سه شنبه, 23 آبان 1396 ساعت 14:41

اطلاعات تکميلي

  • کارگزاری بانک توسعه صادرات عرضه کرد:

اوراق برای تامین مالی خرید تضمینی گندم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرعامل کارگزاری بانک توسعه صادرات اعلام کرد: با عاملیت کارگزاری بانک توسعه صادرات ۲۰ هزار میلیارد ریال اوراق مرابحه برای تامین مالی خرید تضمینی گندم در بازار سرمایه عرضه شد.

سیدرضا علوی مدیرعامل کارگزاری بانک توسعه صادرات با اشاره به استقبال کم‌نظیر از این عرضه در بازار سرمایه به پذیره‌نویسی موفق و پرحجم اوراق مرابحه "گندم" با نرخ ۱۷ درصد توسط این کارگزاری ادامه دارد، گفت: پذیره‌نویسی ۲۰ هزار میلیاردریال صکوک مرابحه در راستای تامین مالی خرید تضمینی گندم مورد نیاز شرکت مادرتخصص بازرگانی دولتی ایران (به نمایندگی از طرف وزارت جهاد کشاورزی) آغاز شد که با استقبال فوق‌العاده سرمایه‌گذاران در عرض دو دقیقه تمامی این اوراق به فروش رسید .ضامن این اوراق سازمان برنامه‌وبودجه و متعهد تسویه و پرداخت این اوراق خزانه‌داری کل کشور است.

وی افزود: در سال‌های اخیر دولت به منظور حمایت از بخش کشاورزی و تامین کالاهای‌اساسی و استراتژیک سعی کرده علاوه بر بازار پول، از ظرفیت بازار سرمایه به منظور تامین مالی و تجهیز منابع خود بیشتر بهره گیرد تا در پرداخت‌ها و حمایت‌های متمرکز به این بخش، سرعت عمل بیشتری نشان دهد، لذا راه‌کارهای مختلفی را برای خرید گندم در نظر گرفته که تاثیرات مضاعفی در افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه دارد.

علوی با اشاره به سود این اوراق اشاره تصریح‌کرد: سود سالیانه این اوراق چهارساله، ۱۷ درصد تعیین شده که هر شش‌ماه یک‌بار توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به حساب دارندگان اوراق واریز می‌شود.

مدیرعامل کارگزاری بانک توسعه صادرات یادآور شد: پس از اتمام این پذیره‌نویسی، معاملات دست دوم این اوراق، در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس آغاز می‌شود که دارندگان و متقاضیان خرید می‌توانند با مراجعه به کارگزاران عضو فرابورس نسبت به خرید یا فروش این اوراق اقدام کنند.

وی بیان کرد: معاملات دست دوم این اوراق در روزها و فعالیت بازار فرابورس انجام می‌شود و یک روز قبل از سررسید پرداخت درآمد سود، نماد معاملاتی آن متوقف شده و روز بعد از سررسید بازگشایی می‌شود.

به گفته علوی این اقدامات دولت نقش موثری در رشد اقتصادی کشور در بخش کشاورزی ایفا می‌کند و گام‌های جدی در تحقق بندهای مهم اقتصاد مقاومتی است.

منبع: ایسنا

خواندن 547 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395