چهارشنبه, 24 آبان 1396 ساعت 10:40

مسکن بی مهر مانع گازرسانی به سر پل ذهاب

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فرزین سوادکوهی

عصراقتصاد: سرپل ذهاب، جوانرود،ازگله،کرمانشاه، ثلاث باباجانی، قصر شیرین.این اسامی که در میان  آن ، نام هایی آشنا و غیر آشنا به چشم می خورد، گستره ای است که زلزله یکشنبه شب گذشته غرب کشور متاثرشان کرده بود . نام هایی که این روزها دهان به دهان می چرخد.در آمار جانباختگان این زمین لرزه بر اساس آنچه منابع رسمی می گویند و آنچه از شبکه های اجتماعی منتشر می شود، نیز  اختلافات قابل توجهی دیده می شود و متاسفانه هنوز هیچ مقام رسمی در کشور بر آنچه به گوش می رسد، صحه نمی گذارد و یا تکذیبش نمی کند.روز گذشته معاون وزیر نفت در امور گاز به مناطق  زلزله زده غرب کشور رفت تا سروسامانی به وضعیت گاز این مناطق بدهد .مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران به همراه مدیر گاز رسانی این شرکت و مدیرعامل شرکت گاز استان و جمعی از مدیران استان های معین که برای کمک به این مناطق آمده بودند کمیته بحران تشکیل دادند تا شاید بتوانند وضعیت خسارات و انجام تعمیرات  خطوط را هرچه سریعتر به سرانجام برسانند.در شهرستان سرپل ذهاب که آنقدر شرایط گازی وخیم است که فعلا به هیچ وجه امکان اتصال مجدد به مدار گازی وجود ندارد.این موضوع را سخنگوی شرکت ملی گاز ایران نیز تایید کرده است.

روز گذشته شانا در این خصوص  از وصل خانه به خانه گاز منازل آسیب دیده در شهرهای جوانرود و ثلاث باباجانی خبر داد و  نوشت:  پس از نشت یابی و حصول اطمینان از نبود مشکل احتمالی، هم اکنون شبکه گاز سرپل ذهاب گاز دار شده است، اما پس از اطمینان از نبود مشکل و تایید سازمان نظام مهندسی، گاز خانه ها وصل خواهد شد.

بر این اساس  جلسه کمیته بحران شرکت گاز استان کرمانشاه عصر روز دوشنبه، ۲۲ آبان‌ماه در این شهر با حضور اعضای کمیته بحران، حمید رضا عراقی ، معاون وزیر و مدیر عامل شرکت ملی گاز، مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران، مدیر عامل شرکت گاز استان، مدیر منطقه عملیات و استان‌های معین برگزار شد.

در این جلسه مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران، اظهار کرد: به علت رعایت استانداردهای فنی و ایمنی از سوی شرکت ملی گاز شاهد بروز حوادث ثانویه در شبکه های گاز استان کرمانشاه پس از زلزله اخیر نبوده ایم و هم اکنون اولویت اصلی نشت یابی شبکه‌ها برای وصل دوباره گاز مشترکان در کمترین زمان ممکن است.

 وی افزود: مهمترین نکته ای که هم اکنون باید با توجه و دقت بسیار زیاد انجام شود،  وصل کردن ایمن  گاز منازل است زیرا احتمال دارد به علت زلزله اخیر اشکالاتی در اتصالات وسایل گاز سوز و گرمایشی، لوله‌های گاز داخل منزل، لوله‌های دودکش و بخاری و دیگر بخش‌ها ایجاد شده باشد که نیاز به بررسی دوباره این موارد است تا خدای ناکرده  حوادث ناگوار جان مشترکان را تهدید نکند، بنابراین عجله کردن به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

 به گفته عراقی، مردم نیز نباید بدون هماهنگی و حضور ماموران امداد گاز و تایید نظام مهندسی به هیچ وجه شخصا اقدام به وصل گاز و دستکاری تجهیزات گازی کنند.

 وی در بخشی دیگری از سخنان خود با اشاره به  اعزام گروه‌های معین  از استان‌های اصفهان، همدان، مرکزی، کردستان، لرستان، ایلام و تهران به منطقه افزود: همه این گروه‌ها با تجهیزات کامل در محل حادثه برای شتاب در امر گاز رسانی حاضر هستند و      ان شاءالله با آرامش و در اسرع وقت نسبت به تعمیر علمک‌ها و دیگر بخش‌ها اقدام خواهند کرد.

 معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: در جوانرود ۱۶ هزار، سرپل ذهاب ۱۶ هزارو ثلاث باباجانی ۶ هزار مشترک  گاز طبیعی هستند و پس از زلزله شامگاه یکشنبه در سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی بیشترین حادثه علمک‌ها به علت ریزش آوار ساختمانی به وقوع پیوسته است.

 نکاتی که عراقی به آن اشاره کرد همچنین از سوی مجید بوجار زاده سخنگوی شرکت ملی گاز ایران نیز تایید شد.وی در گفتگو با عصر اقتصاداظهار داشت: شهرستان سرپل ذهاب دچار بیشترین آسیب گازی از ناحیه زمین لرزه شده است  و از آنجا که شدت تخریب در این منطقه بالاست ، امکان اتصال مجدد جریان گاز وجود ندارد.

وی اضافه کرد: در شهرهایی مانند قصر شیرین ، ثلاث باباجانی و جوانرود گاز وصل شده است ولی در سرپل ذهاب، بویژه در بخش های مسکونی مسکن مهر این امکان فعلا  تا زمانی که مردم امکان اسکان پیدا نکنند، وجود ندارد .

بوجار زاده ادامه داد: تمام تلاش مدیر عامل و مدیران استانی  و اکیپ های حاضر در منطقه این است که هرچه سریعتر گاز مورد نیاز مردم را به مدار باز گردانند اما این کار در شرایطی امکان پذیر خواهد بود که تمام ملاحظات ایمنی انجام شود.

مدیر روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: در سرپل ذهاب مسکن مهر به طور کامل تخریب شده  و فعلا تا زمانی که مردم شرایط اسکان در این ساختمان ها را نیابند،  اتصال گاز انجام نخواهد شد.

وی با تاکید بر این که اماکن مسکونی در این شهرستان باید به طور کامل توسط اکیپ های متخصص نشت یابی مورد بازرسی قرار گیرند  و فرآیند ایزوله شدن را پشت سر بگذارند گفت: شرکت ملی گاز ایران تا حال حاضر از سلامت شبکه گاز رسانی اطمینان حاصل کرده است اما اتصال گاز به درون خانه ها در صورتی اجرایی خواهد شد که مردم به خانه هایشان بازگردند  و تیم های عملیاتی با بررسی دقیق  واطمینان از ایمنی کامل این کار را انجام دهند.

بوجار زاده گفت: در عملیات مذکور اکیپهای مختلفی از شرکت گاز و سازمان نظام مهندسی حضور دارند  و تا از سلامت شبکه ها تا پشت علمک خانه ها اطمینان حاصل نکنند این اتصال را انجام نخواهند داد.

سخنگوی شرکت ملی گاز دلیل تاکید بر حضور مردم در منازل را بررسی نشت یابی پس از مسیر علمک به سمت داخل منازل اعلام کرد و ادامه داد: در مناطق قصر شیرین، جوانرود و ثلاث باباخانی گاز منازل به طور کامل وصل شده  و اگر مناطق در نقطه کور هستند که گازشان وصل نشده با اطلاع رسانی مردم بلافاصله مورد بررسی نشت یابی و وصل گاز قرار می گیرند.

بوجار زاده همچنین از اعزام تیم های عملیاتی به مناطق زلزله زده خبر داد و گفت:از یک روز قبل که جلسه ستاد بحران تشکیل شد  و ستادهای معین از اصفهان، مرکزی، ایلام، آذربایجان غربی، لرستان و همدان نیز به گرو ه ها اضافه شدند .

وی همچنین در  پاسخ به این پرسش عصر اقتصاد که در حال حاضر ( تا لحظه تنظیم این گزارش) وضعیت ساماندهی گازی در مناطق یاد شده به چه شکل است نیز گفت: شرکت ملی گاز ایران ایران در آمادگی کامل بسر می برد و کار نشت یابی ها هم انجام شده  وتیم های عملیاتی همچنان به کار خود ادامه می دهند  و به رغم اینکه ساختمان ها ظاهر سالمی دارند اما مردم در بیرون از این ساختمان ها در داخل چادر هستند ، بنابر این باید آسیب دیدگی  ساختمان ها و خانه ها رفع شود تا مردم به خانه هایشان برگردند و در مرحله بعد برای اتصال گاز خانگی آنها اقدام شود.

وی همچنین افزود: اکیپ های اعزامی از سوی شرکت ملی گاز ایران هم اینک در تمام بخش ها مانند اتصال شبکه، نشت یابی، اتصال خطوط، تعمیر علمک ها  و رگولاتورها به صورت مرحله به مرحله انجام می شود  و از این لحاظ جای نگرانی نیست.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران اضافه کرد: این اکیپ ها در کنار مردم هستند و هرجا که امکان سکونت وجود داشته باشد، همکاران شرکت گاز برای اتصال مجدد گاز آمادگی کامل دارند.

بوجار زاده در پایان تاکید کرد : بهتر است هموطنانمان با  کمک و هماهنگی متخصصان و کارشناسان به وصل کردن شبکه گاز خانگی در منازل خود اقدام کنند و چنانچه در خانه ها و ساختمان های  خود مستقر شدند از تایید این کارشناسان برای اتصال مجدد به شبکه سراسری بهره مند شوند تا حادثه و سانحه ای رخ ندهد.

 

 

 

 

 

 

خواندن 695 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395