دوشنبه, 22 آبان 1396 ساعت 06:15

توصیه هایی به ضامنین وام گیرندگان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عباس اسدی

کمک به همنوع و انجام کار خیر در دین ما بسیار توصیه شده است و ضمانت برای گرفتن وام یکی از این کارهای خیر می باشد اما افرادی هستند که با ضامن شدن به دردسر می افتند و همان کسی که باخواهش و تعهد پرداخت به موقع اقساط وام، پول را گرفته بعداز مدتی اقساط وام را نمی دهد یا اینکه خودرا از صحنه روزگار محو می کند. اولین نکته قابل ذکر اینست که مالداری و به اصطلاح پولدار بودن شرایط ضمانت نیست .

طبق قانون مدنی ، نیازی نیست شخص ضامن متمکن باشد و شخصی با وضعیت مالی متوسط و یا حتی ضعیف می میتواند ضامن بشود ونداری، عقد ضمان را باطل نمی کند . اما اگر فرد طلبکار(مثلا بانک) نداند که شخص ضامن ورشکسته یا مفلس است، می تواند ضمانت او رافسخ کند.

نکته دوم قابل ذکر اینست که لزوم اگاهی و اطلاع دقیق از میزان دین شرط نیست . از انجا که ضمان عقدی است که از گذشته تا کنون مبتنی بر احسان است ، بنابراین اطلاع دقیق از میزان اصلی (مثلا وام گیرنده) شرط حجت و درستی عقد ضمانت نیست و ضامن نمیتواند با اظهار اینکه از اصل مبلغ وام یا اقساط ماهیانه وام خبر نداشته تقاضای ابطال یا فسخ ضمانت خود رابکند بنابراین قبل از انجام هر ضمانتی بایستی از میزان دقیق ان مطلع گردید.

نکته سوم که قابل ذکر می باشد اینست که نوع ضمانت شخص ضامن از وام گیرنده دقیقا مطرح شود . اولین حالت ضمانت اینست که طلبکار(بانک) به زبان ساده و عامیانه وام گیرنده را نمی شناسند و فقط ضامن را مسئول پرداخت اقساط بانک می داند که به ان «ضمان نقل ذمه به ذمه» می گویند نه برای شخص ضامن حالت بسیار خطرناکی می باشد ودر صورت عدم پرداخت بدهی توسط وام گیرنده ، شخص ضامن بطور کامل مسئول پرداخت وام به بانک می باشد.

دومین حالت ضمانت که درواقع حالت معمول در جامعه است ، بانک ابتدا به طلبکار یا وام گیرنده مراجعه میکند و اگر او بدهی خودرا پرداخت نکرد و امکان وصول مطالبات بانک از وام گیرنده اصل میسر نشد انگاه بانک بر شخص ضامن مراجعه می کند که به ان «ضمان ضم ذمه به ذمه» می گویند که لازم است ضامن هنگام امضاء اسناد اخذ وام در بانک حتماً به ان توجه کنند.

نکته چهارم که قابل ذکر است اینست که بایستی حتما اجازه و اذن بدهکار اصلی (وام گیرنده) را بگیرید. از انجا که عقد ضمان بین دو نفر (ضامن و طلبکار) منعقد می شود و به اراده بدهکار نیازی نیست در صورتی ضامن پس از پرداخت وام به بانک می تواند به بدهکار(وام گیرنده اصلی) رجوع کند که اجازه و اذن او قبلا گرفته باشد در غیر اینصورت ضامن حق رجوع به وام گیرنده را نخواهد داشت. نکته پایانی بحث پیرامون فوت ضامن است.

اگر شخصی که ضامن شده فوت کند. بدهی از ترکه ی او برداشته می شود و اگر بانک از ضامن وثیقه هم اخذ کرده باشد و شخص ضامن فوت کند هرچند که این وثیقه (خانه، باغ، مغازه) جزء دارایی و ترکه ی ضامن است اما به  سایر وارث نمی رسد و صاحب وثیقه بر همه ی وارث مقدم است .

این حالت از ضامن با وثیقه حالت غم انگیزی برای ضامن بخت برگشته است اما حالت دیگری از ان ضمانت بدون وثیقه است که در این حالت به دلیل اینکه ضمانت همراه با وثیقه نمی باشد بانک نمی تواند تمام ترکه ی ضامن فوت شده را بردارد و دیگر مانند حالت اول هیچگونه اولویت یا تقدمی نسبت به سایر ورثه ندارد بلکه بانک نیز مانند سایر طلبکاران در صفی بنام غرما قرار می گیرد که به نسبت طلب خودرا از ترکه ی متوفا بر می دارند، اگر ترکه کافی بود که موضوع تمام است در غیر اینصورت خطاب به متوفی گفته می شود «المفلس فی امان الله»

خواندن 792 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395