دوشنبه, 22 آبان 1396 ساعت 04:32

صنایع دستی، برخط شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: روز گذشته کمپین صادراتی محصولات صنایع دستی با مشارکت شرکت «زودل» با حضور نامور مطلق معاون صنایع دستی سامان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و پویا محمودیان مدیرکل دفتر صادرات معاونت صنایع دستی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد.

بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: اگر قرار است وارد عرصه رقابت با دنیا شویم، برای رونق صنایع‌دستی و افزایش سهم فروش و صادرات محصولات این حوزه، چاره و گریزی جز ورود به دنیای فضای مجازی برای فروش محصولات صنایع‌دستی نداریم.

نامور‌مطلق گفت: بر اساس صحبت‌های مدیرعامل شرکت زودل، گردش مالی روزانه 25‌ میلیارد دلار در دنیای مجازی، معادل شش ماه فروش نفت کشور است بنابراین باید نیازهای مشتریان را در سراسر دنیا بشناسیم و با حفظ اصالت‌ها و زیبایی‌های هنرهای ایران بتوانیم محصولات خود را تولید کنیم و آن‌ها را به فروش برسانیم و در ترویج سبک زندگی زیبا که یکی از نیازهای دنیاست نقش داشته باشیم و هنر زیبای ایرانی را به خوبی معرفی کنیم.

وی «زودل»، «زبردستان» و «چونک» را از نرم افزار های مثبت و قوی در حوزه صنایع دستی دانست و گفت: امیدواریم با وجود این نرم افزار ها بتوانیم سلایق را بسنجیم و سایر نرم افزار ها و سایت های فروش را استاندارد کنیم و باید بتوانیم با شرایط بهتری وارد عرصه رقابت شویم.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ضمن اشاره به مراسم نشان اعتماد فروشگاهی که روز گذشته در موزه فرش برگزار شد، بیان کرد: این کار نیز یک گونه و ژانر جدید فعالیت در عرصه صنایع‌دستی است که می‌تواند به رونق این حوزه بیش از پیش کمک کند؛ از ژانرهای مختلف برای رونق صنایع ‌دستی استفاده می‌کنیم و شرکت‌ها نیز مانند بازیگران این عرصه هستند و فضای مجازی و تجارت الکترونیک یکی از بهترین ژانرها و در حقیقت فراژانر است که می‌تواند نقش مهمی در رونق تولید، فروش و صادرات صنایع‌دستی داشته باشد.

وی افزود: امیدوارم گامی که امروز برداشته می‌شود بتواند تجارت کشور را پویا کند و بتوانیم برای پویایی صادرات صنایع‌ دستی از این روش به خوبی استفاده کنیم.

پویا محمودیان مدیرکل دفتر صادرات معاونت صنایع دستی نیز در این همایش ضمن خوشامدگویی به هنرمندان، صنعتگران و دانشجویان اظهار کرد: مطابق این کمپین از این پس محصولات صنایع‌دستی به‌ صورت خرده فروشی صادر خواهد شد و این همایش تخصصی در تمام استان‌های کشور برگزار می‌شود و 20 دی ‌ماه در بیرجند به ‌پایان می ‌رسد. مجری این کمپین شرکت زودل است که دارای چهار نمایندگی در کشورهای مختلف دنیاست و براساس توافق‌های انجام‌شده تمام خدماتی که از سوی این شرکت عرضه می‌شود به‌ مدت شش ماه به‌صورت رایگان خواهد بود و هیچ حق عضویتی از هنرمندانی که قصد صادرات محصولات خرده فروشی خود را دارند دریافت نمی‌شود.

اگرچه دیر ما توانستیم صنایع دستی کشور را به صورت خرده فروشی صادر کنیم اما خرسندیم که از امروز صنایع‌دستی ایران با دنیای مجازی در سراسر دنیا مرتبط می‌شود و با تجارت الکترونیک صنایع دستی کشور را می توان در جایگاه رفیع تری قرار داد.

وی ضمن بیان اینکه جلسات و صحبت های ما با شرکت «زودل» از خرداد ماه آغاز شد، افزود: صادرات رسمی صنایع دستی ما به قوت خود باقی خواهد ماند. آنچه که امروز کلید می خورد، صادرات خرده فروشی صنایع دستی است یعنی که صنایع دستی با عنوان هدیه، وسیله کاربردی و وسیله زینتی می تواند راه خود را در کشور های دیگر به خصوص کشور های جاده ابریشم باز کند.

مدیرکل دفتر صادرات معاونت صنایع دستی اضافه کرد: ما برای صادرات با تناژ‌های بالا در حال برنامه ‌ریزی هستیم به‌گونه ‌ای که در 5 ماهه اول امسال شاهد رشد 43 درصدی صادرات صنایع‌دستی درسبد صادرات محصولات غیر‌نفتی هستیم و امیدوارم همچنان در ماه‌های بعد نیز این رشد تداوم داشته باشد. امروز نیز با برگزاری این کمپین شاهد آغاز صادرات صنایع‌دستی به‌صورت خرده‌فروشی هستیم که می‌تواند باعث افزایش صادرات صنایع‌دستی ایران شود.

او ضمن تشکر از دیگر همراهان، بیان کرد: هدف ما ارتقا جایگاه صنایع دستی و رشد تجاری صنایع دستی است.

همچنین در این همایش فرزاد خویی مدیرعامل شرکت «زودل» به‌ عنوان شرکت مجری و عامل اجرای این کمپین توضیحاتی را در خصوص راهکارهای تجارت الکترونیک و صادرات خرده فروشی ارائه کرد.

 

 

خواندن 682 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395