شنبه, 20 آبان 1396 ساعت 16:15

دستیابی ایران به فناوری ساخت باتری هسته ای

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مشاور و دستیار رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از دستیابی کارشناسان این سازمان به فناوری ساخت باتری هسته ای خبر داد.

 علی اصغر زارعان روز شنبه در حاشیه گشایش چهلمین نمایشگاه دستاوردهای صعنت هسته ای ایران در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد در گفت و گو با خبرنگاران ایرنا و صدا و سیما افزود: ایران با دستیابی به فناوری ساخت باتری های هسته ای؛ به جمع باشگاه سازندگان این صنعت پیوست.

به گفته وی، تا پیش از این کشورهای آمریکا، روسیه، فرانسه و انگلیس به فناوری ساخت باتری های هسته ای دست یافته بودند که با تلاش کارشناسان و محققان و پژوهشگران، ایران نیز امسال به این فناوری دست یافت.
وی گفت: سیر آزمایش های ساخت باتری اتمی در ایران با موفقیت به پایان رسیده و ساخت این فناوری با 'نانو ' آغاز شده است.
مشاور و دستیار رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: این نوع باتری ها در زندگی مردم، سلامت صنعت، کشاورزی، حوزه نفت و گاز و پرتاب ماهواره ها در بخش سوخت کاربرد دارد.
به گفته وی،این نوع باتری در صنعت تلفن همراه یا رایانه های شخصی (لپ تاپ) نیز می تواند کاربرد داشته باشد.
زارعان افزود: تجاری سازی این نوع باتری از سوی کارشناسان در حال انجام است و تا پایان سال 96 نیز این فناوری صنعتی خواهد شد.
به گفته وی،این یک اقدام موثر در فناوری هسته ای است با علم آغاز و به صنعتی شدن ختم می شود و جمهوری اسلامی ایران را در تولید باتری های هسته ای به خودکفایی برساند و از واردات این نوع محصول قطع شود.
مشاور و دستیار رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران گفت: همزمان با بیستم فروردین سال 97 روز فناوری هسته ای از دستاوردهای خاص فردو، نطنز و اراک رونمایی خواهد شد.
زارعان گفت: پس از برجام، کارشناسان و محققان صنعت هسته ای ایران با نشاط و سرعت به کار خود ادامه می دهند و صنعت هسته ای ایران با قدرت کار خود را ادامه می دهد.
به گفته وی، سال گذشته با همکاری متخصصان و کارشناسان صنعت هسته ای ایران در حدود 42دستاورد ذا با حضور رئیس جمهوری رونمایی کردند و در 20 فروردین 97 نیز دستاوردهای جدیدی رونمایی خواهد شد که کمتر از دستاوردهای قبل نیست.
وی در پاسخ به سوال ایرنا درباره همکاری سازمان انرژی اتمی ایران با 'اتم روس' نیز گفت: در این زمینه همکاری ساخت دو نیروگاه 1050 مگاواتی جدید در بوشهر آغاز شده است.
زارعان با بیان اینکه در سبد انرژی کشور تولید 20 هزار مگاوات برق پیش بینی شده است، یادآور شد: این دو نیروگاه با ظرفیت 2100 مگاوات طی 8 سال آینده با سرمایه گذاری 10میلیارد دلاری انجام می شود و این بزرگترین قرارداد در حوزه صنعت هسته ای کشور است.
چهلمین نمایشگاه صنعت هسته ای کشور با حضور کارشناسان این حوزه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد به مدت یک هفته برپا شده است.

منبع: ایرنا

خواندن 755 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395