انقلاب بوده و همچنان مورد اعتماد است و مردم هیچگاه ایثار و رشادت های سپاه در دفاع از کشور فراموش نمی کند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: جهان باید با چشم واقع بینانه سپاه و مواضع ملت را در مبارزه با تروریست ها بررسی کرده و اگر دولت آمریکا این کار را انجام دهد خود را در صف تروریست ها قرار خواهد داد.

نوبخت با بیان این که همه ما وجهان به سپاه مباهات می‌کنیم و دنیا هم باید قدردان سپاه باشد ، گفت: هر کشوری که بخواهد نسبت به سپاه این موضع را داشته باشد مشترک ا موضعی که داعش نسبت به سپاه دارد،می شود بنابراین در صف رویارویی با تروریست ها، به جمع تروریست ها می پیوندند.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوالی درباره نشست سران ترکیه، ایران و عراق با محور موضوعات منطقه ای گفت: در خصوص اتفاقاتی که در عراق و اقلیم کردستان عراق پیش آمده موضع ایران یکپارچگی کشور همسایه است و عقل حکم می کند که کشوری که درگیر تروریست ها است، یکپارچه باشد.

وی خاطرنشان کرد: دولت عراق از ما همانگونه که در دفع تروریست ها استمداد خواست و ما هم به عراق و سوریه کمک کردیم در این زمینه نیز خواستار استمداد شد و خوشبختانه موضع ما و دولت ترکیه در این زمینه یکی بوده و سفر آقای اردوغان به ایران در همین زمینه بود.

نوبخت همجنین گفت: تاریخ دقیقی از برگزاری چنین نشستی نمی توانم اعلام کنم.

عده ای در صددند مسئولین نظام را در مظان اتهام قراردهند

سخنگوی دولت در پاسخ به این که برخی رسانه ها بازداشت مهدی جهانگیری را منتسب به دولت کرده اند نظر دولت در این زمینه چیست، گفت: در این زمینه شاهد روح بلند و خویشتن داری برادرمان آقای اسحاق جهانگیری بودید که با صراحت به قوه قضاییه اعلام کردند و خواستار پیگیری موضوع شدند .

نوبخت ادامه داد: همانطور که آقای جهانگیری هم اشاره کردند این مسئله ارتباطی با دولت ندارد و موضوعات مربوط به قبل از دولت یازدهم می شود .

وی اظهارکرد: از خانواده ای همچون جهانگیری که دو نفر از اعضای خانواده را به عنوان شهید تقدیم انقلاب کرده توقعی بیش از این هم نمی توان داشت .

سخنگوی دولت گفت: امیدواریم در این زمینه به گونه ای عمل شود که با توجه به شرایط حساس کنونی شائبه سیاسی بودن در جامعه بوجود نیاید و همانطور که رئیس قوه قضاییه نیز بیان کردند عده ای در صدد این هستند که مسئولین نظام را در مظان اتهام قراردهند واین موضوع باید به همه مسئولان تسری یابد.

گزارش وزیر اطلاعات را هم درمورد دختر یکی از روسای قوا و هم درخصوص موضوعات دیگر بپذیریم

سخنگوی دولت همچنین درباره حکم دری اصفهانی به عنوان یکی از اعضای کارشناسی تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: با عنایت به این که مباحث جاسوسی از وظایف وزارت اطلاعات است و شهادت و گزارش وزیر اطلاعات درباره اتهامات ناروایی جاسوسی که به فرزند یکی از روسای قوا را قبول کردیم و واقعا باید قبول کنیم ، این موضوع را نیز واسپاری به سیستم های اطلاعاتی و ضد جاسوسی کنیم چراکه آنها از همه موارد باخبر هستند.

نوبخت تصریح کرد:اجازه دهیم وزیراطلاعات در این زمینه گزارشی به عنوان نهاد اطلاعاتی به جامعه و ما ارائه دهد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره بررسی تعطیلات آخر هفته در هیات وزیران و دولت یادآور شد: این موضوع در هیات وزیران مطرح نیست اما شاید در یک دستگاه اجرایی بر روی آن پژوهشی انجام شده باشد که به هیات دولت ربطی ندارد.

تتشکیل وزارت برنامه و بودجه مبنای قانونی ندارد

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره طرح نمایندگان مجلس برای تشکیل وزارتخانه های جدید از جمله وزارت برنامه و بودجه گفت: نظر دولت همان است که به مجلس داده است. چهار اختیار در اصل 126 قانون اساسی درباره موضوع تشکیل سازمان برنامه و بودجه به عنوان اختیارات مستقیم رییس جمهوری مطرح است که موضوع برنامه و ساختار اداری کشور برعهده رییس جمهوری قرار دارد.

نوبخت ادامه داد: بحث تشکیل وزارت برنامه و بودجه نمی تواند مطرح شود چون پایه قانون اساسی ندارد و قانون اساسی صراحت دارد که این موضوع در اختیار خاص رییس جمهوری است اما نمایندگان مجلس می توانند برای نظارت بیشتر سوال کنند و بنده پاسخگو خواهم بود.

 

خواندن 577 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395