سه شنبه, 18 مهر 1396 ساعت 14:54

اطلاعات تکميلي

  • مسعود کرباسیان:

فضای رقابت بین المللی در حوزه اقتصاد برای مناطق آزاد فراهم است

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: فضای رقابت بین المللی در حوزه اقتصاد برای مناطق آزاد فراهم است و باید تهدیدها و چالش ها در مناطق آزاد را به فرصت ها تبدیل کنیم.

مسعود کرباسیان روز سه شنبه در جمع مدیران و مسئولان مناطق آزاد کشور که با حضور «مرتضی بانک» مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد برگزار شد، تاکید کرد: برای افزایش سرمایه گذاری، توسعه گردشگری، رفع محرومیت ها، استفاده از فضای بعد از برجام، رونق کسب و کار و تولید و صنعت در مناطق آزاد باید برنامه های جداگانه همراه با در نظر گرفتن اولویت ها را در این مناطق تدوین کرد.
کرباسیان با تاکید بر اینکه حذف بروکراسی های زائد موجب رشد اقتصادی مناطق آزاد می شود، افزود: بدون وجود سرمایه و سرمایه گذاری خارجی در کشور نمی توان موفق عمل کرد. 
وزیر اقتصاد یادآور شد: وجود بانک، بیمه و بورس های خارجی در مناطق آزاد به یک الزام تبدیل شده است و برای ایجاد آنها در مناطق آزاد باید تلاش کنیم.
کشور می تواند از ظرفیت مناطق آزاد بیشتر استفاده کند
دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور با بیان اینکه اهداف مناطق آزاد در اقتصاد مقاومتی مشخص شده است، افزود: مناطق آزاد در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی گام برمی دارند و کشور می تواند از ظرفیت این مناطق بیشتر استفاده کند.
«مرتضی بانک» در ادامه نشست مسئولان مناطق آزاد کشور با وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: قانون مناطق آزاد جامع و کامل است و قانونگذار اهداف اصلی خود را برای ایجاد این مناطق روشن کرده است.
بانک با بیان اینکه در چهار سال گذشته درحوزه صنعت و تولیدات داخلی اقدامات خوبی در این مناطق صورت گرفته است، افزود: در حوزه فناوری های نو، صادرات، تولیدات صنعتی و شرکتهای دانش بنیان که جزو سیاست های ابلاغی و اهداف اقتصاد مقاومتی محسوب می شود، اقدامات مطلوبی در مناطق آزاد کشور انجام شده است.
وی ادامه داد: البته برخی قوانین، وظایف و تکالیف مناطق آزاد هنوز به صورت کامل اجرا نمی شود که این موضوع نیازمند اجماع ملی، همکاری و همفکری همه دستگاه های اجرایی است.
مشاور رئیس جمهوری یادآور شد: شورایعالی مناطق آزاد که از وزیران و رئیسان دستگاه های اجرایی تشکیل شده است، پشتوانه مهمی برای پیشبرد برنامه ها و اهداف مناطق آزاد کشور محسوب می شود.
در این نشست، «مسعود کرباسیان» وزیر امور اقتصادی و دارایی در جریان روند پیاده سازی سیاست های اقتصاد مقاومتی در مناطق آزاد کشور قرار گرفت. 
نشست مدیران و مسئولان مناطق آزاد کشور با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در حال برگزاری است. 

طبق برنامه ابلاغی اهداف اقتصاد مقاومتی مقرر شد که در سال 1396، ارزش صادرات مجدد از طریق مناطق آزاد به بیش از 604 میلیون دلار افزایش پیدا کند.
در 3 ماه نخست سال 1395، ارزش صادرات مجدد مناطق آزاد حدود 84 میلیون دلار بوده که در 3 ماه نخست سال جاری به حدود 104 میلیون دلار افزایش یافته است.

منبع: ایرنا

خواندن 755 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395