چهارشنبه, 24 آبان 1396 ساعت 04:13

اطلاعات تکميلي

  • بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران زلزله:

مدیریت بحران در ایران ثانیه ای است

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

دلارام کریمی

عصراقتصاد: سه روز از زلزله ۷.۳ ریشتری کرمانشاه می‌گذرد، زلزله‌ای که طی آن شهرهای غربی ایران به ویژه سر پل ذهاب لرزید و صدها تن از هموطنانمان جان باختند. همین زلزله‌ اخیر باعث شد نگاه ما به موضوع مقاوم سازی و مدیریت بحران در حوادث طبیعی جلب شود و به سراغ  فریبرز ناطقی الهی ، بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران زلزله برویم و در خصوص مقاومت ساختمان ها و مدیریت بحران در زمان حادثه بپردازیم.

فریبرز ناطقی الهی ، بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران زلزله  در خصوص میانگین عمر مفید ساختمان های ایرانی گفت: بيشتر ساختمان هاي قديمي و حتي جديد فاقد مقاومت لازم در برابر زلزله هستند در حقیقت ما برای این مورد تا به امروز آماری نداشته ایم.

بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران زلزله  ادامه داد: سازه هایی هستند با چهارصد سال که هنوز مقاومت خود را دارند و بلعکس ساختمان هایی هستند که عمر مفید آنها به پنج سال می رسد.

وی با اشاره به اینکه هيچ دانش فني در حوزه ساختمان‌سازي و مقاوم‌سازي وجود ندارد كه ما از آن بي‌بهره باشيم و ما در اين حوزه بسيار هم قوي هستيم فقط چون همين اصول را درست پياده‌ نمي ‌كنيم، يك زلزله ساده در كشور ما تخريب و كشتارهاي قابل‌ توجهي را در پی دارد ، افزود: جای افسوس است که بگوییم در دهه های اخیر آن قدر وضعیت ساخت و ساز نابسامان شده است که میانگین عمر ساختمان ها  به بیشتر از ده تا پانزده سال نمی رسد و دوباره این ساختمان ها نیازمند بازسازی می شوند.

این کارشناس زلزله اضافه کرد: این معضلی که در کشور وجود دارد و به  افرادی بدون تخصص با توان مالی بالا  اجازه ی ساخت و ساز داده می شود که بااستفاده از مصالح نامرغوب و افراد کم تجربه سازه ها را شکل دهند و همین سبب غیر مقاوم بودن ساختمان ها می شود. همانگونه که معلوم است ساخت و ساز امروز ما در طراحی و ظاهر به روز شده باشد ولی عملا کارایی لازم را ندارند.

وی همچنین با تاکید براین که عملا برنامه ای برای مقاوم سازی در مقابل فرسایش و حوادث وجود ندارد، ادامه داد: دولت ازحدود 15 سال پیش برنامه ای  بسیار وسیع را برای مقاوم سازی و کاهش اثرات و بلای طبیعی شروع کرد ولی  متاسفانه با توجه به مسائل مالی که برای کشور پیش آمد ، عملا همه این برنامه ها در وزارت خانه ها مورد کم توجهی قرار گرفت و به ندرت در بعضی از نقاط ، کارهایی برای مقاوم سازی صورت گرفت اما اکثر مکان ها فاقد برنامه مقاوم سازی و مدیریت بحران هستند.

وی با اشاره بر این که تقریبا سازمان مدیریت بحران درکشور یک سازمان فلج و غیر فعال است ، تاکید کرد: از طرفی اختیارات قانونی این سازمان محدود و همچنین قانون مدیریت بحران در مجلس تصویب نشده است و از سوی یگر بودجه آن محدود است.

وی همچنین ادامه داد: این سازمان فاقد کارشناسان لازم است و افرادی که حضور دارند تخصص و تجربه لازم را در این زمینه ندارند؛ پس می بینید مدیریت ما در سوانح چگونه است .

منطقی الهی با اشاره بر اینکه ، مدیریت بحران در کشور ایران ثانیه ای است اضافه کرد: وجود نداشتن هماهنگی در منطقه زلزله زده کرمانشاه نشان دهنده ی همین مدیریت است و این یک معضلی  است که من سالها در کتاب ، سخنرانی ها، سمینارها مختلف و در خدمت مسئولین  و کمیسیون های زیربنایی مجلس مطرح کرده ام  ولی به دلیل کوتاهی دوره مدیریت ها در سازمان های مهم و ایجاد ذهنیت دوباره برای درک این شرایط ، حوادث طبیعی  و غیرطبیعی مختلفی به وجود می آید و مشکلات واین معضلات سالیان طولانی ادامه دار خواهد شد.

وی ادامه داد: من نمی خواهم بگویم عمدی در این کار است  ولی این حوادث ناشی از بی دقتی و بی توجهی و ندانمکاری مدیران  است زیرا از افراد غیر متخصص استفاده می کنند.

وی همچنین تاکید کرد: سابقه علمی و مکتوب مدیریت بحران و مقاوم سازی به سی سال پیش بر می گردد و وضعیت مدیریت بحران دقیقا بیان شده است و این عدم دقت و عدم توجه پدیده ای است که نیازمند وارد شدن روانشناسان و جامعه شناسان به این حوزه است تا چرایی این موضوع را ریشه یابی کنند. 

وی اضافه کرد: اکنون عملا افرادی در سیستم تشکیلات دولتی هستند که هیچ تجربه ای  در زمینه مدیریت در شرایط بحرانی  را ندارند .

وی ادامه داد:  کسی به دنبال پست و مقام نیست .حداقل مدیران ما از افراد خبره و متخصص در این حوزه به صورت مشاوره استفاده کنند. ما افرادی را در دانشگاه ها و پژوهشگاه داریم که دارای  سوابق ارزنده جهانی در مدیریت سوانح هستند

منطقی الهی در این خصوص تاکید کرد: این افراد خواستار پول نیستند، همین که ایده های آنها در جایی به درد بخورد برای انها کفایت می کند.

وی همچنین در خصوص امکانات موجود در ایران برای مقاوم سازی و مدیریت بحران زلزله ، گفت: وجود تجهیزات بیشتر قطعا بهتر است ولی آیا از همین تجهیزات موجود درست استفاده می کنیم؟؟

بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران ادامه داد: ما باید بدانیم پهنای زلزله خیز ما کجاست و از قبل برای آن منطقه برنامه ریزی کنیم و تجهیزات را برای آن مناطق آماده سازی کنیم.

این کارشناس مدیریت بحران ادامه داد: مدیریت  بحران فقط امداد رسانی نیست  این غیر معقول و غیر عملی است ، ما منتظر نشسته ایم تا اتفاق رخ دهد بعد با تعداد کمی امداد رسانی می گوییم، مدیریت بحران کردیم .

وی تصریح کرد: در حالیکه این دو درجه از 360 درجه مدریت بحران نیست؛ عوامل آمادگی ، کاهش اثرات مقاوم سازی و تحلیل خطر  را چه کسانی کار می کند؟؟ در حالیکه تمام این عوامل  به صورت ریز مکتوب شده به دست آمده ودانش فنی در این حوزه بسیار بالاست و قبل از حادثه باید اجرا شود .

 وی همچنین در پایان تاکید کرد: باید در شرایط بحرانی بین بخش خصوصی و دولتی  هماهنگی لازم وجود داشته باشد و همه ی نهادها هماهنگ با هم کار کنند تا سریعتر وضعیت را بهبود بخشند.

 

 

 

 

 

خواندن 758 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395