چهارشنبه, 24 آبان 1396 ساعت 10:30

برگزاری دهمین اجلاس دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ساناز بردبار

عصراقتصاد: دهمین اجلاس دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران  با حضور رئوسای اصناف سراسر کشور و معاون توسعه بازرگانی وزارت صنعت برگزار شد.

در این مراسم علی فاضلی رییس اتاق اصناف کشور با بیان اینکه اصناف از سفره نفت بهره ای  نبرده و جز بخش های خودکفای کشور است ،افزود: همچنین اصناف  ب  دون منت و بار مالی برای کشورمان اشتغالزایی داشته اند اما متاسفانه در تمام دوره ها مورد هجمه قرار گرفته است.

علی فاضلی در جمع نمایندگان اصناف اظهار کرد: برای نخستین بار است که بسته های حمایتی به وزارت صنعت تقدیم گردیده که اگر به دنبال ایجاد اشتغال هستیم بایستی به این موضوع توجه کنیم که متاسفانه هنوز ابلاغ نشده است.

10میلیارد تومان بسته حمایتی سرگردان اصناف

وی افزود: فعالین این بخش در طی سنوات گذشته از هیچ بسته حمایتی استفاده نکرده و تنها سال گذشته بسته 10 هزار میلیارد تومانی در قالب یک بسته دیده شد اما تا به حال آن نیز ابلاغ نشده است

فاضلی یادآور شد: رئیس کل بانک مرکزی در این ارتباط مساعدت برای رفع مشکل داد اما باز ابلاغ نشده و به دست ما نرسیده است.

وی ادامه داد: بداخلاقی های ساسی برخی مسولین در خصوص مالیات بر ارزش افزوده همچنان گریبانگیر اصناف است و با توجه به مطرح شدن این موضوع در مجلس همچنان بدون نتیجه مانده است.

وی با بیان اینکه اگر به دنبال ایجاد شغل هستیم باید به اصناف توجه کرد تصریح کرد: بسته حمایتی برای کوچ بنگاه های آلاینده از سطح شهرها اختصاص داده نشده به همین دلیل اجازه کوچ بنگاههای آلاینده را دیگر نمی‌دهیم.

رییس اتاق اصناف گشور با گلایه از موضوع بررسی حساب های شخصی گفت :باید در این موضوع به سراغ افرادی بروند که مالیات پرداخت نمی کنند.

رییس اتاق اصناف ایران گفت: بنگاههای تولیدی 19 تا 20 درصد صنوف کشور را در حالیکه تشکیل می‌دهند که پیش از این سهم تولیدی آنها حدود 40 درصد بود. متوجه نمی‌شوم چرا برخی سیاست‌ها از سوی دولت اعمال می‌شود، به عنوان مثال ما در حوزه مالیات مستقیم تا حدی مسائل را حل کردیم و در حوزه مالیات بر ارزش افزوده نیز تلاش‌هایی صورت گرفت اما به یکباره بحث تراکنش حساب‌های مالی مطرح می‌شود.

وی ادامه داد: اگر تمام دنیا را بگردید، هیچ کجا نخواهید دید که چنین برخوردی با صاحبان سرمایه صورت گیرد

دخالت در امور اتحادیه ها با نام امنیت

فاضلی همچنین دخالت در امور اتحادیه ها و نظام های صنفی برخی نهادها با نام امنیت را باعث بهم ریختگی نظام صنفی عنوان کرد و افزود: معاون اول ریاست جمهوری طی سال های گذشته تاکید داشته اند که هر گونه دخالت در امور اصناف بایستی طبق نظر اصنافی ها صورت پذیرد که متاسفانه تاکنون اینگونه نبوده است.

وی با بیان اینکه واگذاری37 اتحادیه از اصناف به دولت با فرمایشات مقام معظم رهبری که عنوان داشته اند اقتصاد مردم محور است ،همخوانی ندارد.همچنین در برنامه ششم توسعه بخش خصوصی و اصناف کمرنگ هستند و دیده نشده‌ است با این برنامه‌ها با اهداف اقتصاد مقاومتی نخواهند رسید چرا که مردم شریک نشده‌اند هر چند که دولت می‌خواهد همه اقتصاد را دولتی کند.

تشکیل اتحادیه های CNG، فروشگاه های بزرگ و فروش فضای مجازی

رییس اتاق اصناف کشور با بیان اینکه تشکیل اتحادیه های کشوری در حوزه CNG، فروشگاه های بزرگ و همچنین فروش فضای مجازی تشکیل شده است ،افزود: برنامه اصناف تشکیل اتحادیه های استانی بوده و صرفا در زمان ضرورت اتحادیه های کشوری تشکیل خواهد شد.

افزایش 15 درصدی نرخ نان

وی همچنین از موافقت ستاد تنظیم بازار با افزایش ۱۵ درصدی قیمت نان خبر داد و ادامه داد:در آخرین جلسه ستاد تنظیم بازار یکی از بحث‌های مطرح شده مربوط به افزایش قیمت نان بوده است که در این زمینه درخواست اتحادیه‌ها افزایش حداقل ۳۰ درصدی قیمت بوده است.

فاضلی با تاکید بر اینکه به شخصه با افزایش قیمت نان مخالف بوده ام ،افزود: در جلسه مذکور موافقت شد که افزایش قیمت در حد ۱۵ درصد و به شرط افزایش کیفیت نان باشد.

وی همچنین عنوان کرد که نان باید تک‌نرخی باشد.

 

سرکشی امور مالیاتی به ۲۵۰۰ حساب اصناف به صورت نمونه

 

این کارشناس اصناف با بیان اینکه بشدت مخالف سرکشی سازمان امور مالیاتی به حساب اصناف هستیم افزود: سازمان امور مالیاتی به ۲۵۰۰ حساب اصناف به صورت نمونه سرکشی کرده است

رئیس اتاق اصناف ایران ادامه داد: به  اصناف کشور ایراد گرفته می‌شود که چرا در تصمیم‌گیریها مشارکت فعال ندارید در حالیکه در گذشته حتی یک آیین‌نامه هم نداشته‌ایم ولی این کار کم کم در حال انجام شدن است.

مشکل اصناف : اجرایی نیست بلکه نوع نگاه برای حل مسئله است

 حسن یونس سینکی معاون وزیر صنعت نیز  در دهمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه اولین مساله ای که در اصناف باید به آن توجه شود، هویت حرفه ای اصناف است ، گفت :بحث امانت و سلامت اصناف مورد اهمیت است و برای مراقبت از این هویت باید همه اصناف تلاش کنند .

وی افزود: در گستره رفتارهای حرفه‌ای، مشکل از مسائل اجرایی نیست بلکه مسائل تفکر و نوع نگاه و اندیشه که برای حل مشکل در نظر گرفته می‌شود باید مورد توجه قرار گیرد.

سینکی در ادامه به مسئله رفتار حرفه ای در بدنه صنوف اشاره کرده و گفت: دومین مسئله این است که طبق تجربه ام در این سال ها احساس می کنم در گستره رفتارهای حرفه ای، مشکل مسئله اجرایی نیست بلکه نوع نگاه برای حل مسئله است.

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: گفتمان غیرحرفه‌ای برای حل مشکلات، مشکلات را بیشتر کرده است نقاط آسیب‌زننده بر صنوف و بخش بازرگانی کشور باید احصا و برای رفع آن اقدام شود.

وی افزود:‌طولانی بودن این مسیر آفتی برای تولیدکننده و مصرف‌کننده به حساب می‌آید که این مسیرها و ایستگاههای طولانی مصرف تا تولید کماکان نیز وجود دارد.

موضوع قاچاق با عملیات نظامی و امنیتی قابل رفع نیست

وی با بیان اینکه در مواردی به نگاههای کارشناسی اصیل در اقتصاد کشور بی‌توجهی می‌کنیم گفت: موضوع قاچاق امروز از نقاط آسیب‌زننده به اقتصاد کشور است و صرفا با عملیات نظامی و امنیتی قابل رفع نیست بلکه در اتخاذ سیاست‌های اقتصادی باید تغییراتی صورت بگیرد.

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: خود اصناف می‌توانند رفتارهایی اتخاذ کنند که کالای قاچاق قدرت نفوذ در شبکه توزیع نداشته باشد.

وی با اشاره به گسترش فروشگاههای زنجیره‌ای و کاهش نرخ اجناس در شبکه توزیع گفت: روزی به دنبال توسعه فعالیت فروشگاههای زنجیره‌ای در کشور بودیم و اصرار داشتیم این فروشگاهها با سهامداری خودشان ایجاد شوند.

سینکی با بیان اینکه نگران حیات فعالیت اقتصادی فعالین خرد در آینده هستیم گفت: واحدهای صنفی امروز در معرض رفتارهای جدیدی قرار گرفته‌اند و معلوم نیست تا 10 سال دیگر وضعیت فعلی این واحدهای کوچک به چه شکل خواهد بود.

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با طرح این سوال که هم‌اینک حضور اصناف خرد در فروشگاههای زنجیره‌ای و بزرگ کجاست گفت: باید اصناف از فرصت‌های موجود استفاده کنند و توجه داشته باشند که برای حفظ سهم خود در اقتصاد کشور باید تغییراتی اعمال کنند.

وی تاکید کرد: 500 هزار واحد صنفی تولیدی کشورمان نیاز به نوسازی و نوین‌سازی فعالیت‌های خود دارند و باید توجه داشت امروز سهم این بخش تولیدی در اقتصاد کشور کاهش یافته است.

سینکی با بیان اینکه بانک‌ها نقش کمی در توسعه‌یافتگی واحدهای صنفی دارند گفت: در کشورهای توسعه یافته بانک‌ها در ایستگاه دوم کمک به واحدهای صنفی و تولیدی قرار دارند اما این رتبه در ایران در ایستگاه سی و هفتم تا چهلم است.

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت به موضوع بازرسیهای صنفی نیز اشاره کرد و گفت: در گذشته که بنده مسئولیت تنظیم بازار دو بخش مواد شوینده و بهداشتی و روغن خوراکی به بخش خصوصی سپردم که واحدهای شوینده به خوبی توانستند عمل کنند و بخش روغن نیز با وجود فراز و نشیبی که داشته است توانسته است این مسئولیت را نگه دارد.

وی افزود: امروز باید تمام اصناف به این سمت بروند که چه مسئولیت‌هایی را می‌توانند از دولت دریافت کرده و خود انجام دهند

نقاط آسیب زننده به اقتصاد کشور معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت نقاط آسیب زننده به اقتصاد کشور را چند مورد برشمرد و اعلام کرد: گفتمان غیر حرفه ای برای حل مشکلات ، فاصله طولانی از تولیدکننده تا مصرف کننده ، بی توجهی به نگاه های کارشناسی ، رفتارهای حرفه ای در عرضه کالا، چگونگی بهره گیری از فضاهای مدرن در بحث تجارت، آموزش برای ارتقای سطح علمی اصناف است.

سینکی در پایان گفت: پیشنهاد ما این بود که بازرسی به اصناف بازگردد و دولتی نباشد تا به صورت حرفه ای انجام شود.

جلال الدین محمد شکریه نایب رییس اول اتاق اصناف کشور و رییس اتاق اصناف گیلان نیز در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار بازرگانی عصر اقتصاد  از بلاتکلیفی صندوق اصناف ابراز نگرانی کرد و افزود: مصندوف اصناف همچنان بلاتکلیف باقی مانده است.

وی ادامه داد: در خصوص مالیات بر ارزش افزوده نیز فعالیت های خوبی صورت پذیرفته است و امیدواریم که این مساله به سرعت حل شود.

 

 

خواندن 1036 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395