چهارشنبه, 24 آبان 1396 ساعت 00:12

یک میلیون 311 هزار نفر زلزله زده

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
اکرم رضایی نژاد

عصراقتصاد: در پی وقوع زلزله 7.3 ریشتری یک شنبه شب درکرمانشاه، روند امدادرسانی از ساعتی بعد از وقوع زلزله شروع‌شده ولی عمق خسارت بسیار زیاد گزارش‌شده است.  روستاهایی که پس از زلزله کرمانشاه هنوز فرصتی برای امدادرسانی به آن‌ها نبوده زیاد هستند. امدادگران می‌گویند بعید نیست آمار کشته‌ها بیشتر از آمار موجود شود و عمق فاجعه با منظم‌تر شدن امدادرسانی‌ها بیش‌ازپیش روشن می‌شود.
تمامی مسئولان استانی و کشوری به صورت تمام وقت نهایت تلاش خود را برای امدادرسانی به مردم زلزله زده این استان بکار گرفته‌اند و اگر کندی در روند این اقدامات صورت پذیرفته بدلیل حجم و گستردگی فاجعه بوده، چرا که 7 شهرستان و روستاهای اطراف درگیر این حادثه شده‌اند و بحث آوارگی هزاران نفر در میان است.
مردم کرمانشاه، مردمی هستند که 8 سال بارسنگین جنگ را بر دوش کشیدند و حماسه آفریدند؛ حالا وقت آن است که دولت و ملت همه با هم در کنار این مردم بایستند .
رئیس جمهور نیز روزگذشته با حضور در مناطق حادثه دیده گفت: دولت با همه توان وارد عمل شده است، دولت مردم را تنها نمی‌گذارد و ما به عنوان خادم مردم در کنارتان خواهیم بود.
دولت برای بازسازی منازل خسارت دیده از زلزله، کمک بلاعوض و وام بلند مدت اعطا خواهد کرد
رییس جمهور در اجتماع مردم شهرستان سرپل ذهاب ضمن تسلیت به خانواده هایی که عزیزان خود را در حادثه زلزله از دست داده اند و آرزوی شفای عاجل برای آسیب دیدگان، گفت: دولت برای بازسازی منازل و کمک به زندگی آسیب دیدگان و کسانی که منازل آنها در این حادثه در شهر و یا روستا دچار خسارت شده، کمک بلاعوض و وام بلند مدت اعطا خواهد کرد.
حجت الاسلام والمسلمین روحانی در این دیدار با قدردانی از مردم استان کرمانشاه و سراسر ایران که در این حادثه همچون همیشه در کنار هم بوده و به یاری یکدیگر پرداختند، اظهارداشت: باید همچنین از تلاش های نیروهای امدادرسان و نیروهای مسلح برای کمک و امداد رسانی به زلزله زدگان قدردانی کرد. دولت همه امکانات خود را برای کاهش سریع مشکلات مردم بسیج کرده است.
روحانی با اشاره به نیاز مردم به چادر و امکانات زندگی موقت در مناطق زلزله زده، گفت: ستاد بحران در کرمانشاه تشکیل و بودجه لازم برای بازسازی و جبران خسارت های وارد شده به مردم اختصاص داده خواهد شد.
رییس جمهور تصریح کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تمام توان خود را برای بازسازی منازل مردم به کار خواهد گرفت و همه دستگاههای مسوول نیز این بنیاد را کمک خواهند کرد.
روحانی با اشاره به اینکه حوادث طبیعی مانند زلزله، سیل و طوفان آزمایش الهی برای بندگان در مسیر یاری و کمک به همنوعان است، افزود: دولت تلاش می کند در این آزمایش موفق باشد، کما اینکه از ساعت های اولیه وقوع این حادثه تلاش ما بر حل مشکل مردم بوده و همه دستگاهها و مسوولین در این راستا بسیج شده اند.
رییس جمهور با تاکید بر اینکه بطور مستمر روند امداد رسانی و جبران خسارات مردم این منطقه را پیگیری خواهد کرد، ادامه داد: بیمارستان های تهران، کرمانشاه و استان های معین برای ارائه خدمات درمانی فوری به مصدومان این حادثه بسیج هستند.
روحانی با اشاره به اینکه در این حادثه برخی ساختمان هایی که بصورت تعاونی و دولتی ساخته شده و از عمر احداث آنها زمان کمی می گذرد، تخریب و دچار حادثه شده اند، گفت: باید اشکالات و کاستی های موجود در ساخت این بناها بررسی شود و دولت مطمئنا این مسائل را دنبال کرده و مقصران را شناسایی و به مردم معرفی خواهد کرد.
رییس جمهور تاکید کرد: دولت مردم را تنها نمی‌گذارد و ما به عنوان خادم مردم در کنارتان خواهیم بود. رئیس جمهور با بیان اینکه دولت با همه توان وارد عمل شده است، افزود: مسئول اصلی اسکان موقت و بازسازی بنیاد مسکن است.
حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در بدو ورود به استان کرمانشاه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دیدار با مردم قهرمان کرمانشاه همیشه جزء آروزهای من بوده اما دوست نداشتم در شرایطی که مردم غمدار هستند و دچار مصیبت شده اند بیایم. امیدوارم در روزهای خوش و افتتاح طرح ها به حضور مردم قهرمان کرمانشاه که همیشه مرزدار کشورمان بوده اند، برسم. 
وی افزود: می خواهم به نمایندگی از همه مردم ایران، به مردم کرمانشاه تسلیت بگویم. همه ایران در کنار کرمانشاه حضور دارد و هیچ ایرانی نیست که به فکر مردم کرمانشاه نباشد.
رئیس جمهور تصریح کرد: از مسئولان از دولت و نظامیان از ارتش، سپاه، بسیج، بنیاد مسکن، وزارت کشور و وزارت نیرو و وزارت راه تشکر می کنم که تلاش کرده اند تا مشکل جاده ها و آب حل شود.
روحانی افزود: امداد هوایی با پرواز بالگردها و هواپیماها در روزهای گذشته بسیار خوب عمل کردند و من از آنها تشکر می کنم. اگر این پروازهای هوایی نبود، کمک رسانی بسیار سخت تر می شد. همچنین از  همه کشورهایی که با ملت ایران همدردی کردند، تشکر می کنم.
وی تاکید کرد: دولت با همه توان وارد عمل شده و تلاش می کند تا در کوتاه ترین زمان مشکلات را حل کند. مسئولیت اسکان با بنیاد مسکن است. همه مقامات دولتی و نظامی و خیرین باید به بنیاد مسکن کمک کنند و کار جداگانه ای انجام ندهند. 
روحانی در همین باره اضافه کرد: مردم باید خانه شان را خود بسازند و در این راه دولت وام  بلاعوض در اختیار زلزله زدگان خواهد گذاشت.
طبق آخرین آمار گزارش شده تا ساعات اولیه شب گذشته 432 تن کشته و 7460 نفر مصدوم و مجروح شدند در حالیکه از همان لحظات نخستین با اعزام نیروهای امدادی به منطقه زلزله‌زده کار کمک به مصدومان آغاز شد و این در شرایطی بود که همه استان‌ها هم آمادگی خود را برای اعزام نیرو و ارسال کمک اعلام کرده بودند اما براساس آخرین گزارش‌ها و بنا بر اظهارات مسئولان استانی و محلی «ازگله» کانون زلزله هم‌چنان در بن‌بست خبری و محروم از حداقل امکانات امدادرسانی است و بسیاری از مناطق زلزله‌زده هم‌چنان نیازمند آب شرب و مواد خوراکی هستند.
گله حادثه دیدگان از روند امدادرسانی
در این شرایط برخی از هموطنان حادثه دیده در زلزله غرب ایران در خصوص امدادرسانی ها گله مند بودند، از جمله انتقادها :
- ما از دیشب ساعت 5/2 اینجا نشسته ایم و هیچ مسئولی جواب ما را نداده است. حتی یک چادر به ما نداده اند . دو روز است که حتی یک وعده غذا نخورده ایم . ما غذا نمی خواهیم فقط یک چادر بدهید که سرپناهی برای شبمان باشد.
- با مصیبتی که پیش آمده و فاجعه اسفناکی که رخ داده، دو چادر به ما داده اند که چندین خانواده در آن ها ساکن هستند یعنی حدود 30 نفر. خیلی از ماشین هایی که آوار روی آنها آمده بردیم کنار خیابان و در آنها ساکن شدیم. کسانی که زودتر مراجعه کردند چادرهای بیشتری نصیبشان شد اما ما که فوتی داشتیم تا به مراسم تدفین آنها رسیدیم و برگشتیم چادری برایمان نمانده بود . برای پیدا کردن آب باید یک کیلومتر راه برویم تا بتوانیم یک بطری آب معدنی بیابیم. برای غذا هم خرما توزیع کردند که کرم زده بود و قابل خوردن نیست. امکانات بهداشتی فراهم نشده است.
-  غرب کشور در بحران است و نیاز مبرم به آب و غذا دارد. مردم زیر آوار گیر افتاده اند . نه یک تیم خوب برای رساندن خبرهای ما می آید و نه تیمی می آید که به درستی آواربرداری کند . مگر مردم این منطقه جزء ایران نیستند یا ما جزء این ملت نیستیم. اصلا پوشش نمی دهند . اینجا 50 برابر حادثه ساختمان پلاسکو آدم مرد. به ما هم رسیدگی کنید. آقایی می آید با کت و شلوار و به رسانه ها آماری می دهد و دیگر تمام می شود . رسانه ها چرا پیگیری نمی کنند . این آب و غذایی را هم که می بینید یا از جانب مسئولان مردمی هستند یا خود مردم. تاکنون رسیدگی مناسبی نشده است .
- باید طوری سازماندهی می کردند که مردم تجمع نکنند . یکبار می گویند فلان جاست یکبار می گویند ساختمان سپاه است . طرف داغدار است و هنوز فرزندش را ندیده، خانواده اش در این سرما دارن می میرند اما یک نفر به عنوان مسئول نیامده بازدید کند و از نزدیک شرایط را ببیند . به هر خانواده یک چادر بدهند . اگر سازماندهی می کردند چادرها به همه می رسید. به یک خانواده 5 چادر دادند و به خانواده ای حتی یک چادر ندادند.
-  من هنوز جلوی خانه ام نشسته ام، خانه ای که کاملا ویران شده اما هنوز چادر و نانی به ما نداده اند.
- به ما رسیدگی نشده، حتی پتو نداده اند، به دلیل سرمای شدید مجبور شدیم پتو را به قیمت چهارصد هزار تومان بخریم.
- به گفته اهالی روستای آئینه که در سرپل ذهاب است؛ هنوز حتی یک امدادرسان به این روستا نرفته و نجات یافتگان از سرما و تشنگی در معرض از دست دادن جان خود هستند.
- و ... بوده است.
پاسخ سرتیم امداد نجات منطقه ذهاب به گلایه زلزله زدگان
شفیعی سرتیم امداد نجات منطقه ذهاب در پاسخ به این گله ها می گوید: اولین اقدام ما ورود تیم های جستجو نجات، انجام فعالیت های نجات ، اسکان اضطراری و اسکان موقت، توزیع مواد غذایی در میان زلزله زدگان بود که در همان روز اول به کمک سایر دستگاه ها کار جستجوی نجات به اتمام رسید، کارهای آواربرداری را تمام کردیم . دوشنبه کل امداد و نجات در سراسر حوزه استحفاظی شهرستان سرپل ذهاب اعم از داخل شهر و هم روستاهای اطراف عملیات جستجوی نجات به پایان رسیده و از دوشنبه شب امکان اسکان اضطراری آنها نیز فراهم شده است.
طبیعتا شاید در این شرایط به چند نفر رسیدگی نشده باشد اما در مجموع کار به اتمام رسیده است. طبیعتا امدادرسانی روندی دارد که چندساعت زمان می برد حتی امکان دارد به اندازه ای باشد که یک روز کامل به طول بینجامد. اسکان اضطراری و توزیع موادغذایی مرحله ای است که باید مردم منتظر شوند .
بازماندگان زلزله، مفقودی‌ها را اعلام کنند
همچنین رییس سازمان مدیریت بحران و معاون وزیر کشور درباره اینکه برخی زلزله‌زدگان اذعان می‌کنند که برخی از اعضای خانواده‌شان همچنان زیر آوار هستند، گفت: در حال حاضر سگ‌های زنده‌یاب هلال احمر خانه به خانه در حال جست و جو هستند، افرادی که همچنان عضوی از خانواده‌شان مفقود است و یا می‌دانند که زیر آوار مانده، به امداد و نجات اعلام کنند.
اسماعیل نجار (رییس سازمان مدیریت بحران و معاون وزیر کشور)، با اشاره به اینکه حادثه زلزله در غرب کشور بسیار عظیم بوده است، گفت: یک میلیون و ۳۱۱ هزار نفر تحت تاثیر این زلزله قرار گرفته‌اند که عدد قابل توجهی است. در حال حاضر با اطلاعاتی که من دارم، در تمامی شهرهای تحت تاثیر زلزله آب وصل شده، البته منهای بعضی از نقاط شهری که امکان برقراری آب به دلیل شکستگی لوله‌های اصلی و فرعی امکان پذیر نیست.
نجار با بیان اینکه آب آشامیدنی به صورت بطری و توزیع آن همکاری مردم را می‌طلبد، گفت: یکی از مشکلاتی که اینجا داریم، موضوع توزیع است. چادر هم به همین صورت است و متاسفانه در توزیع همراهی وجود ندارد و شکل کار را پیچیده کرده است، ولی امیدواریم با برنامه‌ریزی مشکل حل شود.
پذیرش 7600 مجروح زلزله در بیمارستان‌ها
7613 حادثه دیده زلزله اخیر به بیمارستان های استان، مراجعه کرده اند. از این تعداد 4720 نفر بصورت سرپایی درمان شدند، 753 نفر بعد از مدت کوتاهی بستری از بیمارستان ترخیص شدند، 995 نفر تحت عمل جراحی قرار گرفتند و هم اکنون نیز 1004 نفر در بیمارستان ها بستری هستند. همچنین 223 نفر از مجروحین از مرکز استان به سایر بیمارستان‌ها در شهرستانهای دیگری که دارای تخت خالی بودند، اعزام شدند. تمام اعمال جراحی غیرضروری در حال حاضر لغو شده و تعدادی تخت نیز در بیمارستان‌ها برای وضعیت بحران خالی نگه داشته شده است. هم اکنون چهار بیمارستان صحرایی در شهرستان سرپل ذهاب، یک بیمارستان در ثلاث باباجانی و دو بیمارستان در اسلام آبادغرب برپاست و کار خدمات رسانی را انجام می‌دهند.
زلزله زدگان ازگله شب را در خیابان می‌گذرانند
متاسفانه 80 درصد شهر ازگله تخریب شده است و بنابراین به شدت نیازمند تامین چادر برای اسکان زلزله زدگان هستیم.
شهردار ازگله با اشاره به کمبود مواد غذایی و دارو در مناطق زلزله زده ، گفت: خواهش می کنم از سراسر ایران و یا شهرهای اطراف دارو به این شهر برسانید زیرا که نیاز شدید به دارو داریم. خرما، شیر، نان، آب، دارو، خشکبار، پتو و لوازم بهداشتی از نیازهای ضروری مردم منطقه است. متاسفانه گازوئیل تمام شده و سوخت بنزین نیز نداریم. با وجودی که مسئولان و نهادهای دولتی و مردمی کمک کرده اند اما باز هم دچار مشکلات فراوان در امداد رسانی هستیم. به عنوان مثال در حال آوار برداری هستیم اما تعداد ماشین آلات کم است و نیاز به تامین تجهیزات بیشتری است و انتظار کمک داریم.
شهردار ازگله پیش از این با انتقاد شدید از این‌که ازگله در بن‌بست خبری مانده است، گفته بود: چادری برای ما نیامده و کودکان یکساله و دو ساله ازگله دو شب است در سرما می‌خوابند.  درست است که ازگله از شهرهای اطراف کم جمعیت‌تر است، اما ما کانون زلزله بودیم و حالا در بن بست خبری قرار گرفتیم.
آمادگی صندوق رفاه برای کمک به دانشگاه‌های خسارت‌دیده در زلزله
پیرو ابلاغ وزیر علوم برای یاری مصدومان و کاهش صدمات دانشجویان و خانواده‌های آن‌ها که در حادثه تاسف‌بار زلزله غرب کشور آسیب دیده‌اند، صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم آمادگی دارد به صورت ویژه و فوق‌العاده علاوه بر رسیدگی به مشکلات رفاهی دانشگاهی غرب کشور بویژه استان کرمانشاه که در این حادثه دچار مشکل شده‌اند، نسبت به پرداخت تسهیلات و کمک فوق‌العاده به دانشجویان در اسرع وقت اقدام کند.
ارسال اقلام اساسی از اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور به مناطق زلزله‌زده
پس از این فاجعه کمک‌های فعالان اقتصادی از اتاق‌های بازرگانی سراسر ایران و با هماهنگی اتاق بازرگانی کرمانشاه جمع‌آوری شد. این کمک‌ها در چند محموله به مناطق مختلف قصرشیرین، سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی و... ارسال شده است.
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه کمک‌ها را شامل 22 هزار بطری آب معدنی، سه هزار تخته پتو و... اعلام کرد و یادآور شد: محموله‌های دیگری از آب، کنسرو، پتو و سایر اقلام اساسی در راه است و در اسرع وقت بین مردم زلزله زده توزیع خواهد شد.
اعزام اکیپ‌های دامپزشکی به استان کرمانشاه
مدیرکل دامپزشکی کرمانشاه از اعزام 17 اکیپ دامپزشکی در نخستین ساعات به مناطق زلزله‌زده این استان خبر داد. این اکیپ‌ها با ایجاد پست‌های دامپزشکی نسبت به ضدعفونی و دفن بهداشتی لاشه دام‌های تلف شده و واکسیناسیون دام‌های موجود جهت پیشگیری از بروز بیماری های واگیر دامی و بیماری‌های مشترک اقدام می‌کنند.
ارسال 17 تریلر اقلام اساسی برای زلزله‌زدگان ثلاث باباجانی
روز گذشته مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان کرمانشاه گفت: هم‌اکنون ۱۷ دستگاه تریلر به همراه اقلام مورد نیاز زلزله زدگان به شهرستان ثلاث باباجانی ارسال شد. این کمک‌ها شامل 1635 تخته چادر، 5960 تخته پتو، ۲۵۰۰ آب معدنی و... است که تحویل حادثه دیدگان می‌شود.
افزایش کدورت منابع تأمین آب برخی شهرهای زلزله‌زده
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه گفت: به‌علت زمین لرزه شدیدی که در استان داشتیم آب چشمه «سراب گرم» که منبع تأمین آب دو شهر سرپل ذهاب و قصرشیرین است، دچار کدورت شد. تأسیسات آبی این منطقه نیز دچار آسیب شدند و از همین‌رو تا زمان تأمین آب سالم و با کیفیت، آب بسته‌بندی بین مردم زلزله‌زده توزیع خواهد شد.
توزیع ۱.۷ میلیون لیتر بنزین
مدیر روابط عمومی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان کرمانشاه گفت: همه پمپ بنزین‌های کرمانشاه فعال است و شایعاتی مبنی بر این‌که برخی جایگاه‌های سوخت‌رسانی در کرمانشاه تعطیل هستند، تکذیب می‌شود. بیش از یک میلیون و ۶۷۰ هزار لیتر بنزین، ۳۲۰ هزار لیتر نفت سفید و ۷۰۰ هزار لیتر نفت‌گاز در مناطق زلزله زده کرمانشاه توزیع شده است. سه دستگاه خودرو سوخت‌رسان نیز در اختیار مناطق زلزله قرار دارد.
اعزام 100 روانشناس
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره استان کرمانشاه از اعزام 100 روانشناس و مشاور به مناطق زلزله‌زده خبر داد. در وهله اول نیازهای اساسی از جمله بحث آب و غذا و اسکان باید برای حادثه‌دیدگان فراهم شود، اما در کنار همه این‌ها این افراد نیاز دارند به لحاظ روحی و روانی با توجه به شوک حادثه و داغ از دست دادن عزیزانشان حمایت شوند. کار این افراد کوتاه مدت نبوده و این‌ها مدت طولانی در منطقه فعالیت خواهند داشت تا بتوانند به لحاظ روحی و روانی حادثه دیدگان را یاری کنند.
مجموعه های ورزشی کارگران برای اسکان آسیب دیدگان اختصاص داده شد .
صدها چادر صحرایی با توجه به امکانات موجود مستقر و نیز اقلام خوراکی توسط سازمان فنی و حرفه ای کشور توزیع شد.
تمام بیمارستان ها و کلینیک های مدیریت درمان اجتماعی موظف به اسکان همراهان مصدومان شدند. ۱۲۰ نفر پزشک و پرستار از تهران، ۵۰ نفر از اصفهان، ۵۵ نفر از استان های مجاور به کرمانشاه اعزام شدند. طی دو روز 13 هزار واحد خون که 20 درصد آن شامل گروه خونی o منفی بود؛ توسط مردم اهدا شد.
برق مناطق زلزله‌زده تا 24 ساعت آینده
وصل می شود
اکنون در شهرهای زلزله‌زده اکثر مشکلات برطرف شده و دو شهر قصرشیرین و سرپل ذهاب به طور کامل برق دارند. 90 درصد شهر سرپل ذهاب نیز روشن است و بخش کوچکی از کار باقی مانده که وصل شدن برق این بخش نیز در حال انجام است. فقط برق برخی از روستاهایی که کامل تخریب شده‌اند باقی مانده است.
کمبود شدید چادر و پتو در میان زلزله‌زدگان
فرماندار ثلاث باباجانی از کمبود شدید چادر و پتو در میان زلزله زدگان خبر داد.
 در حال حاضر کمبود آمبولانس وجود ندارد و تنها در روز نخست حادثه به دلیل تعداد زیاد مصدومان دچار کمبود بودیم. تنها در یک شب 140 آمبولانس برای انتقال مصدومان از اسلام آباد غرب به کرمانشاه اعزام شده است. با توجه به بزرگی زلزله و خسارت زیاد وارد شده به ساختمان‌های مسکونی، زیرساخت‌های آب و برق و گاز در حال حاضر با مشکل کمبود چادر، مواد غذایی و آب معدنی و پوشاک مواجه هستند. برای رسیدگی به وضعیت زلزله زدگان 4 تا 5 اردوگاه ایجاد شده و مردم را با توجه به نزدیکی به منازل‌شان در اردوگاه‌ها اسکان داده اند. اسکان خسارت دیدگان در اردوگاه‌ها بهتر است زیرا که هم تامین امنیت برای آنها ساده‌تر است و هم می‌توان کمک‌ها را به صورت منسجم‌تر به آنها رساند.
خیابان ها باز شد
عملیات آواربرداری از روز دوشنبه آغاز شد و مسیرها و خیابان‌هایی که تخریب شده بود، آوارهای آن‌ها برداشته و بازگشایی شد.
ارسال 13 محموله کمک‌های مردمی کرمانشاه به مناطق زلزله‌زده
پایگاه‌های جمع‌آوری کمک‌های مردمی کرمانشاه در پارک شاهد، فرهنگسرای شهر(چهارراه جوانشیر)، فرهنگسرای کوثر (ابتدای خیابان گذرنامه) و فرهنگسرای گل نرگس(ابتدای شهرک ژاندارمری) مستقر هستند.  کمک‌های جمع‌آوری شده با ۱۳ کامیون(هفت محموله به ثلاث باباجانی و ازگله و شش کامیون به سرپل ذهاب و قصرشیرین) و سه وانت به مناطق زلزله‌زده ارسال شده است.
محموله‌های ارسالی شامل ۷۷ هزار عدد آب معدنی، ۳۷۰۰ تخته پتو، ۱۸ هزار کنسرو مواد غذایی و مربا، ۸۰ تخته چادر مسافرتی، مقدار زیادی لباس و البسه گرم، مقدار قابل توجهی لوازم بهداشتی، شیرخشک و دارو است.
سپاه ۴۰۰ تن مواد غذایی در روستاها توزیع کرد
طبق هماهنگی های انجام شده امداد رسانی به زلزله زدگان در روستاها بر عهده نیروهای سپاه پاسداران و بسیج است. طی دو روز اول ۴۰ خودروی باری حاوی حدود ۴۰۰ تُن موارد غذایی از جمله کنسرو، نان و آب معدنی توسط سپاه  در روستاها توزیع شده است.
خواندن 567 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395