چهارشنبه, 19 مهر 1396 ساعت 14:54

رشد قیمت دلار از نفس افتاد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

اطمینان بخشی مسئولان پولی و مالی کشور درباره مقطعی بودن رشد قیمت دلار از یک سو و نیز عبور از تقاضای هیجانی ایجاد شده ناشی از نااطمینانی از آینده مبادلات ارزی در صورت خروج آمریکا از برجام، سبب شد تا روند افزایشی قیمت دلار در بازار آزاد نه تنها کند بلکه نزولی شود.

در ابتدای هفته جاری، رسانه های آمریکایی اعلام کردند که به احتمال زیاد دولت ترامپ این هفته در گزارشی به کنگره پایبندی نبودن ایران به برجام را اعلام می کند؛ از سوی دیگر چند هفته پیش سخنگوی دولت از محقق نشدن پیش بینی درآمد حاصل از فروش نفت در بودجه امسال و احتمال وقوع کسری خبر داد و اعلام کرد که سعی می شود با صرفه جویی در منابع، این کسری جبران شود.
این تلنگر روانی کافی بود تا معامله گران فردایی بازار ارز دست به کار شوند که اثر آن در روند افزایش قیمت دلار در روزهای ابتدایی هفته دیده شد و حتی در روزهای دوشنبه و سه شنبه این هفته (17 و 18 مهر) میانگین قیمت فروش اسکناس دلار در طول روز بالای 40 هزار ریال باقی ماند.
با اوج گرفتن فعالیت معامله گران فردایی و سرپایی بازار ارز و به دلیل مقطعی و غیرمنطقی بودن افزایش قیمت ها، بانک مرکزی نیز ورود خود را به بازار تقویت کرد؛ برای نمونه در روز دوشنبه که قیمت دلار در محدوده 40 هزار و 410 ریال تثبیت شد، نرخ فروش اسکناس دلار آمریکا در صرافی های منتخب بانک مرکزی که ارز مورد نیاز بازار را تامین می کنند 39 هزار و 950 ریال بود.
دیروز نیز میانگین قیمت دلار در بازار آزاد 40 هزار و 240 ریال بود اما نرخ فروش اسکناس دلار آمریکا در صرافی های منتخب بانک مرکزی 39 هزار و 930 ریال رقم خورد.
شیوه بانک مرکزی در تامین اسکناس مورد نیاز بازار آزاد این است که ارزهای عمده را با نرخ هایی کمتر از بازار آزاد به 15 صرافی منتخب خود که بسیاری از آنها به بانک های بزرگ کشور وابسته هستند، می فروشد و خرده فروشان می توانند به طور روزانه تا سقف سالیانه پنج هزار دلار برای اشخاص حقیقی و 100 هزار دلار برای اشخاص حقوقی ارز خریداری کنند. 
به همین دلیل افزایش روانی قیمت ها سبب شد تا برخی از معامله گران بازار ارز که به گفته مسئولان بانک مرکزی در اصناف دیگر مشغول فعالیت هستند اما در زمان بروز نوسان ها، وارد بازار می شوند، بار دیگر پشت صرافی های بانکی صف بکشند تا دلار ارزانتر بخرند و گرانتر بفروشند.
با این همه نگاهی به تحولات قیمت دلار از دیروز تا به ظهر امروز (چهارشنبه) نشان می دهد که نرخ دلار آرام روند نزولی خود را طی می کند؛ میانگین قیمت این ارز عمده که در روز دوشنبه 40 هزار و 410 ریال بود، دیروز به 40 هزار و 240 ریال کاهش یافت و تا ظهر امروز نیز به 40 هزار و 220 ریال بسنده کرده است.
آغاز این روند نزولی را می توان در عبور از تقاضای هیجانی ایجاد شده، رسیدن به روزهای پایانی هفته و نیز اطمینان بخشی دولتمردان به مردم در زمینه صیانت از ارزش پول ملی جست و جو کرد.
نوبخت: دولت مخالف کاهش ارزش پول ملی است
محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت دیروز این ادعا که دولت برای جبران کسری بودجه در افزایش نرخ دلار و سکه مشارکت دارد را رد کرد و گفت: دولت با کاهش ارزش ریال در برابر دلار به صورت غیر منطقی مخالف بوده و سیاست دولت مدیریت نرخ ارز شناور است.
وی ادامه داد: دولت از تضعیف پول ملی متضرر می شود زیرا اگر قیمت یک دلار چند تومان افزایش پیدا کند، از نظر روانی بر قیمت کالاهای دیگر تاثیر می گذارد که ما مخالف این اتفاق هستیم.
سخنگوی دولت با بیان اینکه این تهمت به دولت است، اظهار کرد: رییس جمهوری نسبت به افزایش قیمت دلار و پول ملی حساس هستند و در جلسات این موضوعات را بصورت جدی دنبال می کنند.
نوبخت خواستار آن شد که رسانه ها تشنج آفرینی های ترامپ در آمریکا را به مسایل داخلی ایران پیوند نزنند زیرا در زمانی که هنوز تحریم ها پابرجا بود و برجام اجرایی نشده بود، دولت یازدهم توانست نوسان های بازار ارز و تورم را مهار کند.
سخنگوی دولت تصریح کرد: ممکن است تا پایان هفته ترامپ حرف هایی بزند اما نباید باعث آشفتگی بازار شود و بازار را تحت تاثیر این ناآرامی قرار دهیم.
سیف: سخنان ترامپ اثر بلندمدت در بازار ارز ندارد
از سوی دیگر ولی اله سیف رییس کل بانک مرکزی ایران در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا درباره تحولات اخیر در بازار ارز گفت: ارزهای مختلف در دنیا نوساناتی دارند و چیز عجیبی نیست و حتی قوی ترین ارزها هم دچار نوسان نرخ برابری با ارزهای دیگر می شوند.
رییس کل بانک مرکزی ایران بیان کرد: واقعیت های اقتصادی در هر کشوری شرایطی را اقتضا می کند و چیزی نیست که بشود با دستور آن را در یک شرایط خاص و ثابت نگه داشت.
وی اظهار کرد: اصولا این برابری و متعادل بودن بازار ارزی در فضاهایی باثبات و قابل اتکا باقی می ماند که شرایط بر مبنای واقعیت ها باشد و عرضه و تقاضا نرخ را تعیین کند.
سیف اضافه کرد: بانک مرکزی نسبت به نوسان نرخ ارز بی تفاوت نیست و وظیفه دارد که از نوسانات هیجانی بازار ارز جلوگیری کند و اگر بانک مرکزی مداخله کند، ممکن است به شکل موقت بشود بازار را کنترل کرد، اما شرایط باز به همان شرایط قبل برمی گردد و این امر بازار را از پیش بینی پذیر شدن خارج می کند.
وی ادامه داد: اگر بانک مرکزی وظیفه اش را درست انجام دهد، اخبار هیجانی تاثیری در بازار ایجاد نمی کند و باید سعی کنیم که این فضا را ایجاد کنیم.
رییس کل بانک مرکزی ایران با کم اثر دانستن آثار سخنان ترامپ در بازار ارز تاکید کرد: اوج تاثیر حرف های ترامپ در امور بانکی آثار هیجانی است که ممکن است در بازار ارز ایجاد شود ولی این اثرات بلندمدت نخواهد بود و در هیچ اقتصادی این گونه حرف ها نمی تواند اثرات بلند مدت بگذارد و همه این حرف ها اثرات موقت دارد.
وی افزود: به دلیل شفافیتی که در بازار وجود دارد، شاید حرف های خاص اصلا اثری هم نداشته باشد و اگر اثری هم داشته باشد، موقت و زودگذر خواهد بود و نباید فعالان حاضر در بازار تحت تاثیر این هیجانات قرار گیرند.
وی اظهار کرد: طی پنج سال گذشته در کشور ما نمونه های بارزی از این آثار موقت را داشتیبم که نوسانات کوچک ایجاد شده ولی بلافاصله تبدیل به وضعیت باثبات شد.

منبع: ایرنا

خواندن 609 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395