یکشنبه, 30 مهر 1396 ساعت 00:11

تفاوت حمایت از صادرات و صادرکننده

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

در برخی موارد دچار خلط مطلب شده با جابجای کوچکی در کلمات به مسیر خطا می رویم و یک از مثالهای ملموس این اشتباه در اقتصاد ایران حمایت از تعدادی معدودی فعال به جای خود فعل است.

صادرات به عنوان یک فعل اقتصادی مفید مورد تائید است و همه بر ضرورت توسعه آن اتفاق نظر دارند ولی زمانی که نگاهی به فرایند سیاستهای اتخاذی می اندازیم متوجه می شویم انچه مورد حمایت قرار میگیرد، صادر کننده است به عبارتی ساده تر همانطور که گفته شد به جای حمایت از فعل به سراغ فاعل رفته ایم.

نتیجه این خلط مطلب تشکیل یک طبقه خاص به عنوان صادر کننده است. طبقه ای شکل گرفته در یک دایره محدود که ورود به آن آسان نیست گروهی که مورد حمایت هستند و تشویق می شوند اما در کنار این گروه شاهد مسیرهای سنگلاخی هستیم که پیش روی دیگر فعالین اقتصادی قراردارد تا بتوانند کالای خود را در آنسوی مرزها عرضه کنند.

این در حالی است که در همین دایره بسته شاهد صدورکالاهایی هستیم که به دلیل کیفیت پایین، اعتبار نام ایران و کالای ایرانی را زیر سئوال می برد و هیچ کس نیز پاسخگو نیست.

اتاق بازرگانی در حالی مرثیه از دست رفتن بازار عراق را به دلیل صدور کالاهای سر می دهد، خود کارتهای بازرگانی صادر می کند که به بنجل فروشان اجازه صادرات می دهد و دستگاههای دولتی هم در حالی که شاهد این اتفاق هستند در نهایت چون همین بنجل فروشی ارقام عملکردهایشان را چاق نشان میدهد در مقابلش سکوت می کنند و... بسیاری تبعات دیگر که می توان برای وضعیت فعلی برشمرد.

این در حالی است که فعل صادرات حمایت و تسهیل شود، آنهم به گونه ای که هر تولید کننده کالا و خدماتی در صورتی که توان رقابت در بازارهای خارجی را دارد بدون مانع به این بازارها راهنمایی شود و در مقابل کالاهایی که در قواره بازارهای جهانی نیستند از گردونه حذف شوند و یا حداقل اجازه صادرات پیدا نکنند ولی تا زمانی که تمرکز بر عبارت حمایت از صادرکننده است این اتفاق نخواهد افتاد و در بهترین حالت شاهد شکل گیری طبقه آقازاده های صادراتی آنهم نه برای کالاهای واقعی که خام فروشی خواهیم بود.

بد نیست عبارت رئیس اتاق بازرگانی را بارها برای خود تکرار کنیم: "سهم ایران از صادرات غیر نفتی در جهان 24 صدم درصد است". و از خود بپرسیم آیا بعد از اینهمه سال حمایت و تشویق و تزریق نقدینگی چرا اینجا ایستاده ایم؟

خواندن 596 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395