پنج شنبه, 20 مهر 1396 ساعت 09:52

برنامه‌ريزی برای احيای ۱۳۵۰ محله هدف در طول برنامه ششم

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصر اقتصاد: سرپرست شركت عمران و بهسازی شهری ايران گفت: میانگین برنامه‌ای كه هم‌اكنون برای بهسازی و بازسازی ۱۳۵۰ محله در طول برنامه ششم داریم بالای ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد كه قرار هم نیست این اعتبار دولت ملی و حتی دولت محلی تامین كند بلكه این یك جریان سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است كه توسط كنشگران، ساكنان و مردم محلات با كمك دولت ملی و محلی انجام خواهد شد.

هوشنگ عشایری روز گذشته  در هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسكن در گفتگو با خبرنگاران در مورد امكان بهسازی و بازسازی سالانه ۲۷۰ محله در كشور گفت: براساس مصوبه و قانون برنامه ششم به منظور بهسازی و بازسازی محلات هدف هم دولت ملی و هم دولت محلی یعنی وزارتخانه‌های وزارت راه وشهرسازی، كشور و وزارتخانه‌های عضو ستاد ملی بازآفرینی و هچنین شهرداری‌ها به بازسازی و بهسازی سالانه ۲۷۰ محله برای رساندن آن‌ها به میانگین زندگی متوسط شهری ورود پیدا می‌كند.

عشایری ادامه داد: بدین معنا اگر در شهر تهران میانگین سرانه فضای سبز، پارك محلی و به طور كلی خدمات عمومی شهر سرانه A دارد برای محله مورد هدف تلاش دارد تا به نقطه A برسد. اینكه بگوییم سالیانه ۲۷۰ محله را بازسازی می‌كنیم و سراغ محله دیگری می‌رویم امری محال است. به این دلیل كه بهسازی و نوسازی هر محله بین ۱۰ تا ۱۲ سال زمان می‌برد تا به كیفیت میانگین تایید شده دست یابد.

سرپرست شركت عمران و بهسازی شهری  افزود: ما سالیانه به بهسازی و نوسازی ۲۷۰ محله ورود می‌كنیم و این بدین مفهوم نیست كه در پایان سال از آن محله خارج می‌شویم. بلكه در مدت زمان ۱۲ ساله و طی برنامه ششم و هفتم توسعه اولین ۲۷۰ محله به اتمام خواهد رسید.

وی تصریح كرد: معتقدیم از ۲۷۰۰ محله در ۲ دوره برنامه ششم و هفتم ۱۳۵۰ محله توسط دولت فعلی، محلی، ساكنان و بخش خصوصی و دخیلان با طی مدت زمان ۱۲ ساله به اتمام خواهند رسید. طبیعتا تا پایان برنامه هفتم توسعه به ۲۷۰۰ محله ورود پیدا می‌كنیم.

این مقام مسئول گفت: میانگین برنامه‌ای كه هم‌اكنون برای بهسازی و بازسازی ۱۳۵۰ محله در طول برنامه ششم داریم بالای ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد كه قرار هم نیست این اعتبار دولت ملی و حتی دولت محلی تامین كند بلكه این یك جریان سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است كه توسط كنشگران، ساكنان و مردم محلات با كمك دولت ملی و محلی انجام خواهد شد.

عشایری ادامه داد: در راستای ۳ هدف سخت‌افزاری كه شامل نوسازی، بهسازی و مقاوم‌سازی مسكن، ارتقای خدمات زیربنایی و ارتقای خدمات روبنایی است كه از این ۳ وظیفه خدمات زیربنایی و روبنایی وظیفه دولت ملی و محلی است و نوسازی و بهسازی مسكن منتد از تسهیلاتی است كه دولت ملی می‌گیرد و همچنین منتد از تشویق‌هایی كه به دولت محلی می‌دهد تا بخش خصوصی سرمایه‌گذاران و توسعه‌گذران به نوسازی و بهسازی مسكن ورود كنند.

وی تصریح كرد: برای آنكه تحقق‌پذیری در حوزه كالبدی اتفاق بیفتد باید توسعه‌گران، كنشگران، ساكنان، مالكان، خیرین مشاركت داشته باشند و بدین ترتیب نهادهای نرم‌افزاری  شكل بگیرد زیرا ما معتقدیم تحقق‌پذیری اهداف فوق با همكاری و مشاركت به نتیجه می‌رسد.

خواندن 648 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395