دوشنبه, 15 آبان 1396 ساعت 09:35

تحقق 134درصدی اهداف اقتصاد مقاومتی مناطق آزاد در هفت ماهه امسال

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اعلام کرد 134درصد اهداف تعیین شده این مناطق برای اقتصاد مقاومتی و رشد 30درصدی صادرات و بازصادرات در هفت ماهه امسال تحقق یافت.

به گزارش یکشنبه تارنمای مناطق آزاد، «مهدی بازارگان» افزود: طبق برنامه ابلاغی از سوی ستاد اقتصاد مقاومتی، مقرر شده بود 58 درصد اهداف کمی کل سال 1396 در این دوره هفت ماهه تحقق یابد؛ حال آنکه به صورت میانگین 69 درصد همه اهداف محقق شد.
**استقرار شرکت های دانش بنیان و فناور
بازارگان از رشد قابل توجه استقرار شرکت های دانش بنیان در این بازه زمانی خبر داد و افزود: استقرار این شرکت ها در هفت ماهه امسال نسبت به عملکرد تا پایان سال 1395، حدود 31 درصد رشد را نشان می دهد که این رقم فراتر از هدف 20 درصدی برنامه ابلاغ شده است.
به گفته وی، پارسال با اضافه شدن 90 واحد دانش بنیان، شمار شرکت های تاسیس شده در این مناطق به 200 مورد رسید. برای امسال تاسیس 40 شرکت دانش بنیان و فناور جدید تعیین شده بود که سهم هفت ماهه، 22 شرکت بود. 
وی ادامه داد: عملکرد هفت ماهه نشان می دهد 62 شرکت دانش بنیان یعنی سه برابر تعداد هدفگذاری شده، در مناطق آزاد جذب شد و مجموع واحدهای دانش بنیان و فناور مستقر در مناطق آزاد به 262 واحد افزایش یافت.
این مسوول اضافه کرد: انتظار می رود مناطق آزاد در این بخش تا پایان سال نسبت به کل هدف تعیین شده، عملکردی 200 درصدی را تجربه کنند.
**افزایش صادرات
بازارگان گفت: مناطق آزاد در صادرات و بازصادرات تا پایان مهرماه توانستند از رشد 30 درصدی عبور کنند و پیش بینی ها نشان می دهد در پایان سال مجموع صادرات و بازصادرات نسبت به کل هدف سال بیش از اهداف ابلاغی محقق شود.
به گفته وی، عملکرد صادرات و بازصادرات این مناطق پارسال 814 میلیون دلار بود که امسال بیش از یک میلیارد دلار هدفگذاری شده است. 
وی ادامه داد: رقم هدفگذاری شده در هفت ماهه صادرات 512 میلیون دلاری بود و عملکرد این مناطق نشان می دهد حدود 523 میلیون دلار در این دوره زمانی محقق شده است.
به گفته بازارگان، پیش بینی می شود تا پایان امسال، مناطق آزاد در صادرات و صادرات مجدد به هدف یک میلیارد دلاری دست یابند.
**افزایش صادرات به کشورهای همسایه
معاون تولید، صادرات و فناوری شورایعالی مناطق آزاد درباره افزایش مبادلات با کشورهای همسایه با رویکرد افزایش صادرات طرف ایرانی گفت: پارسال این مناطق به کشورهای حوزه تاثیر خود 219میلیون دلار کالا و خدمات صادر کردند (از سرجمع صادرات و بازصادرات)، در حالی که رقم هدفگذاری شده در این مناطق برای امسال 264 میلیون دلار است.
وی ادامه داد: تا پایان مهرماه دستیابی به 141 میلیون دلار پیش بینی شده بود اما مناطق آزاد در این بازه 154 میلیون دلار کالا و خدمات با کشورهای حوزه تاثیر مبادله کردند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 34 درصد رشد را نشان می دهد.
**افزایش گردشگر خارجی
بازرگان به رشد 34 درصدی حضور گردشگر خارجی در مناطق آزاد کشور در سال 1396 اشاره کرد و افزود: پارسال بیش از 39 هزار گردشگر خارجی با دستکم اقامت یک شب، از این مناطق دیدن کردند و رقم هدفگذاری شده امسال با رشد 10درصد بیش از 43 هزار نفر و تا پایان مهرماه، 23 هزار نفر تعیین شده بود.
وی ادامه داد: در هفت ماهه امسال بیش از 28 هزار گردشگر خارجی در مناطق آزاد اقامت داشته اند و 34 درصد رشد را نسبت به مدت مشابه پارسال نشان می دهد. بر این اساس، بیش از 65 درصد اهداف کل سال تا پایان مهرماه محقق شد.
**برگزاری نمایشگاه های ارائه محصولات و توانمندی ها
معاون تولید، صادرات و فناوری شورایعالی مناطق آزاد از برگزاری 44 نمایشگاه تخصصی تا پایان مهرماه امسال در مناطق آزاد کشور خبر داد و گفت: پارسال 61 نمایشگاه در مناطق آزاد شد که بر اساس هدفگذاری های تعیین شده باید تا پایان امسال به 76 نمایشگاه برسد.
وی شمار برگزاری نمایشگاه هدفگذاری شده در بازه هفت ماهه امسال را 38 نمایشگاه ذکر کرد و افزود: گزارش عملکرد مناطق نشان می دهد 44 نمایشگاه در این مدت برگزار شده که در مقایسه با نیمه نخست پارسال (18 نمایشگاه)، رشد کرده است.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور پیش تر از ترسیم نقشه راه کلان برای بهره گیری حداکثری کشور از مکانیسم این مناطق خبر داد و افزود: برنامه های اجرایی در چارچوب راهبردهای کلان و سیاست های اقتصاد مقاومتی در حال طراحی است که در سالهای پیش رو به اجرا گذاشته می شود.
«مرتضی بانک» برخورداری از دید آرمانی مشترک درباره نقش و جایگاه مناطق آزاد در نظام توسعه ملی نزد سیاستگذاران، قرار گرفتن این مناطق در برنامه ریزی های کلان توسعه اقتصادی ـ اجتماعی و راهبردهای آن، هماهنگی و همکاری کلیه دستگاه های ملی کشورها در فراهم آوردن مدیریت یکپارچه، ثبات محیط کلان سیاسی و اقتصادی، مقررات و مشوق های انگیزشی و ایجاد زیرساخت های فیزیکی مناسب و مدیریت حرفه ای و روز آمد را از جمله الزامات اصلی برای تحقق اهداف مناطق آزاد کشور برشمرد. 
ایران دارای هفت منطقه آزاد تجاری - صنعتی شامل کیش، قشم، چابهار، ارس، انزلی، اروند و ماکو و نیز 64 منطقه ویژه اقتصادی است. 
دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد وظیفه نظارت بر امور مناطق مختلف به عنوان ساختار ستادی و پیگیری اجرای مصوبه های شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را برعهده دارد.

منبع: ایرنا

خواندن 1005 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395