سه شنبه, 23 آبان 1396 ساعت 23:14

بحران اطلاع رسانی در بلایای طبیعی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

ضمن تسلیت و ابراز همدردی با تمامی هم میهنان عزیزمان که در مناطق غربی کشور زلزله آسیبی مالی یا جانی متوجه ایشان کرده است، می خواهم از کسانی که مسئولیت خطیر اطلاع رسانی را در چنین حوادثی بر عهده دارند یک سئوال جدی بپرسم: چرا همیشه با بروی چنین حوادثی ما هم با بحران مواجه می شویم؟

ایران کشوری وسیع است و در سالهای گذشته همواره سهم بالایی از بلایای طبیعی داشته است ولی همیشه انگار اولین بار است که با چنین موضوعی مواجه می شویم و این مواجه سردرگم و توام با آشفتگی بیش از تمامی حیطه های گوناگون مرتبط با حوادث طبیعی در حیطه اطلاع رسانی مشهود است.

نهادهایی مانند هلال احمر، حوادث غیر مترقبه، نیروهای انتظامی و امنیتی، ریاست جمهوری، صدا وسیما و... همه واحدی به اطلاع رسانی اختصاص داده اند ولی هیچ پروتکل مشخصی در مورد نحوه اطلاع رسانی در چنین مواقعی تدوین نشده است و این باعث می شود خروجی اطلاع رسانی هیچگاه قابل دفاع نباشد و آشفتگی به جایی می رسد که منابع غیر رسمی و اخبار منتشر شده توسط افرادی قصد سوء استفاده دارند چنان در شبکه های اجتماعی و ارتباطات جمعی سندیت پیدا می کنند که بحرانی بر بحران ناشی از بلیه اتفاق افتاده می افزایند.

در نهایت نهادهای رسمی برای عبور از این فضای آشفته اعلام می کنند که مردم برای کسب اخبار تنها از منابع رسمی استفاده کنند! این اعلام بیش از آنکه گویای روشنگری باشد نشان از آشفتگی رسانه ها ومنابع رسمی و نداشتن خط مشی تعریف شده در برخورد با چنین موضوعاتی است.

این در حالی است که اگر نهادهای مورد اشاره براساس پروتکل های از قبل تعریف شده در تجهیر نیروهای خبری و خبرنگاران حرفه ای برنامه ای مشخص و از پیش تعریف شده داشتند به سرعت می توانستند همزمان با نیروهای نظامی و امدادی در محل حادثه حاضر و ضمن ارایه اخبار موثق به شکلی عمل می کردند که هیچ خلائی برای مانور منابع غیر موثق باقی نمی گذاشتند.

همانطور که در این روزها بحث عبرت گرفتن از این حوادث در فضای مجازی داغ شده، بدنیست موضوع اطلاع رسانی و تدوین پروتکل های رسانه های جهت حوادث غیر مترقبه در دستور کار اصحاب رسانه و دستگاههای متولی رسیدگی به این بلایای طبیعی قرار گیرد تا در موارد مشابه تازه بعد از رخ دادن اتفاق به این فکر نیفتیم که چطور می توانیم با کسانی برخورد کنیم که قصد کلاهبرداری و سوء استفاده از احساسات مردم را دارند.

بد نیست، علاج واقعه قبل از وقوع.

خواندن 719 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395