شنبه, 29 مهر 1396 ساعت 19:18

دعوت سازمان ملل و فرانسه از بغداد و اربیل برای خویشتنداری و توقف تنش‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دبیرکل سازمان ملل بغداد و اربیل را به برداشتن گام‌هایی عملی برای توقف تنش‌ها و حل مشکلات موجود در چارچوب قانون اساسی دعوت کرد. پاریس نیز بغداد را به خویشتن‌داری و رعایت تمامی حقوق شهروندان کرد در استان کرکوک دعوت کرد.

به نقل از سایت شبکه تلویزیونی سومریه نیوز عراق، فرحان حق، معاون سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در جمع خبرنگاران در مقر این سازمان در شهر نیویورک گفت: آقای دبیرکل از دولت فدرال عراق و اربیل می‌خواهد گام‌هایی عملی در راستای توقف تنش‌ها و ممانعت از بالا گرفتن درگیری‌ها و نیز حل مشکلات موجود میان‌شان در چارچوب قانون اساسی اتخاذ کنند.

فرحان حق درباره شرایط انسانی غیرنظامی‌ها در منطقه گفت: کمیساریای امور پناهجویان سازمان ملل و همپیمانانش در عراق غذا، آب و پناهگاه‌هایی را به خانواده‌هایی که طی چند روز اخیر در اقدامی پیش‌دستانه از ترس وقوع درگیری‌های نظامی گسترده از استان کرکوک و دیگر مناطق مورد اختلاف گریخته‌اند، ارائه می‌دهند.

فرحان در پایان بدون اشاره به آمار و ارقام خانواده‌هایی که از کرکوک آواره شده‌اند، ادامه داد: بر این باوریم که اکثر این خانواده‌ها طی روزهای آتی به خانه‌های خود باز خواهند گشت اما احتمالا برخی خانواده‌ها همچنان در این پناهگاه‌ها بمانند.

اگنس روماته، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز در گفتگویی مطبوعاتی دولت فدرال عراق را به خویشتن‌داری و رعایت حقوق کردها به شکلی کامل دعوت کرد.

وی همچنین تاکید کرد، کردها نیز باید گفتگو با بغداد در چارچوب قانون اساسی عراق را بپذیرند.

در حال حاضر نیروهای عراقی در تلاش هستند کنترل مناطق خارج از اقلیم کردستان را که پیشمرگ‌های کرد در جریان مبارزه با داعش آنها را به دست گرفته و از آنها خارج نشده‌اند را پس بگیرند.

به گفته برخی مسئولان کرد، با ورود نیروهای عراقی به استان کرکوک ده‌ها هزار نیروی کرد از دو شهر کرکوک و طوزخورماتو به شهرهای اربیل و سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق گریختند.

منبع: ایسنا

خواندن 423 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395