سه شنبه, 23 آبان 1396 ساعت 02:00

قهرمانان جنگ در انتظار نوشداروی همدلی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصراقتصاد: یکشنبه شب دو زلزله مجزا به طور همزمان دو نقطه از ایران و عراق را با شدت 7.3 و 7.2 ریشتر لرزانده است.

زلزله ای به بزرگی 7.3 ریشتر حوالی ازگله در کرمانشاه را لرزاند. زلزله در عمق 11 کیلومتری زمین و نزدیک شهرهای ازگله، تازه آباد و باینگان بوده است. محل وقوع زلزله کرمانشاه بوده است و ۵کیلومتری ازگله، ۲۵ میلومتری تازه آباد، ۳۷ کیلومتری باینگان رخ داده و ۲۱۰ کیلومتر از بغداد، ۱۰۰ کیلومتر از سلیمانیه، ۳۲ کیلومتر از سرپل ذهاب فاصله داشته است. این زلزله بیشتر شهرهای آذربایجان‌غربی را لرزانده است.

همچنین گزارش خبرنگار ما از جنوب آذربایجان غربی حاکی از این است که در این مناطق لرزش های ناشی از زلزله مشهود بوده ولی خوشبختانه تلفات جانی به دنبال نداشته است .

این گزارش حاکی از این است که در منطقه سلیمانیه ، حلبچه و بخش های مجاور عراق تلفات جانی گزارش شده حدود 7 نفر است و مجروحین و مصدومین عمدتا سرپایی معالجه شده اند و تعداد بستری ها در بیمارستان های سلیمانیه و حلبچه حدود 15 نفر است.

لازم به ذکر است، شهر حلبچه به دلیل اینکه در زمان جنگ تحمیلی توسط صدام تخریب و کلا شهر نوسازی شده بود ساختمان های این شهر آسیب چندانی ندیده اند.

رئیس جمهور در اولین لحظات دستور تشکیل ستاد بحران را صادر کرد.

پس از وقوع زلزله گروه‌های مختلفی از نیروهای امدادی و نظامی و مردمی برای کمک رسانی به زلزله زدگان در محل حضور یافتند از جمله  : نیروی زمینی ارتش، تیم‌های سلامت و بهداشت روان چهار دستگاه وزارت بهداشت، کمیته امداد، بهزیستی و هلال احمر، پرستاران داوطلب، یوسفی، شیویاری و خالقی سه عضو کمیسیون بهداشت و درمان، کادر درمانی و پرسنل فوریت‌های پزشکی استان یزد به همراه تجهیزات، یگانهای قرارگاه پدافند هوایی
خاتم الانبیا(ص) در منطقه غرب کشور،
گروه های درمانی، یگان های مهندسی و کارکنان داوطلب منطقه پدافند هوایی غرب، بسیج، وزارت بهداشت و وزارت نیرو، 22 اکیپ از شرکت توزیع نیروی برق کرمانشاه و استان‌های همجوار ، مسئولان قضایی استان‌ها و  ...

براساس اظهارات ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو تمامی شرکت‌های آب و برق در منطقه زلزله زده حضور داشته و در حال رفع مشکلات آب و برق مردم هستند.

این شرکت‌ها تا زمان برطرف شدن کامل مشکل و پایداری شبکه‌های آب و برق مناطق زلزله زده، در محل حضور خواهند داشت و به دیگر شرکت‌های آب و برق سراسر کشور نیز ضمن آماده باش، مأموریت داده شده است تا شرکت‌های حاضر در منطقه را کاملاً
پشتیبانی کنند.

نظارت جدی دادستانهای مراکز استانهای زلزلهزده بر روند امدادرسانیها

دادستان کل کشور با صدور پیامی ضمن اعلام تسلیت به خانواده‌های قربانیان زلزله غرب کشور و مردم کشورمان، دادستان های عمومی و انقلاب مراکز استان های زلزله زده را به پیگیری جدی حل و فصل مشکلات و نظارت بر روند خدمت رسانی و امداد رسانی به مردم مناطق زلزله زده مکلف کرد.

متن پیام و دستور دادستان کل کشور به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ضایعه درگذشت جمعی از هموطنان عزیزمان در استان های غرب کشور در اثر وقوع زمین لرزه شب گذشته موجب تاثر و تاسف است.

ضمن عرض تسلیت به خانواده محترم قربانیان این حادثه و مردم عزیز کشورمان و آرزوی صبر و سلامتی برای بازماندگان، امیدوارم با امدادرسانی مناسب و کمک‌های سریع و به موقع مردم، مسئولان و متولیان کمک رسانی قدری از آلام این عزیزان کاسته شود.

وقوع این زمین لرزه که موجب کشته شدن جمعی از هموطنان عزیز و مجروح و مصدوم شدن جمعی دیگر و همچنین موجب وارد آمدن خسارت‌های مادی به بخشی از مردم شریف و عزیز غرب کشور شد ضرورت هماهنگی و مساعدت جدی همه دستگاه‌های خدمت رسانی از جمله دستگاه های امداد و نجات و خدمات رسانی شهری و روستایی را می طلبد.

از این رو انتظار جدی و قانونی می رود که متولیان دستگاه های ذی ربط تمام همت و توان خود را در راه کمک به آسیب دیدگان بکار گیرند و دادستان های محترم مراکز استان های واقع در مناطق زلزله زده و استان های معین، به همراه دادستان های شهرستان ها نیز حسب وظایف قانونی خود نظارت ویژه بر روند امدادرسانی و ایجاد آرامش، نظم و امنیت انجام دهند.

برابر گزارش‌ها کرمانشاه بیشترین خسارت را در پی این زلزله متحمل شده است و از این رو عمده اقدامات نیز چه در حوزه مقابله و چه در حوزه بازسازی در این حوزه انجام می‌شود. در حال حاضر همه دستگاه‌های ذیربط و بیمارستان‌ها و پایگاه‌های اورژانس استان یزد در حالت آماده باش برای کمک احتمالی هستند.

با وجود چنین شرایطی اکنون نمی توان آمار دقیقی درباره کشته شدگان داد و تعداد زخمی ها نیز با توجه به حجم تخریب زیاد بوده است اما طبق آخرین آمار در ابتدای شب گذشته تعداد 6700 نفر مصدوم و 407 نفر فوت شده بود.

در گزارش ها، ۱۱۸ پس لرزه ثبت شده که ۵۱ پس لرزه زیر ۳ ریشتر، ۴۹ تا بین ۳ تا ۴ ریشتر و ۱۷ پس لرزه بین ۴ تا ۵ ریشتر بوده است. اما به گفته کارشناسان لرزه نگاری بعد از وقوع چنین زلزله‌ای احتمال پس لرزه تا ماه‌ها وجود دارد. زمین لرزه اصلی تمام شده است و احتمالا پس لرزه ها ادامه داشته باشد در عین حال باید توجه داشت که نمی توان زلزله را پیش بینی کرد. 

اگرچه کانون اصلی این زمین لرزه در ازگله بوده، اما این لرزش گسل‌های منطقه را تحت تاثیر قرار داده و شاهد لرزش‌هایی در سرپل ذهاب، قصرشیرین، پاوه و ... نیز بوده ایم. لرزه اصلی به اصفهان، رشت، تهران رسیده است. شدت زلزله به قدری بوده که مردم سنندج، کرمانشاه، همدان، تبریز، زنجان و مردم ارومیه نیز آن را احساس کردند.

مرکز زلزله‌نگاری آمریکا اعلام کرد: این زلزله علاوه بر اینکه ایران و عراق را لرزاند، در کویت، قطر، عربستان، بحرین، امارات، ترکیه، سوریه، لبنان، فلسطین و افغانستان نیز احساس شد. طبق اعلام این مرکز بیش از ۷۰ میلیون نفر زمین لرزه شب گذشته را احساس و ۲۳۹ هزار نفر از آنان، لرزه‌های آن را بسیار قوی و شدید تجربه کرده‌اند.

در همین خصوص مرکز لرزه نگاری اروپا نیز اعلام کرد: حدود 180 کشور جهان لرزش را احساس کردند.

در این میان گفته می شود که مراکز زلزله شناسی آمریکا قبلا برای سال 2013 ، زلزله ای را برای منطقه مرزی بین ایران و عراق پیش بینی کرده بوده است که چون پیش بینی محقق نشده، موضوع نادیده گرفته شد. بررسی خبرنگاران ما هیچ سندی دال بر چنین ادعایی را اثبات نمی کند و به نظر می رسد غیرحرفه ای و احساسی بودن بعضی از اطلاع رسانی های شبکه های اجتماعی زمینه چنین اظهاراتی را فراهم می آورد.

در جریان اخبار زلزله غرب کشور یکی از سوژه های مهم که در شبکه های اجتماعی و خبرگزاری ها پیگیری می شود، آسیب هایی است که پروژه های مسکن مهر از زلزله خورده اند که برای اثبات این مدعا انواع عکس ها و مطالب از تخریب پروژه های مسکن مهر را منتشر نمودند که میزان و نحوه این آسیب ها غیرشفاف و غیرقابل اطمینان است.

اما به هر حال انتظار نمی رفت مسکن مهر که در چند سال اخیر ساخته شده است، در مقابل زلزله، به این اندازه آسیب پذیر باشد.

در شهر پل ذهاب دو پروژه 500 واحدی و 250 واحدی مسکن مهر بود که پروژه اول با توجه به قرار گرفتن آن بر روی گسل آسیب جدی دیده‌اند در حالیکه به اعتقاد مدیرکل راه و شهرسازی شهرستان، این موضوع به دلیل پایین بودن کیفیت ساخت مسکن مهر نبوده بلکه تمام ساختمان‌ها و سازه‌های آن منطقه حتی اداره راه و شهرسازی این شهرستان که ساختمانی یک طبقه است آسیب دیده‌اند.

خسارات زلزله به بنای تاریخی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام اعلام کرد، بر اثر زلزله یکشنبه‌شب، ۹ بنای تاریخی از جمله گچ‌بری‌های شهر تاریخی سیمره آسیب جدی دیدند. همچنین قلعه والی کهره در شهرستان کرداول، قلعه والی در شهر ایلام و موزه باستان‌شناسی و کاخ فلاحتی در شهر ایلام دچار آسیب شدند. قلعه گنجان‌چم در ایلام، قلعه توراشرف و قلعه میرغلام در دره‌شهر و موزه باستان‌شناسی دره‌شهر نیز آسیب دیدند.

بر اساس گزارش های ارسالی از نمایندگی های میراث فرهنگی استان کرمانشاه بخشی از نمای کاروانسرای قصر شیرین و ورودی این کاروانسرا آسیب دیده است.

ریزش بخشی از تپه تاریخی معروف به ارگ در داخل شهر گیلانغرب و بخشی از بنای زیج منیژه در سرپل ذهاب و قلعه یزدگرد را از جمله آثار آسیب دیده گزارش شده است .

زلزله بدون خسارت به تأسیسات پالایشگاه نفت کرمانشاه

اما مدیرعامل شرکت پالایش نفت کرمانشاه با بیان این‌که هیچ آسیبی به تأسیسات پالایشگاه نفت این شهر وارد نکرده است، گفت: به محض وقوع زلزله یکشنبه شب، همه تیم‌های امدادی و عملیاتی شرکت پالایش نفت کرمانشاه به حالت آماده‌باش درآمدند و همه سیستم‌ها و تأسیسات پالایشگاه را چک کردند. همچنین هیچ مشکلی برای تأمین بنزین و دیگر سوخت‌های مورد نیاز مردم استان کرمانشاه نداریم و تولیدات پالایشگاه ادامه دارد.

تازهترین برنامهریزیها

برای حادثهدیدگان کرمانشاه

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور با بیان هیچ کمبود امکاناتی در منطقه زلزله‌زده وجود ندارد، گفت: متأسفانه بیشترین تلفات و خسارات جانی و مالی در سرپل‌ذهاب و کرند دالاهو ایجاد شده است؛ خدمات‌رسانی به حادثه‌دیدگان ادامه دارد.

بهنام سعیدی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران درباره آخرین جزییات اقدامات انجام‌گرفته در پی زلزله غرب کشور اظهار کرد: اقدامات لازم برای اسکان صحرایی نجات‌یافتگان زلزله کرمانشاه در حال تأمین است و تاکنون تعداد زیادی چادر صحرایی جهت اسکان زلزله‌دیدگان فراهم شده است.

وی ادامه داد: همچنین امکانات گرمایشی و سایر ملزومات برای نجات‌یافتگان تأمین شده و تأمین بیمارستانهای صحرایی مدنظر است.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه تمامی دست‌اندرکاران در حال تلاش برای خدمات‌رسانی به زلزله‌زدگان هستند، گفت: وزیر کشور، وزیر بهداشت، رئیس سازمان مدیریت بحران، رئیس هلال احمر و جمعی دیگر از مسئولان استانی هم‌اکنون در منطقه حضور دارند و جزییات را از نزدیک بررسی می‌کنند.

سعیدی تصریح کرد: تا ظهر روزدوشنبه 328 نفر بر اثر این زلزله جان باخته‌اند و حدود 3 هزار و 950 نفر نیز مجروح شده و تحت درمان هستند.

وی افزود: برای کمک به زلزله‌زدگان 21  فروند بالگرد، 3 هواپیما، 140 دستگاه آمبولانس و چندین قلاده سگ زنده‌یاب به منطقه حادثه‌دیده منتقل شده است.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور اظهار کرد: تمامی راههای مواصلاتی بازگشایی شده و امدادرسانی به همه حادثه‌دیدگان با جدیت و سرعت ادامه دارد.

به‌گفته سعیدی، اسکان اضطراری با سرعت در حال انجام است ضمن اینکه بسیاری از زلزله‌زدگان اسکان یافته‌اند و هیچ‌گونه کمبود امکانات امدادی در منطقه وجود ندارد.

وی افزود: تمامی استانهای معین کمکهای خود را به منطقه زلزله‌زده اعزام کرده‌اند و کمبود امکانات به هیچ عنوان نیست.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به خسارت‌های به‌جامانده از زلزله شب گذشته اظهار کرد: کرمانشاه، جوانرود، کرند دالاهو، سرپل‌ذهاب، ثلاث باباجانی و اسلام‌آباد دچار خسارت شده‌اند.

سعیدی اعلام کرد: سرپل‌ذهاب و کرند دالاهو بر اثر این زلزله بیشترین خسارت را دیده‌اند؛ بیشترین تلفات نیز در این دو منطقه به‌وقوع پیوسته است.

وی تصریح کرد: تلاش برای خدمت‌رسانی به حادثه‌دیدگان ادامه دارد؛ با توجه به پراکنده بودن روستاها این خدمات‌رسانی با سرعت و جدیت در حال انجام است.

گفتنی است، زلزله‌ای به‌بزرگی 7.3 ریشتر شامگاه یکشنبه استان کرمانشاه و بخشهایی از غرب ایران و شمال عراق را لرزاند؛ شدت این زمین‌لرزه به‌حدی بود که در اغلب استان‌های کشور احساس شد.

این زمین‌لرزه در ساعت 21 و 48 دقیقه و در طول جغرافیایی 45.9، عرض جغرافیایی 34.84 و در عمق 11کیلومتری زمین روی داده است. همچنین در ادامه، زمین‌لرزه‌هایی به‌بزرگی 4.6 و 4 ریشتر این منطقه را لرزاند و پس‌لرزه‌های این زمین‌لرزه ادامه دارد.

عملیات مربوط به بازسازی مناطق زلزله زده و اعطای وام برای بازسازی پس از آواربرداری با تصویب دولت انجام خواهد شد.

واکنش های خارجی

درخصوص زلزله غرب کشور

جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا با انتشار پیامی با خانواده‌های آسیب دیده و قربانیان زلزله یک‌شنبه شب در غرب کشور ابراز همدردی کرد.

گری لوئیس هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در ایران در واکنش به زلزله یکشنبه شب در غرب ایران یک پیام تسلیت در صفحه توئیتر خود منتشر و با مردم ایران ابراز همدردی کرد و از آمادگی سازمان ملل برای کمک به ایران پس از وقوع زلزله در غرب کشور خبر داد.

میشاییل کلور برشتولد سفیر آلمان در تهران هم در صفحه توییتر خود نوشت: مراتب تسلیت عمیق آلمان به دولت ملت ایران در پی زلزله مرگ بار غرب ایران را ابراز می‌کنیم.

هم‌چنین سفارت فرانسه در تهران ضمن تسلیت به مردم ایران به دلیل جان باختن تعداد زیادی از هموطنان‌مان در زلزله شب گذشته از بسج بخش های مختلف برای امداد رسانی به زلزله‌زدگان قدردانی کرد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل پس از وقوع زلزله در غرب کشور درگذشت جمعی از هموطنانمان در این حادثه را به دولت و ملت ایران تسلیت گفت.

الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان نیز جانباختن جمعی از هم‌وطنان‌مان در زلزله یک‌شنبه شب در غرب ایران را تسلیت گفت و آرزو کرد که هر چه زودتر آثار زلزله از بین برود.

نیکلاس هاپتون سفیر انگلیس در تهران در صفحه توییتر خود از شنیدن خبر زلزله مرگبار شب گذشته در کرمانشاه اظهار تاسف کرده و همدردی خود را با جانباختگان این حادثه  وخانواده های آنها ابراز کرد.

دولت با تمام امکانات در کنار آسیب دیدگان خواهد بود

رییس جمهور در پیامی با ابراز همدردی با همه آسیب دیدگان و داغدیدگان حادثه زلزله در استان های غربی کشور به ویژه در استان قهرمان پرور کرمانشاه، تصریح کرد که " دولت با تمام امکانات خود و به صحنه آوردن توانایی همه دستگاهها در سطح ملی و محلی در کنار آسیب دیدگان خواهد بود".

خواندن 515 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395