پنج شنبه, 20 مهر 1396 ساعت 09:08

اقتصاد ایران تاب آور تر شد

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: معاون اقتصادی رئیس جمهور در خصوص نوسانات ارز در بازار خاطر نشان کرد: یکی از توفیقات بدست آمده در سالهای اخیر کاهش نوسانات و التهابات در بازار ارز در کنار آرامش عمومی ایجاد شده در سطح قیمت ها و تورم بود چرا که این رویکرد استراتژیک دولت بود و ادامه خواهد یافت.

محمد نهاوندیان در حاشیه هیات دولت در جمع خبرنگاران ادامه داد: برخی نوسان ها ممکن است تحت تاثیر عوامل اقتصادی و روانی ایجاد شود اما همانطور که در سال 95 هم دیدیم نرخ ارز حرکت رو به بالا داشت اما پس از مدتی جبران شد و سوداگران را متحمل زیان کرد.

وی افزود: سیاست ارزی دولت تغییر نکرده و همان نرخ شناور مدیریت شده است و حفظ ثبات بازار به صلاح اقتصاد کشور خواهد بود. با توجه به تورم داخلی و خارجی و همانطور که در قانون برنامه نیز تصریح شده است مدیریت بازار ارز باید صورت بگیرد و اکثر اکثر کارشناسان اقتصادی این نگاه را تایید می کنند. بنابراین همین سیاست ادامه خواهد یافت. فعالان اقتصادی سابقه دارتر بلند مدت تر نگاه می کنند و برخی شتابزدگی های کوتاه مدت از سوی سوداگران باعث می شود که آنها متضرر شوند.

نهاوندیان اظهار کرد: بانک مرکزی هم با توجه به گشایش های پس از برجام در شرایط بسیار خوبی قرار دارد و با اطمینان می توان پیش بینی کرد که آرامش در بازار ارز ما ادامه پیدا خواهد کرد.

وی در پاسخ به عصر اقتصاد در خصوص پیش بینی نرخ ارز و نفت در بودجه 97 عددی را اعلام نکرد و گفت: باید منتظر تصمیم سازمان برنامه و بودجه بمانیم.

معاون اقتصادی رئیس جمهور خاطر نشان کرد: اقتصاد ایران بزرگتر از این است که با سخنان یک دولت دیگر تحت تاثیر بیش از اندازه قرار گیرد.

نهاوندیان با بیان اینکه مناسبات ما با اقتصاد جهانی به طور روز افزون در حال افزایش است، گفت:موضع گیری های نسنجیده و نابخردانه دولت جدید آمریکا با عث شده دیگر کشورهای جهان و اتحادیه اروپا تمایل بیشتری به همکاری نزدیک تر با ایران نشان دهند که در اظهارات آنها مشاهده کرده ایم.

وی افزود: صف حامیان ایران منسجم تر و صف حامیان آمریکا کوتاهتر و انزوای این کشور بیشتر شده است. به همین دلیل فرصت افزایش و تقویت مناسبات اقتصادی ایران با دیگر کشورهای جهان بیش از گذشته است. همچنین با اتخاذ سیاست های اقتصاد مقاومتی کشور در شرایط بسیار بهتری نسبت به گذشته قرار گرفته و قوی تر از قبل روی پای خود ایستاده ایم. مثلا ذخیره کالاهای اساسی ما امروز در مقایسه با سال 92 یا شرایط فروش صادراتی ما در بازارهای جهان بهبود یافته است.

نهاوندیان اظهار کرد: در مجموع شرایط عمومی اقتصاد ایران در درجه بسیار بالاتری در تاب آوری و ایستادگی قرار گرفته است و تاثیرات این گونه لفاظی ها جدی نیست و همچنین انسجام ملت و در صحنه بودن فعالان اقتصادی ما و نقش آفرینی آنها می تواند تاثیرات مثبتی بگذارد.

وی در خصوص زیر سوال بردن برجام توسط برخی جناح های سیاسی گفت: برجام امروز آزمونی در صحنه جهانی شده است و دولتی که یاغیانه مقررات بین المللی را زیر گپا می گذادر و کشو ر و دولتی که احترام بین المللی راب ه خود جلب کرده ایران است

این صحنه انتخاب بین المللی رخ داده که در آن مواضع حکیمانه و خردمندانه ایران مورد تحسین جامعه جهانی است و به جایگاه بین المللی ایران کمک خواهد کرد.

امیری: بخش نظارتی لایحه اصلاح نظام بانکی تقدیم مجلس شده است

حسینعلی امیری معاون پارلمانی دولت ازد یگر اعضای کابینه دوازدهم بود که روز گذشته در جمع خبرنگاران حضور یافت و در خصوص تغییر نظام سیاسی، وزرای اتعیین نشده دولت دوازدهم و لایحه اصلاح نظام بانکی به سوالات پاسخ داد.

امیری در پاسخ به خبرنگار عصر اقتصاد در خصوص دلیل تاخیر دولت در ارائه لایحه اصلاح نظام بانکی به مجلس گفت: بخش ضروری امروز کشور که بانک ها به آن نیاز مبرم دارند، بخش نظارتی لایحه بانکی بود که در کمیسیون اقتصادی دولت که من هم در آن عضوم تهیه و تصویب شد و در اختیار مجلس است.

وی ادامه داد: سایر بخش ها هم به تدریج تهیه می شود و دولت در لایحه بانکداری هم از مدلی که قانون مدنی و لایحه نظارت اسلامی تصویب شده، استفاده می کند.

معاون پارلمانی رئیس جمهوری همچنین در خصوص انتخاب وزرای باقیمانده گفت:وزیران علوم تحقیقات و فناوری و نیرو در فرصت قانونی سه ماهه به مجلس شورای اسلامی معرفی می شوند.

امیری درخصوص معرفی وزرای باقی مانده به مجلس شورای اسلامی هم گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی از امروز به مدت یک هفته برای سرکشی به حوزه های انتخابیه می روند و باید تا دو هفته آینده که مجلس مجددا تشکیل می شود صبر کنیم.

وی اضافه کرد:بر اساس قانون اساسی رئیس جمهوری این اختیار را دارد وزارتخانه هایی که وزیر ندارند را با سرپرست اداره کند و الان هم دو وزارتخانه(علوم، تحقیقات و فناوری و نیرو) با سرپرست اداره می شوند.

معاون رئیس جمهوری یادآور شد:آیین نامه داخلی مجلس هم می گوید اگر به هر دلیلی وزارتخانه هایی وزیر نداشت رئیس جمهور می تواند برای آنها سرپرست تعییین کند.

امیری سقف زمانی پیش بینی شده در قانون اساسی برای اداره وزارتخانه های بدون وزیر توسط سرپرست را سه ماهه عنوان کرد و گفت:فعلا در همین فرجه قانونی قرار داریم. رئیس جهموری حتما دو وزیر را در فرجه قانونی معرفی خواهد کرد.

در نظام انتخاباتی ریاستی تضمین دموکراسی قوی‌تر است

معاون پارلمانی رئیس جمهوری در خصوص تغییر نظام سیاسی از سیستم ریاستی به پارلمانی هم گفت: در دنیا از جهت اشکال حقوقی چهار مدل ریاستی (آمریکا)، مدل نیمه ریاستی- نیمه پارلمانی(فرانسه)، هیئت مدیره ای (سوئیس) پارلمانی( انگلستان) وجود دارد.

وی اضافه کرد:در نظام ریاستی رئیس جمهوری با رای مستقیم مردم انتخاب می شود و در سیستم نیمه ریاستی هم رئیس جمهور با رای مستقیم مردم انتخاب می شود اما در مدل پارلمانی این پارلمان است که رئیس دولت را انتخاب می کند.

امیری یادآور شد: در کشور ما چون رئیس جمهوری با رای مستقیم مردم انتخاب می شود مدل ما پارلمانی نیست.

معاون پارلمانی رئیس جمهوری ادامه داد:اشکال حقوقی کشورها در قانون اساسی کشورها می آید و اگر بنا به تغییر اشکال حقوقی کشورها باشد باید قانون اساسی تغییر کند.

وی خاطرنشان کرد:ما معتقدیم در شرایط فعلی چون رئیس جمهوری با رای مستقیم مردم انتخاب می شود دموکراسی، رای مردم و دخالت مردم در سرنوشت سیاسی کشور بهتر و بیشتر تضمین شده است.

نجفی: برخی از مدیران آقای قالیباف، مدیران خوبی بودند

محمد علی نجفی شهردار تهران نیز در جمع خبرنگاران حضور یافت و در خصوص بدهی های شهرداری تهران گفت: حجم بدهی‌ها در حدی نیست که بتوان در کوتاه مدت آنها را کنترل کرد و حداقل بدهی‌ها در شهرداری تهران سی هزار میلیارد تومان است.

وی در خصوص تغییر مدیران در شهرداری گفت: نمی‌توان گفت که در هیچ دستگاهی از فردا هیچ کس را عوض نمی‌کنیم؛ چرا که این جریانی مستمر است و اگر عمر مدیریت مدیران ۴ سال باشد به این معنا است که هر سال ۲۵ درصد از مدیران باید تغییر کنند.

شهردار تهران از انتخاب مدیران رده بالای شهرداری از بدنه شهرداری خبرداد.

نجفی در پاسخ به سوالی در خصوص تغییر مدیران شهرداری با بیان اینکه برخی از مدیران زمان آقای قالیباف مدیران خوبی بودند و از لحاظ سیاسی نیز طرفدار آقای قالیباف نبودند، اظهارداشت: برنامه بنده برای انتخاب مدیران این خواهد بود که از بدنه شهرداری انتخاب شوند؛ چه اصلاح‌طلب چه غیر اصلاح طلب.

نجفی افزود: بزرگترین گلایه کارکنان شهرداری در دوره قبل این بود که مدیران رده بالا از بیرون شهرداری انتخاب می‌شدند.

خواندن 670 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395