یکشنبه, 07 آبان 1396 ساعت 13:36

صالحی: بند تی برجام مشمول بازرسی خاصی نمی‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس سازمان انرژی اتمی ایران پس از دیدار یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد: بند تی مشمول بازرسی خاصی نیست و تعهدات داوطلبانه ای است که ایران هم همیشه به آن متعهد است‌.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه دیدار خود با آمانو در جمع خبرنگاران افزود:راجع به بند تی همیشه صحبت شده و این موضوع روشنی است و آقای عراقچی هم مواضع ایران را به آژانس بیان کرده است.
وی در خصوص اظهارات مقامات روس پیرامون بند تی گفت: وقتی این بند تدوین می شد، ملاحظات دیده شده و توافقات انجام شده بود و مانند هر بند دیگری که در برجام است طرف مقابل می خواهد بر اساس خواست خود آن را تفسیر کند مثلا می گوید غروب آفتاب را قبول نداریم و مشکلات دیگری هم دارد.
به گزارش ایرنا، در بند T آمده است: «فعالیت‌هایی که می‌تواند در طراحی و توسعه یک وسیله انفجاری هسته‌ای نقش داشته باشند» ممنوع شده‌اند. این فعالیت‌ها طبق متن توافق هسته‌ای موارد ذیل را شامل می‌شوند:
طراحی، توسعه، ساخت، دستیابی و یا استفاده از مدل های کامپیوتری برای شبیه سازی وسایل انفجاری هسته‌ای.
طراحی، توسعه، ساخت، دستیابی و یا استفاده از چاشنی‌های انفجاری چند نقطه که برای توسعه یک وسیله انفجاری هسته‌ای مناسب هستند مگر این که مقاصد غیر هسته‌ای بودن آن توسط کمیسیون مشترک تایید شده باشد و موضوع پایش باشد.
طراحی، توسعه، ساخت، دستیابی و یا استفاده از سیستم‌های تشخیص انفجار (دوربین‌های Streak ، دوربین‌های سرعت بالا یا دوربین‌های Flash x-ray) مناسب برای توسعه تجهیزات انفجار هسته‌‌ای مگر اینکه مقاصد غیر هسته‌ای بودن آن توسط کمیسیون مشترک تایید شده باشد و موضوع پایش باشد.
طراحی، توسعه، ساخت، دستیابی و یا استفاده از چشمه­‌های نوترونی هدایت کننده انفجارات یا مواد خاص برای چشمه‌های نترونی هدایت کننده انفجارات.
آمانو درخواست بازرسی جدید نداشت
رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که آیا آمانو درخواست جدیدی برای بازرسی از سایتهای ایران ارایه کرده است، گفت: ایشان درخواستی در این زمینه ندارند.
سفر آمانو به درخواست خود او انجام شده است
صالحی در این نشست خبری مشترک با آمانو گفت: این برای چندمین بار است که آقای آمانو به ایران سفر می کند و این سفر به طور خاص و به خواست خودشان انجام شده است.
وی ادامه داد با توجه به اهمیت موضوع برجام و شرایطی که برجام در آن است و با توجه به مسائلی که در آمریکا اتفاق می افتد و رییس جمهوری آمریکا با اقدامات و صحبت هایی که می کند و مواضعی که گرفته شرایط حساسی بوجود آورده است ، در چنین وضعیتی آقای آمانو به سهم خود علاقه مند است در این خصوص نقش آفرینی کند.
صالحی ادامه داد: امروز در این دیدار صحبت های خوبی درباره همکاری های سازمان انرژی اتمی و آژانس انرژی اتمی انجام شد و ما از این که آژانس تا امروز توانسته بصورت مستقل، هشت بار گزارش ارائه دهد و بر آن التزام ایران به تعهداتش بسیار صریح تاکید کند، اعلام رضایت کردیم.
وی خاطرنشان کرد: این موضوع گیری ها رضایت کشورمان را فراهم کرده و ما امیدواریم آژانس همچنان به این رویه ادامه دهد، بخصوص در حال حاضر که آژانس در شرایط سختی قرار دارد وفشارهای زیادی را تحمل می کند.
رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد ما از آقای آمانو خواستیم کما فی السابق و بر اساس آنچه مسئولیت آژانس است بدون جانبداری و همانطور که در سوگندنامه آژانس برای مدیرکل آمده است به صورت کاملا مستقل نظرات فنی خود را ارائه دهد.
وی اظهار داشت: امروز صحبت های خوبی شد و در حال حاضر هم ایشان عازم ملاقاتی با رییس جمهور محترم آقای روحانی هستند و مسائل جدی تر در آنجا بحث خواهد شد.
صالحی افزود: ایشان در این دیدار گزارشی ارائه خواهد کرد و آقای رییس جمهور هم مسائلی را مطرح خواهند کرد.
به گفته صالحی آقای آمانو ملاقاتی را هم با آقای ظریف خواهند داشت.
معاون رییس جمهوری یادآور شد: سفر ایشان در چنین برهه حساسی پیام خاصی به همراه دارد و نقش آفرینی آژانس در این سفر کاملا روشن و مشخص است. ایشان عزمشان را جزم کردند تا در خصوص موضوعاتی که مطرح شده بتوانند به سهم خود تلاش کنند.
صالحی همچنین با اشاره به سفر آمانو به فرانسه و دیدار با رییس جمهوری این کشور اظهار داشت: ایشان بحث هایی که با رییس جمهوری فرانسه داشتند ما را در جریان آن قرار دادند و گفتند که صحبت های مثبتی مطرح شد و تلاش فرانسه ادامه برجام و پایداری آن است و در عین حال خواستند آژانس نقش خود را به طور جدی تر ایفا کند.
چیزی به نام بازدید از مراکز نظامی نداریم
رییس سازمان انرژی اتمی در بخشی از اظهاراتش تصریح کرد ما چیزی به نام بازدید از مراکز نظامی نه در قرارداد پادمانی و نه در پروتکل الحاقی و نه در مفاد برجام نداریم لذا بیخود در باره آن صحبت نکنیم و فضا و میدانی برای این صحبت ها فراهم نکنیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بودجه خوبی برای طرح توسعه پیشران های هسته ای اختصاص داده شده است، از مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه تشکر کرد و اظهار داشت: در تماس هایی که با سازمان برنامه داشتیم آن ها آمادگی خود را برای تامین بودجه اعلام کردند.
معاون رییس جمهوری با بیان اینکه مسئولیت این طرح طبق فرمانی که رییس جمهوری صادر کردند، با سازمان انرژی اتمی است، افزود: این طرح بحث تحقیقاتی دراز مدت است و ما تاکنون دو گزارش به مسئولین مافوق ارائه کرده ایم.
به گفته صالحی 'خوشبختانه گروه فنی تشکیل شده و زیرساخت های فنی هم آماده می شود و کار به خوبی پیش می رود'.
رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه این کار، کار بسیار پیچیده و غامضی است، اظهار داشت پیش بینی ما این است که اگر بودجه لازم تامین شود و ما با این شدت جلو برویم این طرح بین 10 و 15 سال طول می کشد.
پل های پشت سر را خراب نکردیم
وی در بخش دیگر از اظهارات خود گفت: همانطور که بارها قبلا عرض کردیم وقتی وارد مذاکره شدیم با هوشمندی وارد مذاکره شدیم و پیش بینی اتقافات عدم پایبندی را هم می کردیم بنابراین علاوه براینکه پل های پشت سر را خراب نکردیم، پل های جدید هم ساختیم ولی هیچ وقت نمی خواهیم از این پل ها استفاده کنیم چون که برجام را برای کشورمان ، منطقه و جامعه بین المللی مهم می دانیم. 
وی تصریح کرد: ما دلمان نمی خواهد برجام به هم بخورد و به ضرورت بخواهیم از این پلهای پشت سر استفاده کنیم ولی این را بارها گفتیم و مقام معظم رهبری هم یک بار فرمودند اگر آنها بد عهدی کنند و بخواهند برجام را به هم بزنند ما ظرف یک سال ونیم می توانیم به توان 100 هزار سو برسیم و این یعنی توانمندی بالقوه ای که وجود دارد.
معاون رئیس جمهوری اظهارداشت: ما علاقمندیم برجام همچنان ادامه یابد و طرفهای مقابل متعهد به تعهدات خود باشند و ضرورتی نداشته باشد از سناریوهای مختلفی که اندیشیده شده برای وقتی که برجام به هم بخورد ،استفاده کنیم.
صالحی ادامه داد:متاسفم برخی رسانه های داخل همنوا با برخی رسانه های خارجی شدند . من گفتم ما ظرف چهار روز در فردو می توانیم بیست درصد تولید کنیم برخی دوستان می گویند فردو شده سالن بسکتبال و فوتبال. در همین فردو می توانیم ظرف چهار روز غنی سازی بیست درصد را آغاز کنیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت:من امیدوارم که عزیزان رسانه های داخلی حداقل با پیامی که یک مسئول در داخل می گوید همراه باشند و با تشکیک به این موضوع نگاه نکنند که با طرف خارجی همنوا باشد.
وی یادآور شد: درست مثل بیست درصد که خدا توفیق داد آن موقع مهم من مسئول بودم. وقتی گفتیم ما بیست درصد را آغاز می کنیم باز همین حرفها زده شد که این ها بلوف است ؛ الان دیدید راکتور تهران با بیست درصد خودمان اداره می شود. ما حرفی را که می زنیم عمل می کنیم.
صالحی تصریح کرد:می دانیم به عنوان مسئول نباید حرفی بزنیم که بدون پشتوانه باشد به هر حال اعتبار جمهوری اسلامی مطرح است و یک مسئول در جمهوری اسلامی نمی تواند حرف بدون پشتوانه بزند.
رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد:آنچه در بعد فنی عرض می کنم یقین داشته باشید کاملا درست است ما در فردو می توانیم در چهار روز بیست درصد را تولید کنیم اما نمی خواهیم این کار را بکنیم و می خواهیم برجام ادامه پیدا کند استحکام آن برقرار باشد و سعی نشود برجام را بهم بزنند.
رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین گفت:اگر برجام به هم بخورد عواقب غیر قابل توصیف به همراه خواهد داشت ، ان پی تی زیر سوال می رود کسی هم نمی تواند به تعهدات بین المللی پایبند باشد.

منبع: ایرنا

خواندن 866 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395