شنبه, 22 مهر 1396 ساعت 09:38

ژاپن پیشنویس یک قطعنامه ضد تسلیحات هسته ای ارائه کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: ژاپن پیشنویس قطعنامه ای را به سازمان ملل متحد ارایه کرده است که در آن خواهان امحا تسلیحات هسته ای شده است. اما مفاد این قطعنامه به پیمان منع تسلیحات هسته ای که در ماه جولای، توسط این سازمان تصویب شد اشاره ای نمی کند.

به گزارش NHK، ژاپن تنها کشور جهان که مورد بمباران اتمی قرار گرفته است این پیشنویس را به کمیسیون خلع سلاح سازمان ملل متحد ارایه کرد. در این پیشنویس بر ضرورت یک رویکرد واقعی جهت دستیابی به نابودی تسلیحات هسته ای تاکید شده است که ظاهرا این واقعیت را در نظر می گیرد که قدرت های هسته ای و کشورهایی همچون ژاپن که تحت حمایت چتر هسته ای ايالات متحده آمریکا هستند، عضو پیمان ضد تسلیحات هسته ای نمى باشند.

این پیشنویس خواهان برقراری مجدد اعتماد و تقویت همکاری بین تمامی کشورها به منظور دستیابی به پیشرفت پایدار در تلاش ها در مسیر خلع سلاح هسته ای و عدم گسترش تسلیحات هسته ای است.

این پیشنویش همچنین از تمامی کشورها می خواهد تا قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد مرتبط با برنامه های هسته ای و موشکی کره شمالی را کاملا اجرا کنند.

بعضی از مقامات دولت ژاپن انتظار دارند کشورهایی که از ژاپن خواسته بودند تا این پیمان را امضا کند با این پیشنویس مخالفت کنند.

دولت ژاپن تلاش خواهد کرد تا به منظور تصویب این پیشنویس درمجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه دسامبر، حمایت کشورهای دیگر را جلب کند.

ژاپن از سال ۱۹۹۴ تاکنون، هر ساله پیشنویش قطعنامه های مشابهی را به این کمیسیون سازمان ملل متحد ارایه کرده است.

از سوی دیگر بازماندگان بمباران اتمی ژاپن خواهان پیوستن این کشور به پیمان منع تسلیحات هسته ای شدند

بازماندگان بمباران های اتمی سال ۱۹۴۵ ژاپن بیانیه ای را منتشر کردند و در آن از دولت خواستند تا به پیمان منع تسلیحات هسته ای که در ماه ژوئیه توسط سازمان ملل متحد به تصویب رسید، ملحق شود.

نشست دو روزه «نیهون هیدانکیو» (Nihon Hidankyo)  یا کنفدراسیون سازمان های رنجدیدگان بمباران های اتمی و هیدروژنی ژاپن روز پنجشنبه، در توکیو خاتمه یافت. حدود ۸۰ تن از ۲۹ استان از جمله هیروشیما و ناگازاکی در این نشست حضور یافتند.

شرکت کنندگان اتفاق نظر داشتند که نسبت به مخالفت دولت ژاپن با این پیمان، در حالیکه تنها کشوری است که بمباران اتمی را تجربه کرده است، خشمگین هستند.

برخی از اعضا گفتند ضرورت دارد که بازماندگان بمباران های اتمی فعالانه از کودکان و نوه های خود بخواهند تا به تلاش هایشان برای مبارزه با تسلیحات هسته ای ملحق شوند. در حال حاضر تعداد بازماندگانی که در این گونه فعالیت ها مشارکت دارند رو به کاهش است

اعضای دیگر نیز گفتند که بازماندگان بمباران های اتمی باید با گروه های دیگر، مانند سازمان غیر دولتی «کارزار بین المللی نابودی تسلیحات هسته ای» (ICAN) همکاری بیشتری داشته باشند. این سازمان امسال، موفق به دریافت جایزه صلح نوبل شد.

«نیهون هیدانکیو» قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ ميلادى، صدها میلیون امضا در سراسر جهان جمع آوری نماید تا همه کشورها از جمله ژاپن را وادار کند تا این پیمان را امضا کنند.

 

خواندن 627 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395