چهارشنبه, 24 آبان 1396 ساعت 03:14

19 درصد از سهم بازار اعطای تسهیلات در اختیار بانک صنعت و معدن است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: مديرعامل بانك صنعت و معدن صبح روزگذشته در مجمع عمومي ساليانه اين بانك گفت: در بين بانك‏هاي كشور 19 درصد از سهم بازار در اعطاي تسهيلات متعلق به بانك صنعت و معدن است.

افخمي همچنين افزود: بانك صنعت و معدن طي سال 1395 معادل 90 هزار ميليارد ريال به طرح‏هاي صنعتي و معدني تسهيلات پرداخت نموده كه نسبت به سال قبل 10 درصد افزايش داشته است.

وي خاطرنشان ساخت: سرمايه بانك در پايان سال 85، مبلغ 730 ميليارد تومان بوده است و از محل افزايش سرمايه كه در سال 86، مبلغ 1 ميليارد و 500 ميليون دلار به بانك اختصاص داده شد، سرمايه بانك به 2070 ميليارد تومان رسيد و همچنين در سال 95 جمعاً 4 هزار ميليارد تومان شد.

مديرعامل بانك صنعت و معدن خاطرنشان كرد: مبلغ 2 هزار ميليارد تومان از بدهي‏هاي بانك مركزي نيز در سال 95 به سرمايه بانك اضافه شد و به طور كلي اكنون سرمايه بانك حدود 6 هزار ميليارد تومان مي‎باشد.

نقش مهمي در رونق صنعت و معدن داريد

پس از سخنان مديرعامل بانك صنعت و معدن در ادامه روند برگزاري مجمع،كرباسيان وزيرامور اقتصادي و دارايي در ادامه گفت: بانك صنعت و معدن يك بانك توسعه‏اي و تخصصي است كه انتظار مي‏رود در رونق بخش صنعت، معدن و تجارت اقدامات مهمي را به انجام برساند. البته براي رونق اين بخش‏ها نبايد بانك صنعت و معدن تنها باشد بلكه صندوق ضمانت صادرات، بانك توسعه صادرات و مديريت صنعتي هم مي‏بايست حمايت و كمك‏هايشان را دريغ نكنند.

وي افزود: در بحث صنايع كوچك و متوسط كه در ابتدا قرار بود بانك توسعه تعاون حمايت‏هاي لازم را از اين بخش داشته باشد و بايد اين موضوع در زمان مشخص مورد بررسي قرار گيرد، از طرفي بانك ايران و اروپا با توجه به شرايط پسا برجام مي‏تواند به عنوان يك بانك قدرتمند عمل كند.

وي افزود: در بحث فاينانس نيز كه حدود 30 ميليارد دلار است بيشتر به دو بخش طرح‏هاي صنعتي و آب پرداخته شده است كه اگر بتوانيد بخش خصوصي را نيز در بحث فاينانس مشاركت دهيد، آن‏ها نيز مي‏توانند در جهت رونق صنعت كمك كننده باشند و بسيار مطلوب است.

كرباسيان در خصوص نوسازي صنايع عنوان داشت: در رشد 8 درصدي ساليانه برنامه ششم 7/2 آن بحث افزايش بهره‏ وري مي‎باشد بدين معني كه نياز به نقدينگي، نوسازي، پركردن ظرفيت‏هاي خالي و استفاده از زمينه‏ هاي صادرات احساس مي‏شود كه بايد در برنامه‏هاي راهبردي لحاظ شود.

وزير اموراقتصادي و دارايي در ادامه خاطرنشان كرد: موضوع شركت‏هاي دانش‏بنيان از موارد مهمي است اما متاسفانه فضاي اين بخش در سيستم بانكي كشور خالي است و بايد حمايت‏هاي لازم از دانش‏بنيان‏ها و استارت‏آپ‏ها صورت گيرد.

بانك صنعت و معدن به عنوان بانك توسعه‏اي روند رو به رشدي داشته است

 پس از سخنان كرباسيان، در ادامه روند برگزاري مجمع، شريعتمداري وزير صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان كرد: در ابتدا از گزارش عملكرد بسيار خوبي كه توسط مديرعامل و هيات مديره بانك صنعت و معدن ارائه شد، كمال تشكر را دارم. خوشبختانه اين بانك به عنوان بانك توسعه‏اي با حضور مديريت مهندس افخمي روند رو به رشدي داشته است.

وي افزود: اين گزارش نشان دهنده افزايش 2 برابري اعطاي تسهيلات مي‏باشد. همچنين افزايش درآمدهاي ارزي با برداشته شدن تحريم‏ها شرايط مطلوب‏تري را براي تامين مالي ارزي ايجاد كرده است.

وزير صنعت خاطرنشان كرد: بانك صنعت و معدن در هدايت و حمايت صنايع بزرگ نيز اقداماتي را انجام داد و بايد توجه داشت كوچك شدن اقتصاد كشور به صلاح نيست و بايد در بخش‏هاي نفت، گاز، انرژي و معادن در كشور از شركت‏هاي دانش‏بنيان استفاده و حمايت شود و اين ظرفيت‏ها در كشور نشان‏دهنده اين است كه اقتصاد ايران بايد توسط تصميم‏گيري بزرگ وسعت پيدا كند.

شريعتمداري گفت: اقتصاد ايران بسيار به نظام بانكي متصل است و ما اگر بخواهيم ظرفيت‏هاي ديگري را مانند دانش‏بنيان‏ها تقويت كنيم و تا حدي تمركز اقتصاد ايران را از نظام بانكي برداريم مهم‏ترين عضو در نظام بانكي، يعني بانك صنعت و معدن است چرا كه مي‏تواند نقش سازنده‏اي در حمايت از دانش‏بنيان‏ها داشته باشد.

بانك صنعت و معدن يك بانك منضبط است

پورمحمدي در ادامه خاطرنشان كرد: بانك صنعت و معدن يك بانك چابك، منضبط و مؤثر است. اين بانك با تعداد شعب محدود و با وجود نيم درصد پرسنل نظام بانكي عملكرد بسيار پرفروغي دارد كه قابل مقايسه با بسياري از بانك‏هاي بزرگ كشور نمي‏باشد.

وي افزود: بانك‏هاي كشور با حجم وسيعي طلبكار دولت و بدهكار به بانك مركزي هستند اما خوشبختانه بانك صنعت و معدن رقم قابل توجهي از دولت طلب نداشته است و تقريباً هيچ اضافه‏ برداشتي از بانك مركزي نيز ندارد و اين نشان دهنده انضباط مالي بانك صنعت و معدن است.

پورمحمدي بيان داشت: نكته مهم ديگر اينكه بانك صنعت و معدن به شركت‏داري و بنگاه‏داري مانند بسياري از بانك‏ها نمي‏پردازد و اين بانك با دارايي محدود درآمدزايي بالايي دارد و رشد 40 درصدي حاصل از دارايي‏ها مبين اين اقدام است.

در پايان اكبر كميجاني قائم مقام بانك مركزي خاطرنشان كرد: فعاليت‏هاي بانك صنعت و معدن در بخش صنايع كوچك و متوسط مثال زدني است و بانك مركزي در سال گذشته در كنار بخش مسكن در بخش SME نيز تامين مالي كرده است و اين بانك با مديريت شايسته مهندس افخمي توانست در راستاي رونق صنايع كوچك و متوسط اقدامات مثبتي را به انجام برساند.

 

خواندن 503 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395