چهارشنبه, 24 آبان 1396 ساعت 11:00

زلزله، تخلفات مسکن مهر را محرز کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: دو روز تلخ از حادثه زلزله کرمانشاه گذشته و کشور را در لباس اندوه فرو برده است. حادثه ای که به باور بسیاری از حاضرین در صحنه ابعاد بسیار گسترده ای دارد و جبران خسارات آن مدت های مدیدی به طول می انجامد.

به گفته مهدیانی معاون بنیاد مسکن کشور در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران کرمانشاه، دستکم 12 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی در مناطق زلزله زده به طور 100 درصد تخریب شده است.

همچنین عبدالرضا غفوری، مدیر مسکن و ساختمان اداره راه و شهرسازی کرمانشاه درباره تعداد کشته‌ها و مصدومین در مسکن مهر استان کرمانشاه گفت: تاکنون تعداد فوتی‌ها در واحدهای مسکن مهر 2 نفر اعلام شده است و خوشبختانه در این واحدها و مجتمع‌های مسکن مهر شاهد ریزش به این معنا که سقف بر روی ساختنمان آوار شود، نبودیم.

این در حالی است که آمارهای رسمی طور دیگری رویداد اخیر را قضاوت می کنند و از بررسی آمارهای موجود، اینگونه برداشت می شود که اصل حادثه با اخباری که در رسانه ها وجود دارد متفاوت است.

با توجه به آمار منتشرشده در خبرگزاری های رسمی به نظر می رسد که میزان آمار کشته شدگان با این 12 هزار واحد هم خوانی ندارد.

فرهاد تجری نماینده مردم قصرشیرین و سرپل‌ذهاب نیز با بیان اینکه دولت باید در بلند‌مدت به بازسازی مناطق زلزله‌زده توجه خاصی کند بیان کرد: زلزله‌زدگان زیادی در روستاهای شهرستان سرپل‌ذهاب منازل مسکونی خود را به طور صد درصد از دست دادند و اکنون نیز با مشکل کمبود مکان برای اسکان مواجه هستند همچنین تعداد زیادی از احشام مردم در زیر آوار مانده و‌در صورت باقی ماندن این اجساد بوی تعفن در منطقه ایجاد خواهد شد.

معرفی سازندگان متخلف مسکن مهر کرمانشاه در صورت احراز به قوه قضائیه

صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پس از بررسی‌های میدانی وضعیت عمرانی زلزله کرمانشاه، هیئت اعزامی گزارشی را تهیه کرده و تقدیم هیئت رئیسه مجلس می‌کند.

بدری در پاسخ به این پرسش که آیا در بازدید میدانی هیئت ویژه کمیسیون عمران بحث ریزش ساختمان‌های مسکن مهر نیز بررسی می‌شود، گفت: قطعاً در این سفر وضعیت ساختمان‌های مسکن مهر، روستایی و شهری بررسی می‌شود و چنانچه قصوری از سوی سازندگان صورت گرفته باشد بررسی و اگر نیاز باشد به قوه قضائیه معرفی می‌شود.

بیش از 15 هزار واحد مسکونی استان کرمانشاه تخریب صد در صدی داشتند

مدیرکل دفتر بازسازی و نوسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه 50 درصد واحدهای مسکن مهر تخریب کامل و نیاز به ساخت مجدد دارند، افزود: طبق آمار به دست آمده تا این لحظه چیزی حدود 31 هزار واحد مسکن در 9 شهرستان استان کرمانشاه خسارت دیدند و 50 درصد این واحدهای خسارت دیده با مرمت قابل بازسازی هستند اما مابقی واحدها نیاز به ساخت مجدد دارند.

مدیرکل دفتر بازسازی و نوسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به ارائه تسهیلات به زلزله زدگان برای ساخت مجدد و بازسازی مساکن آسیب دیده اظهار داشت: در مناطق شهری تسهیلات 30 میلیون تومانی ارزان‌قیمت و تسهیلات شش میلیون تومانی بلاعوض به زلزله زدگان داده می‌شود.

همچنین مجید انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن بیان اینکه اکثر شهرها و روستاها بر روی گسل یا حاشیه گسل‌ها قرار دارند زلزله حادثه‌ای غیرمترقبه نیست، افزود: طبق سیاست‌های کلی نظام قرار بود طی چند سال، روستاها بافت‌های فرسوده و تاسیسات زیربنایی، نوسازی و مقاوم‌سازی شود، اگر بخشی از درآمدهای افسانه‌ای ناشی از افزایش قیمت نفت در دولت گذشته صرف این کار مهم شده بود امروز شاهد این همه مصیبت و ویرانی نبودیم.

ضرورت ورود مدعی‌العموم به تخریب مسکن مهر در پی زلزله کرمانشاه

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با تاکید بر اینکه «جان و مال مردم برای ما حرمت دارد» گفت: هر عملکردی که موجب خدشه به جان و مال مردم شود قابل پیگرد قضایی است، لذا در موضوع تخریب مسکن مهر در پی زلزله غرب استان کرمانشاه لازم است مدعی العموم ورود پیدا کند.

کمالی پور ضمن بیان اینکه اگر هرگونه عملکردی باعث خدشه به جان و مال مردم شود باید در محاکم پیگرد قضایی شود، افزود: با توجه به بروز خسارات ناشی از تخریب مسکن مهر در زلزله غرب استان کرمانشاه لازم است مدعی العموم وارد شده و اقدامات خلاف قانون صورت گرفته را به اطلاع مردم برساند. همه ما باید پاسخگوی مردم باشیم.

مسکن مهر کرمانشاه دومین مسکن مهر صد ساله ای بود که بر اثر زلزله این‌ چنین فروریخت. در اردیبهشت ماه‌ 1396 زمین ‌لرزه‌ای با 7/5 ریشتر ، بجنورد را لرزاند و ساختمان‌های مسکن مهر را به‌‌ شدت تخریب کرد و زلزله 3/7 ریشتری کرمانشاه برای دومین بار مسکن مهری را که قرار بود 100 سال عمر کند را تخریب کرد.

خواندن 753 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395