پنج شنبه, 20 مهر 1396 ساعت 00:12

دل به گلخانه ها خوش نکنیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ویدا بغدادی

فعالیت گلخانه ای به اقداماتی می گویند که با ایجاد شرایط مصنوعی مستقل از فضای عمومی یک منطقه محصولات خاصی را تولید و پرورش دهند.

اصولاً گلخانه ها با دیوار های شیشه ای از محیط بیرونی جدا می شوند و با درجه حرارت، نور و رطوبت ویژه برای تولید یک محصول تنظیم می شوند که از این طریق ممکن است بتوانیم میوه جات و گل های استوایی را در قطب جنوب و یا محصولات قطبی را در خط استوا عمل آوری کنیم و طبیعتاً می توانید حدس بزنید که این اقدامات پر هزینه تر از شرایط عادی خواهد بود.

نکته ای که اینجا قابل توجه است این است که موفقیت های گلخانه ای به هیچ وجه به طور عادی در محیط اطراف آن قابل تکرار و استمرار نیست.

بنابراین شاید برای موارد خاص و استثنایی بتوان به آن تکیه کرد اما نمی توان به نهادینه و استمرار آن در فضای کلی یک منطقه دل بست.

روز سه شنبه تیم ملی فوتبال نوجوانان ما در جام جهانی نوجوانان توانست با چهار گل تیم ملی فوتبال نوجوانان آلمان را شکست دهد کما اینکه در بسیاری از المپیاد های علمی جوانان خوش فکر ما مدال هایی بیش از کشور های توسعه یافته به دست می آورند اما همه این پیروزی ها از مختصات گلخانه ای برخوردار است و به طور استثنایی و با هزینه های بالا حاصل می گردد اما باتوجه به اینکه شرایط عمومی مادر فوتبال و شرایط جوانان ما در رشد و توسعه علمی از ساز و کار های پایدار، علمی و سنجیده برخوردار نیست مطمئناً نمی توان تصور کرد که 6 سال دیگر تیم ملی فوتبال بزرگ سال ما بتواند تیم ملی فوتبال آلمان را شکست دهد و مطمئناً رشد علمی و تکنولوژیک ما نخواهد توانست در آینده با کشور های پیشرفته هم آوردی کند.

مطمئناً نمی توان انکار کرد که این محصولات گلخانه ای نشان از وجود استعداد های قابل اعتنا در نسل جوان و نوجوان ما است اما بی برنامگی و ضعف در ساماندهی و بهره برداری برنامه ریزی شده از این توانمندی ها نتایج بلند مدت را ضعیف و غیر قابل قبول می سازد.

بنابراین به جای کشت های گلخانه ای باید انرژی و همت خود را به اصلاح ساختار ها و بهبود روز ها برای بهره برداری از استعداد های قوی و نظیر کشور مسرور کنیم درغیر این صورت مانند تیم ملی فوتبال کره شمالی در جام جهانی 1966 فقط 22 بازیکن استثنایی خواهیم داشت که تیم ملی پرتقال را هم شکست دهد اما بعد از آن به تیم درجه 2 آسیایی تبدیل شود.

شاید یکی از رموز مهاجرت جوانان نابغه ما در طول سال های اخیر در همین غفلت از روند های عمومی باشد.

خواندن 1050 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395