سه شنبه, 23 آبان 1396 ساعت 11:13

اطلاعات تکميلي

  • قاسمی در پاسخ به سوال عصر اقتصاد اعلام کرد

ایران میزبان جانسون تا آخر سال خواهد بود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد حسن گودرزی

عصراقتصاد: در نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه که روز گذشته در این وزارتخانه برگزار شد سخنگوی وزارت امور خارجه هر نوع ارتباط بین سفر بوریس جانسون وزیر امور خارجه بریتانیا با پرونده نازنین زاغری شهورند ایرانی- بریتانیایی زندانی در ایران را رد کرد.

در ابتدای این نشست خبری بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در ابتدای نشست خبری خود با ابراز تاسف از وقوع زلزله در ایران و عراق با مجروحان و خانواده‌های جان باختگان این حادثه ابراز همدردی کرد.

در ادامه قاسمی در پاسخ به سوال خبرنگار عصراقتصاد مبنی بر ارتباط سفر بوریس جانسون وزیر امور خارجه بریتانیا با پرونده نازنین زاغری شهورند ایرانی- بریتانیایی زندانی در ایران با رد این موضوع گفت:" سفر وزیر خارجه بریتانیا در دستور کار روابط دو کشور است و زمان آن در حال تنظیم و بررسی است."

 قاسمی در مورد زمان انجام این سفر افزود:" طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا قبل از انتهای سال جاری میلادی انجام خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه با رد ارتباط این سفر با پرونده نازنین زاغری گفت:" سفر وزیر امور خارجه بریتانیا به ایران ربطی به اظهارات اخیر وی در مورد پرونده نازنین زاغری ندارد و از قبل مطرح شده بود. ما در این سفر در مورد طیفی از موضوعات صحبت می‌کنیم."

وی همچنین موضع‌گیری‌های رییس‌جمهور فرانسه را در مورد مسائل منطقه دقیق ندانست و گفت: ما خواستار این هستیم که آنها با درایت بیشتری به مسائل منطقه توجه کنند و به این موضوع دقت کنند که برخی بدخواهان می‌خواهند روابط ایران با اروپا را تحت تاثیر قرار دهند.

قاسمی اظهار کرد: سفر آتی مقامات فرانسوی به تهران می‌تواند در کاستن برخی از اختلافات در مورد بعضی از زمینه‌ها موثر باشد و قطعا در این سفرها در مورد مسائل مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی صحبت خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: تاریخ سفر وزیر خارجه فرانسه نیز روشن و تقریبا نهایی شده و طی هفته‌های آینده این سفر انجام خواهد شد.

قاسمی در پاسخ به سوالی در مورد موافقت  ایران با تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران در دیدار معاون اول رئیس جمهور در دیدار با کمیسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا گفت: من چنین خبری را از قول معاون آقای رییس‌جمهور نشنیدم.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: بحث تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران از مدت‌ها پیش مطرح شده بود و مدتی است که در دستور کار دستگاه‌های ذی‌ربط قرار دارد. هر موقع اجماع لازم و پروسه مقدماتی کار فراهم شود ما در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

قاسمی همچنین به خبر برخی از رسانه‌ها مبنی بر مرتبط بودن سفر هیات اقتصادی اتحادیه اروپا با تاسیس دفتر این اتحادیه در تهران اشاره کرد و گفت: آنچه که در برخی از رسانه‌ها در این زمینه مطرح شد خبر غلطی بود و هیچ ارتباطی بین سفر هیات اقتصادی اتحادیه اروپا به ایران و موضوع تاسیس دفتر این اتحادیه در ایران وجود ندارد. اتحادیه اروپا از چندی قبل از ما درخواست کرد که دفتری را در ایران تاسیس کند و همان‌طور که بارها گفته‌ام این موضوع در دستور کار است و هر موقع اجماع لازم در این زمینه صورت گیرد و پروسه مقدماتی کار فراهم شود ما در این زمینه اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

وی در مورد برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر مذاکره ایران با دیگر کشورها در ارتباط با فعالیت‌های موشکی کشور، اظهار کرد: ما بارها اعلام کرده‌ایم که در مورد مباحث موشکی و موضوع دفاعی ایران با هیچ کشور و هیچ فردی گفت‌وگو نخواهیم داشت.

قاسمی با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران مسائل دفاعی خود را دنبال می‌کند و سیاست‌های خود را در این زمینه دارد، گفت: توقع این است، کسانی که تولیدکننده و صادرکننده سلاح به منطقه ما هستند و در این ارتباط قراردادهای کلان می‌بندند و با این تسلیحات به ایجاد جنگ در خشونت در منطقه منجر می‌شوند پاسخگوی این اقدامات خود باشند و طبیعی است زمانی فرا خواهد رسید که آنها باید در این ارتباط پاسخگو باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران نیاز به مصوبه‌ شورای عالی امنیت ملی دارد یا نه؟ اظهار کرد: اقداماتی که در مباحث کلان می‌تواند مطرح باشد علاوه بر وزارت خارجه، دستگاه‌های ذی‌ربط نیز نظرات خود را در ارتباط با آن اعلام می‌کنند و تصمیمات در یک اجماع و تصمیم‌گیری کلان رخ می‌دهد و بحث دفتر اتحادیه اروپا در تهران نیز می‌تواند در این چارچوب مطرح و مورد ارزیابی واقع شود.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با تشدید بحران در شبه جزیره کره و نظر ایران در این ارتباط، گفت: ما علاقه‌مندیم که صلح،‌ ثبات و امنیت در شبه جزیره برقرار شود و از هر اقدامی که به افزایش تنش در این منطقه منجر شود ابراز نگرانی می‌کنیم.

قاسمی افزود: به طرف‌های درگیر توصیه به خویشتنداری و سعه صدر داریم و از آنها می‌خواهیم که در فرآیند گفت‌وگو و رایزنی کار را دنبال کنند. ما فکر می‌کنیم بخش عمده‌ای از جهان از جمله آن منطقه، دیگر بیش از این تحمل بحران و درگیری را ندارد و در صورت بروز تنش آثار تخریبی این موضوع برای همه خواهد بود.

وی در ادامه نشست با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات جواد لاریجانی مبنی بر اهداف اتحادیه اروپا از تاسیس دفتر در ایران از جمله تلاش آنها برای حمایت از همجنس‌گرایان و کسانی که آنها را حامیان فتنه خوانده است، اظهار کرد: همان‌طور که پیش از این گفتم بحث تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران در دست بررسی است و کسی صحبت از تاسیس یا انجام شدن آن نکرده است، موضوع در حال بررسی است و تمام جوانب آن به طور قطع بررسی می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: دوستان نظر خود را دارند و نظرات‌شان می‌تواند محترم باشد و من عموما علاقه‌مند نیستم که در مورد نظرات دیگران ورود پیدا کنم و صحبتی داشته باشم.

قاسمی در مورد درخواست عربستان از اتحادیه عرب مبنی بر تشکیل جلسه فوق‌العاده در قاهره در ارتباط با موضوع ایران، "این اقدامات را از جانب عربستان موضوع جدیدی ندانست" و با اشاره به مجموعه مشکلات داخلی و منطقه‌ای که عربستان با آن روبروست، گفت: این کشور به علت این سرخوردگی‌ها و شکست‌های پی در پی تلاش می‌کند که اقدام به فرافکنی کند و یک اجماع‌سازی علیه ایران رقم بزند ولی تحولات یک سال گذشته در منطقه نشان می‌دهد که عربستان در این زمینه موفق نبوده و به آنچه که مدنظرش بوده دست پیدا نکرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: فکر می‌کنم اجلاس آتی نیز نتیجه مطلوبی برای عربستان نخواهد داشت چرا که کشورها هر کدام بر اساس منافع و دیدگاه‌های خود عمل می‌کنند و در همین چارچوب هدف‌گذاری‌هایشان را انجام می‌دهند.

قاسمی در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه گویی آقای مسعود بارزانی اخیرا نامه‌نگاری‌هایی را با مقامات ایرانی و ترکیه‌ای انجام داده و درخواست گفت‌وگو داشته است، گفت: من در مورد نامه‌نگاری‌های آقای بارزانی با مقامات ایرانی اطلاعی ندارم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق از مقامات ایرانی و ترکیه‌ای خواسته که با مقامات این منطقه وارد گفت‌وگو و رایزنی شوند تا روابط به حالت قبل باز گردد، گفت: همان‌طور که ما بارها گفته‌ایم نوع نگاه جمهوری اسلامی ایران به اقلیم با نوع نگاه دولت مرکزی عراق در این زمینه هماهنگ است و ما هر آنچه را که مطابق با سیاست‌های کلان عراق باشد دنبال می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ما همواره و اکنون نیز روابط عاطفی،‌ دوستانه و خوبی با مردم اقلیم کردستان و اکراد داشته و خواهیم داشت و ان‌شاءالله این روابط ادامه پیدا می‌کند و این موضوع با سیاست‌ها و اقدامات نابجای برخی از سیاستمداران اقلیم متفاوت است و ما روابط مردمی خود را با مردم این منطقه خواهیم داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره اتفاقات اخیر لبنان و استعفای نخست وزیر این کشور اظهارکرد: ما همواره خواهان ثبات و امنیت در لبنان بودیم، در سالیان اخیر و با تلاش احزاب و گروه های لبنانی این کشور در مسیر بازسازی و سازندگی قرار گرفته بود و این روند مورد حمایت ایران بوده است.

قاسمی با بیان این که ما هنوز هم بطور جد از پیشرفت و آرامش لبنان حمایت می کنیم، گفت: استعفای نخست وزیر لبنان امری غیرمترقبه، ناگهانی و مشکوک تلقی می شود و امیدواریم با توجه به سخنانی که اقای حریری دیشب داشت، هر چه سریعتر به لبنان بازگردد و مراحل قانونی استعفا را در لبنان انجام دهد.

وی تصریح کرد: آنچه مورد توافق گروه های لبنانی، دولت و ریاست جمهوری این کشور قرار بگیرد، مورد حمایت ما است و ما از هر اقدامی که به ثبات و امنیت لبنان کمک کند، حمایت خواهیم کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد اینکه نخست وزیری در یک کشور ثالث و از طریق رسانه های آن کشور استعفا کرده و به کشور خود بازنگردد، اقدام عجیب و بی نظیری بود.

قاسمی افزود صحبت های دیشب اقای حریری می تواند کورسویی باشد که ایشان به لبنان برگردد و وضعیت به شرایط قبل بازگردد.

 

 

خواندن 588 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395