چهارشنبه, 24 آبان 1396 ساعت 11:52

نفت به 80 دلار می‌رسد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصر اقتصاد: بازار نفت جهان در این روز ها روندی رو به رشد را تجربه می کند و قیمت های این محصول اساسی در حالی افزایش را به چشم می بیند که به باور برخی از کارشناسان بحران های خاور میانه می تواند قیمت نفت را تا درجات بالایی افزایش دهد. افزایشی که می تواند، افت قیمت این محصول را در ماه های گذشته تا حدودی پوشش دهد.

 این در حالی است که تقاضای نفت همچنان رو به افزایش است و گرهی هم از تنش های منطقه ای خاورمیانه گشوده نشده است. از این رو می توان دریافت که افزایش قیمت نفت یحتمل ادامه خواهد داشت.

در همین راستا اوپک پیش بینی کرده است که با توجه به افزایش تقاضا و کاهش تولید نفت، عرضه مازاد این کالا در سال آینده میلادی کمتر خواهد شد.

به نوشته رویترز، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در گزارش ماهانه خود پیش بینی کرده است که تقاضا برای نفت خام تولیدی اعضای این سازمان افزایش می ‌یابد و توافق جهانی کاهش تولید نفت نیز سبب می ‌شود که سطح ذخیره‌ سازی مازاد نفت کمتر شود.

دبیرخانه اوپک همنچنین اعلام کرده است: در سال آینده میلادی تقاضا برای نفت تولیدی این سازمان به ۳۳ میلیون و ۴۲۰ هزار بشکه در روز می ‌رسد که ۳۶۰ هزار بشکه نسبت به برآورد پیشین این سازمان بالاتر است.

این سازمان همچنین با استناد به ارزیابی منابع ثانویه، اعلام کرده است که عرضه روزانه نفت از سوی اعضای آن در ماه اکتبر امسال با حدود ۱۵۰ هزار بشکه کاهش به ۳۲ میلیون و ۵۹۰ هزار بشکه رسیده است.

طبق گزارش اوپک، اگر اوپک در سال آینده میلادی سطح تولید ماه اکتبر خود را حفظ کند، عرضه نفت در سال آینده میلادی کمتر از تقاضای آن خواهد بود.

با این حال برخی بر این باورند که عواملی وجود دارد که تقاضای نفت را به زودی تحت تاثیر قرار داده و قیمت ها را کاهش می دهد. عواملی مانند خودرو های برقی و تولید نیرو از انرژی های تجدید پذیر.

از این رو آژانس بین‌ المللی انرژی در تقابل با موضوع کاهش تقاضای نفت، اعلام کرد که روند رشد تقاضای جهانی نفت توان کنار آمدن با پدیده خودروهای برقی را دارد.

این آژانس اعلام کرد با وجود پیش بینی افزایش خودروهای برقی در دو دهه آینده، روند رشد تقاضای نفت در جهان با اندکی کاهش ادامه خواهد یافت زیرا مصرف نفت در بخش پتروشیمی و دیگر بخش‌ های حمل و نقل همچنان بالا می ‌رود.

این نهاد در گزارش "دورنمای انرژی جهان ۲۰۱۸" همچنین با استناد به عواملی همچون کاهش هزینه تولید انرژی‌های تجدید پذیر و سوخت‌ های سنتی، تلاش جهانی برای مقابله با تغییر آب و هوا و همچنین رشد تولید نفت و گاز شیل در آمریکا، اعلام کرد برآورد خود را از رشد قیمت نفت در بلند مدت پایین آورده است.

با این همه، آژانس بین ‌المللی انرژی همچنان انتظار دارد که قیمت نفت تا میانه سال ۲۰۲۰ میلادی به حدود ۸۳ دلار برای هر بشکه برسد.

آژانس بین‌‌المللی انرژی پیش‌بینی می‌کند که شمار خودروهای برقی جهان از حدود دو میلیون خودرو در امسال، تا سال ۲۰۲۵ میلادی به ۵۰ میلیون و تا سال ۲۰۴۰ میلادی به ۳۰۰ میلیون می‌رسد. با این همه انتظار می‌رود این خودروها سبب کاهش تنها حدود دو درصد از رشد تقاضای جهانی نفت را در آن زمان شوند.

لورا کوتزی، رئیس بخش دورنمای تقاضای انرژی در آژانس بین‌المللی انرژی، گفت: به لطف ظهور خودروهای برقی و معیارهای صرفه‌جویی سوخت، شاهد افزایش شمار خودروهای جهان از یک میلیارد به دو میلیارد (تا سال ۲۰۴۰ میلادی) خواهیم بود.

به گفته وی، با وجود احتمال کاهش مصرف نفت در بخش خودروهای مسافربر و تولید برق، تقاضای طلای سیاه در بخش‌های پتروشیمی و حمل و نقل همچنان بالا خواهد بود.

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد آمریکا به تلاش خود برای پیشتازی در تولید نفت جهان در سال ۲۰۴۰ میلادی ادامه می‌دهد، زیرا تولید نفت و گاز شیل در این کشور توان مقابله با افت قیمت نفت را داشته است.

طبق برآورد این آژانس، تولید نفت آمریکا به روند رشد خود ادامه می ‌دهد و در دهه ۲۰۲۰ میلادی به نقطه اوج، یعنی ۱۷ میلیون بشکه در روز می‌ رسد.

محمد بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نیز در همین راستا اعلام کرد: بازار نفت با روند شتابان‌ تری به سوی توازن دوباره حرکت می ‌کند، زیرا سطح ذخیره‌ سازی نفت به شکلی مشهود کاهش یافته و تقاضای برای نفت بالا است.

وی همچنین اعلام کرد توافق جهانی کاهش تولید نفت، هم به صنعت نفت و هم به اقتصاد جهانی کمک می‌ کند.

در همین راستا سید جلال ساداتیان کارشناس حوزه انرژی و مسائل بین الملل در گفت و گو با خبرنگار عصر اقتصاد خبر داد: عوامل مختلفی در قیمت نفت تاثیر می گذارند که در این مقطع زمانی می توان از اصلی ترین آنها به افزایش تقاضا به دیلیل سرمای هوا، واهمه برخی از کشور ها از کاهش عرضه، تنش های خاورمیانه و اظهارات اخیر دونالد ترامپ در خصوص مداخله نظامی به مناطق مختلف، اشاره کرد.

وی همچنین در ادامه گفت: با این حال به احتمال زیاد روند قیمت نفت در روز های آتی روندی افزایشی خواهد بود و این موضوع به دلیل آن است که تقاضای این محصول به دلیل سرمای هوا و تنش های منطقه خاورمیانه افزایشی خواهد بود.

ساداتیان همچنین افزود: افزایش قیمت نفت در این مقطع اما به ادامه تنش ها در منطقه خاورمیانه بستگی دارد و این موضوع که تنش ها پایان یابد و یا شدید تر شود می تواند تاثیر چشمگیری بر قیمت نفت بگذارد. از این رو باید به تحلیل سیاسی رفتار های منطقه خاورمیانه پرداخت.

این کارشناس مسائل بین الملل در ادامه اظهار کرد: در حال حاظر حس می شود که آمریکا در تلاش است تا به تنش های منطقه خاورمیانه دامن بزند. و این رفتار تنها به دلیل سودجویی آمریکا در منطقه خاورمیانه صورت گرفته است.

وی ادامه داد: موضوع یاد شده از آنجا مشهود است که هیچ زمینه ای برای جنگ چیده نشده است و آمریکا با متشنج کردن منطقه تلاش دارد تا با بستن قرارداد های تامین تدارکات و سایر قرارداد های اقتصادی انتفاع خود را محقق کند. این در حالی است که اگر آمریکا وارد جنگ شود رو به رویی با رقبا را برای این کشور به همراه خواهد داشت که نتیجه آن هزینه های کلان برای آمریکا خواهد بود.

ساداتیان افزود: از این رو می توان دریافت که دولت آمریکا هرگز به صورت نظامی وارد عمل نخواهد شد و تنها با ایجاد تنش های لفظی به سودجویی خود ادامه خواهد داد.

این کارشناس انرژی همچنین در ادامه گفت: روسیه نیز در همین حال به صورت مطلوبی نقش خود را ایفا می کند و به دنبال این است که از افزایش قیمت نفت سود مناسبی به دست آورد. روسیه که به تازگی روابط حسنه ای با منطقه خاورمیانه برقرار کرده است، این آمادگی را دارد تا تولید و صادرات نفت خود را پس از رشد قیمت نفت افزایش دهد.

وی ادامه داد: روسیه روابط خود را از اکثر جهات بهبود بخشیده است و اخیرا پادشاه عربستان را نیز به کشور خود دعوت کرده است. این گونه اقدامات مبین آن است که روسیه قصد دارد نقش تاثیرگذاری در منطقه خاورمیانه ایفا کند.

ساداتیان همچنین خبر داد: برخی از تحلیل گران بر این باورند که قیمت نفت با وضعیت موجود این پتانسیل را دارد که تا 80 دلار افزایش یابد، اما پیش بینی این قیمت نمی تواند در چنین شرایطی قابل اتکا باشد. چرا که شرایط بحرانی کنونی قابل پیش بینی نیست و کوچک ترین حرکت تنش زایی می تواند به کلی شرایط را تغییر دهد.

وی همچنین در خاتمه اظهار داشت: با این وجود به نظر می رسد که تنش های موجود در همین سطح باقی بمانند و از طرفی هم تقاضا به دلیل سرمای هوا افزایش می یابد و پیش بینی 80 دلاری قیمت نفت برای ماه های آینده دور از ذهن نیست.

این در حالی است که بر اساس داده های تامسون رویترز، ذخایر شناور نفت خام آسیا در حال کاهش یافتن است، در صورتی که مازاد عرضه در بازار نفت هم روز به روز کمتر می ‌شود.

میزان نفت ذخیره شده در نفتکش ‌ها در حوالی سنگاپور در ماه‌ های گذشته به شدت کاهش یافته که این امر یکی از آخرین نشانه ‌های به ثمر رسیدن برنامه کاهش عرضه سازمان کشور های اوپک در بازار با هدف حذف مازاد عرضه و ایجاد تعادل در قیمت‌ ها بوده، و البته این در حالی است که صادرات نفت آمریکا هم با افزایش همراه بوده است.

اطلاعات مربوط به حمل و نقل محموله‌ های نفتی توسط تامسون رویترز نشان می ‌دهد که حدود ۱۵ ابر نفتکش در آب های نزدیک سنگاپور و غرب مالزی شناور هستند که حدود ۳۰ میلیون بشکه نفت را در خود جای داده ‌اند. این مقدار نیمی از چیزی است که در ماه ژوئن در این منطقه وجود داشت.

 

خواندن 522 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395