سه شنبه, 23 آبان 1396 ساعت 09:49

اطلاعات تکميلي

  • حمد رضا تاجدار ریاست هیات مدیره انجمن تولیدکنددگان واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی

سیر تطور سرمایه گذاری خارجی در صنعت دخانیات کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در سال های قبل از دههً 80 و با اجرای قانون ممنوعیت ورود برخی از کالاهای غیر ضرور مصوب 22/6/1374   واردات سیگار ممنوع  گردید و به جهت عدم تولید سیگار مناسب داخلی ، عملاٌ بازار مصرف در اختیار قاچاقچیان قرار گرفت و به سرعت کارخانه های تولید سیگار با کمترین مشکل در کشور های همسایه خصوصاٌ کشور امارات تاسیس گردید و از مبادی غیر رسمی بیش از 80 درصد نیاز بازار داخلی از طریق قاچاق تامین و اشتغال فراوان و سود سرشاری برای کشورهای عربی  همسایه فراهم شد با تلاش مدیران وقت شرکت دخانیات ایران بعنوان متولیان انحصار دخانیات در کشور ، ممنوعیت واردات سیگار بموجب قانون بودجه سال 1378 که در سنوات بعدی نیز تکرار شده است   بلااثر گردید.،  در این سالها عایدات دولت از محل واردات افزایش یافت و لیکن کماکان بازار مصرف کشور در اختیار سرمایه داران و تولید کنندگان کشورهای عربی قرار داشت .

متاًسفانه از سال 1385 به بعد نه تنها شاهد بهبود شرایط نبودیم بلکه شرایط بدتری را تجربه می کردیم ، چرا که سازمانهای به اصطلاح مبارزه کننده با مصرف دخانیات (NGO)  با تحریک احساسات  دخانیات ستیزی و به بهانه دفاع از سلامت  جامعه و بدون توجه به شرایط  و اقتضائات جغرافیایی و نیاز غیر قابل انکار کشور با اعمال فشار بر مراجع قانونگذاری ، موجبات  افزایش غیر منطقی تعرفه واردات را فراهم  و شرایط سرمایه گذاری بخش خصوصی برای تاسیس کارخانه و تولید در داخل  را دشوار  و متعذر  نمودند ، که نتیجه آن مجدداٌ افزایش فعالیت کارخانه های تولید سیگار در کشورهای همسایه و کاهش درآمدهای دولت از مسیر واردات و قرار گرفتن سیگار ارزان در دست مصرف کننده و بی اثر نمودن تلاش سازمانهای مبارزه کننده با قاچاق سیگار بود .  البته پس از بروز عواقب اینگونه تصمیمات غیر کارشناسی ، برای یک یا دو سال مجدداٌ قانون اصلاح می گردید که  این دور باطل برای بیش از 10 سال در کشور ادامه داشت . علی ایحال در سالی که اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال نام گذاری گردیده و از نقطه نظر صاحبان اندیشه بزرگترین خطر و تهدید نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نه آمریکا و اسرائیل بلکه بی کاری و مشکلات معیشتی مردم است ، تقاضای اینجانب بعنوان رئیس هیات مدیره انجمن تولید کنندگان وارد کنندگان و صادر کنندگان کالای دخانی از مقامات دولتی و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی این است که از فرصت محیطی پیش آمده ناشی از تغییر قوانین و مقررات و اعمال سخت گیریها برای تولید سیگار در کشور امارات متحده عربی استفاده نموده و قبل از آنکه این کارخانجات و سرمایه ها به کشوری دیگری منتقل گردد و این فرصت به تهدیدی جدی  برای ما تبدیل شود،با ارسال علائم مثبتی از سوی مجلس ، دولت ، و نهادهای تصمیم گیر و تصمیم ساز به سرمایه گذاران شرایط و زمینه های امکان جذب این سرمایه های عظیم در کشور فراهم گردد . امیدوارم در سال اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال با همت مسئولین ، ثبات  در سیاست ها خصوصاً در راستای اجرای مفاد قانون برنامه ششم توسعه کشور را شاهد بوده و از اقدامات یک جانبه و فرا قانونی و صدور دستورالعمل های خلق الساعه و ایجاد گلوگاه برای امضاء های طلائی در کشور جلوگیری گردد .

خواندن 776 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395