سه شنبه, 23 آبان 1396 ساعت 15:30

اعمال ممنوعیت برای تولید و واردات محصولات دخانی معطر سبب افزایش قاچاق می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان کالای دخانی گفت: رای دیوان عدالت اداری مبنی بر ممنوعیت تولید و واردات محصولات دخانی معطر سبب افزایش قاچاق، کاهش شدید قیمت ها و از دست رفتن درآمدهای دولت از این محل و کاهش اشتغال می شود.

«محمدرضا تاجدار» این تصمیم هیات عمومی دیوان عدالت اداری را اشتباهی «وحشتناک» توصیف کرد و افزود: تصمیم یاد شده به دولت یازدهم و تنظیم نامه ای از سوی معاون وزیر بهداشت وقت به مجموعه نظارت بر دخانیات کشور بر می گردد که طی آن خواستار توقف تولید و واردات تنباکوی معطر شده بود.

وی بیان داشت: بیش از 10 کارخانه در زمینه تولید تنباکوی معطر در کشور فعالند و سالیانه افزون بر 10 هزار تن از آن وارد کشور می شود که ارزش آن 1600 میلیارد ریال است.
این مقام مسئول صنفی خاطرنشان کرد: از زمان ابلاغ این قانون، شاهد رشد چشمگیر قیمت تنباکوی معطر در کشور هستیم، به طوری که تاکنون قیمت ها رشدی بیش از 50 درصدی داشته و با روند در پیش گرفته شده، به زودی از مرز رشد 100 درصدی و افزایش 2 برابری خواهد گذشت.
وی تصریح کرد: این تصمیم جزو تصمیمات اشتباه گرفته شده است، زیرا با توجه به وجود مرزهای طولانی آبی و خاکی در کشور، بی شک از این پس شاهد سرازیر شدن سیل مواد دخانی قاچاق، بی کیفیت و با قیمت های پایین به داخل کشور خواهیم بود که کوچکترین نظارتی از سوی بهداشت بر آنها وجود ندارد و آسیب های جدی به مصرف کنندگان وارد خواهد کرد.
تاجدار ادامه داد: در عین حال بخشی از درآمدهای دولت از محل عوارض و مالیات این کالا نیز محقق نخواهد شد و اشتغال به وجود آمده در این حوزه از مسیر واردات و تولید داخل نیز از دست خواهد رفت؛ موضوعاتی که تکلیف آنها در قانون مشخص نشده است.
وی بطور نمونه به سیگار «مالبرو» که حتی یک نخ آن از مبادی رسمی وارد کشور نمی شود، اشاره و تاکید کرد: با این وجود سیگار یاد شده به وفور در هر فروشگاه و دکه روزنامه فروشی یافت می شود.
رییس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان کالای دخانی در ادامه به طرح این پرسش پرداخت که «کدام عقل سلیمی مصرف سالیانه 10 هزار تنی محصولات دخانی معطر را یک شبه ممنوع می کند؟» و مدعی شد: «احتمالا دست قاچاقچیان پشت پرده این تصمیم است تا جیب های خود را پر کنند».
وی با بیان اینکه نمی دانم سود این تصمیم به جیب چه کسانی می رود، تاکید کرد: «آقایان به جای انجام کار فرهنگی، آغاز فرهنگ سازی عدم مصرف دخانیات از مدارس و گوشزد کردن خطرات آن، به دنبال پاک کردن صورت مساله اند، بی آنکه بدانند چه بلایی بر سر تولید، اشتغال، واردات و درآمدهای دولت می آید»؛ در این زمینه مطمئنم تصمیم گیرندگان تا چند سال دیگر به اشتباه خود پی خواهند برد.
تاجدار یادآوری کرد: افزایش بیش از 2.5 برابری تنباکوی معطر در پنج تا 6 سال گذشته (از چهار هزار به 10 هزار تن در سال) به دلیل همین تصمیمات یک شبه بوده است و شاهد بودیم مصرف این مواد از قهوه خانه ها به پارک ها و خانه ها کشیده شد و حتی به منظور رفاه حال مردم، قلیان های دستی تولید کردند.
به گفته رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور براساس رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، تولید، عرضه و واردات تنباکوی معطر ممنوع شد و در ارتباط با تعیین زمان اجرای این قانون به زودی تصمیم‌گیری می‌شود.
نزدیک به 2 سال پیش بخشنامه‌ای در این زمینه توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی براساس مصوبه ستاد کشوری مبارزه با مصرف دخانیات مدنظر قرار گرفت که با شکایت بخش خصوصی متوقف شد و اخیرا هیات عمومی دیوان عدالت اداری با رد درخواست شاکیان، بر ممنوعیت معطر کردن انواع مواد دخانی تاکید کرده است.

منبع: ایرنا

خواندن 486 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395