چهارشنبه, 24 آبان 1396 ساعت 09:53

دور از وطن ها اقتصاد لبنان را جان می دهند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد حسن گودرزی

عصراقتصاد: لبنان از جمله اقتصاد هایی است که تا حد زیادی متکی به داد و ستد های بین بانکی در سطح بین الملل و صنعت توریسم می باشد. کمبود مواد خام صنعتی و وابستگی محض به کشورهای عربی برای تهیه نفت باعث شده تا لبنان نتواند در فعالیتهای مهم صنعتی مشارکت داشته باشد. موقعیت جغرافیایی لبنان در نقطه طلاقی مدیترانه و جهان عرب نیز منجر به شکل‌گیری تاریخی غنی و تنوع دینی، نژادی و فرهنگی شده است. لبنان همواره به دلیل آب و هوای بسیار خوب مدیترانه ای خود میزبان تعداد زیادی از گردشگران به خصوص از منطقه خاورمیانه است. تا قبل از جنگ لبنان- اسرائیل در سال ۲۰۰۶ اقتصاد لبنان شاهد رشد چشگیری بود و دارایی‌های بانکی به بیش از ۷۰ میلیارد دلار می‌رسید. با اینکه بخش جهانگردی در سال ۲۰۰۵ ده درصد کاهش داشت بیش از ۲/۱ میلیون نفر جهانگرد از لبنان دیدن کردند. سرمایه‌گذاری در بازار به بالاترین حد خود رسیده بود.

اما به دلیل مشکلات امنیتی که همچنان لبنان با آن دست و پنجه نرم می کند حضور این گردشگران بسیار کم شده است. این شرایط باعث شده که اقتصاد این کشور متکی به پول هایی باشد که از طریق لبنانی های دور از وطن به این کشور سرازیر می شود. حضور تعداد زیادی از تجار و کارگران لبنانی در اقصی نقاط جهان که گستره وسیعی را از خاورمیانه تا آفریقا و آمریکای جنوبی در بر می گیرد باعث شده که انتقال پول به لبنان از سوی این افراد باعث رشد و توسعه اقتصادی این کشور کوچک در خاورمیانه شود. به همین دلیل بروز هر نوع مشکل در این سیستم اقتصادی باعث ایجاد مشکلات اقتصادی وسیعی برای لبنان خواهد شد.

در هفته اخیر استعفای غیرمنتظره و غیر معمول سعد حریری نخست وزیر لبنان باعث بروز بحران سیاسی در لبنان شد. سعد حریری یک هفته پیش به عربستان سعودی سفر کرد و از یک شبکه تلویزیونی وابسته به عربستان استعفای خود را از مقام نخست وزیری لبنان اعلام کرد. این خبر ناگهانی لبنان را در بحران سیاسی عمیقی فرو برد. در این میان بزرگترین نگرانی بعد از مسائل سیاسی، مسائل اقتصادی است که ممکن است اقتصاد این کشور را تحت تاثیر خود قرار دهد. بلومبرگ در مصاحبه ای که با ریاض سلامه رئیس بانک مرکزی لبنان داشته نگاهی کرده به اقتصاد این کشور و مشکلاتی که ممکن است اقتصاد لبنان با آن مواجه شود.

رياض سلامه رئیس بانک مرکزی لبنان اعلام کرد که سیستم مالی لبنان قادر خواهد بود تا بدون اقدامات یا طرح های خاصی در مقابل آخرین بحران سیاسی به وجود آمده در این کشور به کار خود ادامه دهد. تاکنون خروجی سیستم مالی لبنان به طور شگفت انگیزی مثبت بوده است.

به گزارش بلومبرگ، سلامه در مصاحبه ای که درشهر لندن داشت گفت:" براساس تجربیات من، وقتی در لبنان با بحران مواجه هستید سخت ترین شرایط از همان زمان شروع بحران آغاز می شود."

از زمان استعفای ناگهانی سعد حریری نخست وزیر در روز چهارم نوامبر، بیش از 800 میلیون دلار از آنچه که تنظیم کننده به عنوان "پول گرم" به حساب می کند، برداشت نشده است. این چیزی است که سلامه آن را انعطاف پذیری بازار های مالی کشور می خواند و می گوید که لبنان معمولا در یک زمان حداکثر 3 میلیارد دلار از پول به اصطلاح گرم در سیستم مالی خود دارد.

رئیس بانک مرکزی لبنان اعلام کرد:" هیچ وحشتی برای به انتقال پول از خارج از لبنان وجود نداشت و ما از بانکها درخواست نقدینگی نداشتیم."

رسانه های غربی و عرب مدعی شده اند اعلام ناگهانی استعفای نخست وزیر لبنان، سعد حریری از ریاض نگرانی ها را مبنی بر اینکه لبنان دوباره در میان رقابت منطقه ای عربستان سعودی و ایران قرار بگیرد، افزایش داده است. یوروباند های لبنان پس از بحران کاهش شدیدی داشتند، هرچند که پس از آنکه حریری روز یکشنبه گفت که به لبنان بازخواهد گشت این روند متوقف شد. (یوروباند یک اوراق قرضه بین المللی است که به صورت ارز مبادله ای غیر بومی به یک کشور ارسال شده است.) با این حال، تنش همچنان وجود دارد و عربستان سعودی به شهروندان خود توصیه کرده است که از لبنان خارج شوند.

لبنان، یکی از کشورهای فقیر جهان است که براساس اعلام صندوق بین المللی پول نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی تا سال جاری به 152 درصد رسیده است. این کشور متکی بر انتقال پول از کشورهای خارجی و خرید اوراق قرضه دولتی از سوی وام دهندگان داخلی است. رئیس بانک مرکزی لبنان در بخش دیگری از صحبت های خود گفت" سپرده های بانکی از ماه سپتامبر 6 درصد افزایش یافته و در حالی که ذخایر ارز خارجی که توسط بانک مرکزی نگهداری می شود، بیش از 43 میلیارد دلار است."

سلامه، که از سال 1993 ریاست بانک مرکزی لبنان را بر عهده دارد اعلام کرد که بانک جهانی برآورد می کند که کل درآمد کارگران این کشور در سال جاری به 8 میلیارد دلار می رسد که 1 میلیارد دلار آن از طریق کارگران این کشور در کشورهای حوزه خلیج فارس است.

رئیس بانک مرکزی لبنان گفت:" ما اقدام خاصی را از زمان آغاز بحران انجام نداده ایم و بر روی" حفظ اعتماد به بخش بانکی "متمرکز شده ایم."

سلامه اعلام کرد که بانک مرکزی در صورت لزوم اوراق قرضه را خریداری می کند، اگرچه او همچنین یوروباندزهای کشور را به عنوان "کم ارزش" توصیف کرد و گفت که واکنش بازار اخیر " نزولی" بوده است."

رئیس بانک مرکزی لبنان اعلام کرد که حضور پناهندگان جنگی در لبنان در حدود 1 میلیارد دلار در سال برای این کشور هزینه دارد. او گفت که یک سوریه ثبات تر و پایدارتر برای اقتصاد و کاهش تنش در سیاست لبنان مثبت خواهد بود. بانک های لبنان می توانند در مسیر بازسازی تجارت از طریق سوریه نقش داشته باشند، هرچند که وی گفت که نقش کشورش در اقتصاد همسایه این کشور همیشه یک "میانه رو" باقی خواهد ماند.

 

 

 

   

 

خواندن 453 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395